• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Porucznik Columbo

  Przeczytaj także...
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Peter Michael Falk (ur. 16 września 1927 w Nowym Jorku, zm. 23 czerwca 2011 w Los Angeles) – amerykański aktor, utożsamiany głównie z rolą tytułowego porucznika w serialu Columbo.
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  Peugeot 403 kabriolet, takim europejskim samochodem porusza się porucznik Columbo

  Porucznik Columbo – bohater amerykańskiego telewizyjnego serialu kryminalnego pod tytułem Columbo, pracujący w wydziale zabójstw policji Los Angeles. Rolę odtwarzał Peter Falk. Serial był wyświetlany w USA (z przerwami) w latach 1968-2003.

  Amerykanie włoskiego pochodzenia (ang. Italian Americans) – obywatele Stanów Zjednoczonych posiadający włoskich przodków lub włoscy imigranci do USA.Basset hound – jedna z ras psów, należąca do grupy psów gończych i posokowców, zaklasyfikowana do sekcji psów gończych w podsekcji gończych krótkonożnych. Typ jamnikowaty. Według klasyfikacji FCI podlega próbom pracy

  Opis postaci[ | edytuj kod]

  Biografia i charakterystyka[ | edytuj kod]

  Porucznik Columbo urodził się w Nowym Jorku. Jest Amerykaninem pochodzenia włoskiego. Odbył służbę wojskową podczas wojny koreańskiej, a następnie wstąpił do nowojorskiej policji. W 1958 roku przeprowadził się do Los Angeles, gdzie ukończył szkołę oficerską.

  Wojna koreańska (kor. 한국전쟁) – wojna tocząca się w latach 1950–1953 na terytorium Półwyspu Koreańskiego między komunistycznymi siłami KRLD (północnokoreańskimi) i wspierającymi je wojskami ChRL, a siłami ONZ (głównie amerykańskimi) wspierającymi wojska Republiki Korei (południowokoreańskie).Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

  Columbo jest niepozorny, szczupły, niskiego wzrostu. Nie nosi munduru policyjnego. Ubiera się stale w taki sam garnitur, krawat i płaszcz, które nie zawsze są czyste. Jest roztargniony. Cierpi na wiele przypadłości, m.in. lęk wysokości, chorobę morską oraz lęk przed szpitalem i zabiegami medycznymi. Nie umie pływać. Nie nosi broni i nie potrafi z niej strzelać, trzyma ją w komendzie. Jest marnym kierowcą (wielokrotnie w serialu pokazane są jego naruszenia zasad ruchu drogowego oraz drobne stłuczki). Jego ulubioną potrawą jest chili z krakersami.

  Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.Śledztwo - podstawowa forma prowadzenia postępowania przygotowawczego, uregulowana przez przepisy kodeksu postępowania karnego.

  Gdy prowadzi śledztwo wcześnie rano, zabiera w kieszeni do pracy jajka na twardo. Pije dużo czarnej kawy. Gdy poznajemy Columbo, jest mężczyzną w wieku około 40 lat. Przez cały czas trwania serialu nie awansował. W serialu nigdy nie pada imię porucznika Columbo, natomiast w jednym z odcinków, na dokumencie tożsamości porucznika widnieje imię Frank.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  W serialu Columbo często wspomina o swojej żonie, która nie wystąpiła w żadnym z odcinków. Żona porucznika występuje w tytule epizodu (Rest In Peace, Mrs Columbo). W odcinku tym zainscenizowany jest pogrzeb Pani Columbo po to, by porucznik mógł wydobyć przyznanie się do winy morderczyni.

  Columbo – amerykański, kryminalny serial telewizyjny, emitowany w USA w latach 1968-2003 (z przerwami). Rolę główną grał Peter Falk.Los Angeles – najludniejsze miasto amerykańskiego stanu Kalifornia, a zarazem drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w Stanach Zjednoczonych (za Nowym Jorkiem), za sprawą populacji liczącej 3 792 621 mieszkańców (2010). Los Angeles zajmuje powierzchnię 1302 km² i położone jest w regionie Kalifornii Południowej. Miasto stanowi centrum aglomeracji Los Angeles-Long Beach-Santa Ana, którą w 2010 roku zamieszkiwało 12 828 837 osób, czyniąc z tego regionu 2. pod względem populacji obszar metropolitalny Stanów Zjednoczonych i jednocześnie jedną z najludniejszych metropolii świata. Los Angeles jest siedzibą hrabstwa Los Angeles, czyli najbardziej zaludnionego i jednego z najbardziej zróżnicowanych etnicznie hrabstw w Stanach Zjednoczonych. Z kolei obszar samego Los Angeles uznany został za najbardziej zróżnicowane etnicznie amerykańskie miasto. Mieszkańcy Los Angeles często określani są mianem „Angelenos”.

  Columbo wspomina w odcinku Any Old Port in a Storm, iż posiada dziecko. Z kolei w odcinku Mind over Mayhem używa liczby mnogiej mówiąc o swoich dzieciach. W odcinku Rest in Peace, Mrs. Columbo z dziewiątej serii serialu, zaprzecza jakoby miał mieć dzieci, ale ma to związek z tym, iż celowo chce zmylić główną podejrzaną, która dybała na życie żony porucznika.

  Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.Serial telewizyjny – wieloodcinkowy program telewizyjny, zazwyczaj mający określoną strukturę narracyjną i utrzymany w określonej konwencji (np. dramatu, komedii, science-fiction, horroru) lub łączący różne konwencje.

  Praca[ | edytuj kod]

  Porucznik Columbo zajmuje się morderstwami, które dotyczą osób zamożnych, przedstawicieli wyższych sfer, ludzi z show-biznesu oraz osób publicznych, gdzie podejrzanymi często są osoby równie eksponowane. „Bronią” Colombo jest jego marny wygląd i zachowanie, co powoduje, że podejrzani odnoszą się do niego z lekceważeniem, nie doceniając jego możliwości dedukcyjnych. Często nawet nie rozpoznają w nim detektywa. Porucznik często rozpoczyna znajomość z podejrzanymi prezentując się jako osoba pogubiona i niepewna, prosi o pożyczenie drobnych przedmiotów twierdząc, iż je zgubił. Na początku śledztwa wspomina także, że odpowiedzi są mu potrzebne do tego, by napisać raport dla przełożonego, uzasadniając swoje pierwsze pytania koniecznością wykonania pracy przy biurku. Columbo rozwiązuje sprawy bez użycia broni i siły fizycznej. Podejrzanych drażni swą natrętną obecnością oraz zadawaniem wielu szczegółowych pytań. Początkowo udaje, iż wierzy w odpowiedzi podejrzanego, nawet jeżeli są mało wiarygodne lub nielogiczne. Columbo stara się też dowiedzieć jak najwięcej o pracy zawodowej podejrzanego, często też stosuje pochlebstwa, podziwiając jego status majątkowy lub pozycję zawodową. W przypadku gdy sprawca miał pomocnika, Columbo często stosuje strategię skłócenia partnerów, co osiąga za pomocą blefów lub sugestii, iż partner podejrzanego jako pierwszy udzieli zeznań i będzie w lepszej sytuacji. Podczas demaskowania sprawców Columbo kilka razy ryzykuje własne życie, prowokując przestępców do ataku na siebie, tym samym zdobywając ostateczny dowód ich winy.

  Akrofobia, potocznie lęk wysokości (stgr. ἄκρος – szczyt) – lęk przed przebywaniem na dużej wysokości i przed spadnięciem. Nie towarzyszy oglądaniu zdjęć, filmów, graniu w gry wideo.Chili con carne (hiszp. chili z mięsem) – tradycyjna potrawa kuchni meksykańskiej i teksańskiej spotykana często jako fastfood w amerykańskich barach. Główne składniki to: różnego rodzaju papryka chili, cebula, czosnek, pomidory i mielone lub drobno siekane mięso (zwykle wołowina, czasem spotyka się inne, istnieją też wersje wegetariańskie). Potrawę przyprawia się za pomocą kminu rzymskiego (kuminu) i pieprzu. Często dodaje się też inne składniki w tym ziarna fasoli i kukurydzy.

  W przeciwieństwie do innych kryminałów, w serialu Columbo na początku odcinka (od tej zasady były wyjątki) widz dowiaduje się, kto jest mordercą, a następnie obserwuje kolejne fazy śledztwa prowadzonego przez tytułowego porucznika (tzw. „odwrócony kryminał”).

  Stałe motywy[ | edytuj kod]

  Do charakterystycznych cech serialu należą dziwactwa porucznika Columbo:

  Kabriolet, Convertible (fr. cabriolet) – rodzaj samochodu osobowego albo nadwozia nieposiadającego stałego dachu. Przeważnie miękki dach jest składany lub zdejmowany. Odmianą kabrioletu jest roadster. Inne cechy charakterystyczne to: boczne, otwierane okna, brak pionowych słupków czy też jakichkolwiek ram nad górną krawędzią nadwozia (poza szybą przednią). Najczęściej występuje w wersji dwudrzwiowej – stąd nazwa Convertible Coupé. Natomiast wersja czterodrzwiowa to Convertible Sedan.Prochowiec - rodzaj płaszcza letniego (zarówno męskiego jak i damskiego) wykonanego z elanobawełny, najczęściej w jasnych kolorach. Najbardziej popularne w latach 60. XX wieku.
 • niedbały ubiór, w szczególności wiecznie pomięty prochowiec,
 • tanie cygaro, które niemal permanentnie pali (trzyma w ustach),
 • szklane oko (protezę nosił grający główną rolę Peter Falk), które nadaje spojrzeniu porucznika swoiście niepokojący charakter,
 • Pies rasy basset
 • niezwykły, jak na amerykańskie warunki, europejski samochód – stary, zaniedbany, poobijany i mocno zdezelowany Peugeot 403 kabriolet z 1959 roku,
 • niemal w każdym odcinku wspomina o swojej żonie (pani Columbo), której imienia nie poznajemy i która nigdy nie pojawia się na ekranie (nawet na zdjęciu), jednak pomogła w rozwiązaniu kilku spraw; porucznik trzykrotnie rozmawiał z żoną przez telefon. W odcinku Troubled Waters Pani Columbo towarzyszy mężowi podczas rejsu do Meksyku, który wygrała w loterii kościelnej. Jest wspominana przez inne postacie, jednakże sama nie pojawia się na ekranie.
 • często wspomina również o innych członkach swojej rodziny (np. swoich kuzynach), opowiadając o ich życiu i zwyczajach,
 • często rozmawia ze swoim otyłym psem rasy basset – zdarza się, że pies znajduje dowody zbrodni,
 • udaje przed podejrzanymi roztargnienie oraz kłopoty z pamięcią, demonstrując to poprzez macanie się po kieszeniach w celu znalezienia notesu bądź ołówka, w ten sposób usypia ich czujność, jednocześnie bacznie obserwując i zapamiętując każdy detal,
 • na początku śledztwa Columbo podziwia podejrzanych, docenia ich pozycję społeczną, pracę oraz dorobek zawodowy. W przypadku aktorów i innych ludzi tworzących kulturę porucznik ucieka się do pochlebstwa, określając siebie lub kogoś z rodziny jako fana twórczości podejrzanego,
 • porucznik podczas śledztwa najwięcej czasu spędza na rozmowach z osobą, która jest mordercą,
 • nalegając na rozmowę (dla podejrzanego, z reguły nie w porę) stwierdza, że zajmie tylko dwie minuty,
 • towarzysząc podejrzanym w ich codziennych obowiązkach, prosi ich o różne przysługi, które pośrednio pomagają mu w śledztwie oraz zdradzają nawyki podejrzanych,
 • Columbo wychodząc z pomieszczenia po przesłuchaniu podejrzanego, niemal zawsze odwraca się w drzwiach lub szybko powraca do pomieszczenia, mówiąc iż o czymś sobie przypomniał w ostatniej chwili i prosi o odpowiedź na „tylko jeszcze jedno pytanie”, bardzo często uzyskuje w ten sposób kluczową informację, prowadzącą do rozwiązania zagadki w śledztwie,
 • Kiedy jest częstowany alkoholem przez podejrzanych, na ogół odmawia, tłumacząc że jest na służbie. Od tej reguły robi jednak wyjątki, po to by stworzyć koleżeńską atmosferę i wydobyć od podejrzanego kolejne dowody. W odcinku Requiem for a Falling Star Columbo po udowodnieniu winy Norze Chandler i przyznaniu się kobiety do zbrodni, decyduje się z nią napić Whisky przed odwiezieniem jej na komendę.
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Kwestia broni została rozwinięta przez Columbo w odcinku pt. Death Lends a Hand.
  2. W odcinku Forgotten Lady wysyła kolegę, który ma go udawać podczas obowiązkowego egzaminu strzeleckiego w policji.
  3. W odcinku Negative Reaction Columbo przesłuchuje instruktora jazdy prowadząc swój samochód. Po krótkiej jeździe instruktor każe zatrzymać pojazd i stwierdza, iż dalej pójdzie pieszo.
  4. Rest in Peace, Mrs. Columbo w bazie IMDb (ang.)
  5. Motyw występuje między innymi w odcinkach: Prescription Murder, Death Hits the Jackpot oraz A Bird in the Hand....
  6. Motyw wykorzystany między innymi w odcinkach: Lady in Waiting, How to Dial a Murder, Murder Under Glass, Columbo Goes to the Guillotine oraz Butterfly in Shades of Grey.
  7. W serialu ukazane zostały drobne stłuczki, których sprawcę jest Columbo.
  8. W odcinkach: An Exercise in Fatality, Any Old Port in a Storm oraz Rest in Peace, Mrs. Columbo
  9. Np. w odcinku Columbo Goes to College Columbo po znalezieniu ciała denata zapamiętuje, iż student jadąc po pomoc nie otwierał samochodu autopilotem, fakt ten okazuje się być kluczowy dla śledztwa.
  10. Motyw obecny np. w odcinku Requiem for a Falling Star
  11. Motyw obecny np. w odcinkach: Identity Crisis, How to Dial a Murder.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Porucznik Columbo w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
 • Columbo w bazie Filmweb
 • Choroba lokomocyjna (kinetoza, choroba ruchu) (kinetosis) - schorzenie wywołane podczas poruszania się dowolnymi środkami transportu. Przyczyną jest brak zgodności bodźców, sygnałów wzrokowych i błędnika, odbieranych przez mózg. Podczas jazdy wzrok odbiera zmianę otoczenia, co mózg interpretuje jako ruch, jednak błędnik, jako narząd równowagi, nie odnotowuje zmian położenia ciała. Reaguje jednak na inne siły powstające podczas jazdy (hamowanie, przyspieszanie, kiwanie) co w efekcie skutkuje brakiem zgodności tych bodźców z określoną sytuacją. Podczas płynięcia statkiem objawy najczęściej występują pod pokładem, kiedy wzrok nie odbiera bodźców, które mózg interpretowałby jako kołysanie (np. nieruchome wnętrze kajuty) przy jednoczesnych długotrwałych bodźcach z błędnika wykrywającego zmienne przeciążenia wywołane kołysaniem - tu również występuje niezgodność bodźców dostarczanych przez zmysł wzroku i równowagi powodujące tę chorobę. Choroba zwykle ustępuje wkrótce po zakończeniu podróży i nie daje powikłań, jednak w ciężkich przypadkach może dojść do wycieńczenia.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.027 sek.