• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Portret Francesca delle Opere

  Przeczytaj także...
  Hieronim Savonarola (Girolamo Savonarola) (ur. 21 września 1452 w Ferrarze, zm. 23 maja 1498 we Florencji) – florencki reformator religijno-polityczny, dominikanin, bohater wiary wielu wspólnot protestanckich, święty Kościoła anglikańskiego i mariawickiego.Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.
  Pałac Pitti (Palazzo Pitti) – renesansowy pałac znajdujący się we Florencji. Położony jest na południowym brzegu rzeki Arno, niedaleko od Ponte Vecchio.

  Portret Francesca delle Opere – obraz włoskiego malarza, przedstawiciela szkoły umbryjskiej, Pietro Perugino.

  Namalowany został w 1494 roku i był prawdopodobnie pierwszym portretem Perugino. Przez wiele lat był uznawany za autoportret mistrza, zgodnie z błędną opinią Chevaliera Mantalvo. W 1799 roku obraz został przeniesiony z Garderoby Medyceuszy do Pałacu Pitti. W 1833 roku trafił do galerii Uffizi we Florencji, gdzie znalazł się w sali z autoportretami artystów. W 1881 roku dzięki odczytaniu napisu o treści:1494, D'Luglio Pietro Perugino Pinse Franc[esc] De Lopr[e Peynaga], znajdującego się na rewersie obrazu, odkryto tożsamość postaci. Był nim członek starej florenckiej rodziny – Francesco delle Opere, twórca gemm i brat Giovanniego, przyjaciela Perugino.

  Gemma (łac. pączek, oczko winorośli, drogi kamień) – kamień szlachetny lub półszlachetny, o kształcie okrągłej lub owalnej płytki ozdobiony reliefem. Gemma z reliefem wklęsłym to intaglio (albo integlia), z wypukłym kamea.Autoportret, portret własny – portret artysty wykonany przez niego samego; może nim być obraz, rzeźba, fotografia.

  Obraz przedstawia rzemieślnika o surowym wyrazie twarzy. Jego dłonie spoczywają na balustradzie, tworząc tym samym wrażenie głębi. Motyw ten został zapożyczony od niderlandzkiego malarza Hansa Memlinga. Również motyw szczegółowego pejzażu świadczy o wpływie twórczości artysty na dzieło Perugina. Postać w prawej ręce trzyma kartkę z łacińskim napisem: Timete Deum (pol.: Czujcie bojaźń przed Bogiem). Sentencja została zapożyczona z kazań dominikanina Savonaroli. Napis ten dopełnia sposób przedstawienia psychiki postaci, jej surowości i stanowczości przepełnionej zasadami moralnymi.

  Galeria Uffizi (wł. Galleria degli Uffizi) znajduje się we Florencji, w pobliżu Piazza della Signoria. Na bryłę budowli składają się dwa prostokątne budynki połączone trzecim, wychodzącym galerią nad rzekę Arno. Dziedziniec pomiędzy dwoma skrzydłami Uffizi nosi nazwę Piazza degli Uffizi.Dominikanie, Zakon Kaznodziejski (łac. Ordo Praedicatorum – OP) - katolicki zakon męski założony w 1216 przez św. Dominika Guzmána.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Susanna Buricchi: Wielkie muzea – Uffizi. Warszawa: Wyd. HPS, 2007. ISBN 978-83-60688-37-3.
 • Gloria Fossi: The Uffizi Gallery: Art, History, Collections. Giunti: Galleria degli Uffizi, 2001, s. 151. ISBN 88-09-01944-X. (ang.)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Edward Hutton: Florence and Northern Tuscany with Genoa. LLC: BiblioBazaar, 2008, s. 345. ISBN 0-554-25956-7. (ang.)
  2. Obecnie znajduje się w sali 19
  Hans Memling, Memlinc (ur. ok. 1435 w Seligenstadt, zm. 11 sierpnia 1494 w Brugii) – malarz niderlandzki niemieckiego pochodzenia, jeden z najważniejszych przedstawicieli wczesnego odrodzenia w Europie.Niderlandy – historyczna nazwa nizinnych terenów u ujścia Renu, Mozy i Skaldy do Morza Północnego, z czasem rozciągnięta również na Ardeny i sąsiednie wyżyny (dzisiejsza Belgia, Holandia i Luksemburg).
  Warto wiedzieć że... beta

  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Pietro Perugino, właśc. Pietro di Cristoforo Vannucci (ur. ok. 1450 w Città della Pieve k. Perugii, zm. w lutym lub w marcu 1523 w Fontignano) - włoski malarz i rysownik okresu renesansu, wybitny przedstawiciel szkoły umbryjskiej.
  Florencja (wł. Firenze, MAF: [fiˈrɛnʦe]) – miasto w środkowych Włoszech, nad Arno, u stóp Apeninów, stolica Toskanii i prowincji Florencja, stolica Włoch w latach 1865–1871. W 2006 roku liczyła 366 tys. mieszkańców.
  Łacina, język łaciński (łac. lingua Latina, Latinus sermo) – język indoeuropejski z podgrupy latynofaliskiej języków italskich, wywodzący się z Lacjum (łac. Latium), krainy w starożytnej Italii, na północnym skraju której znajduje się Rzym.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.632 sek.