• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Portoryko  Podstrony: [1] [2] [3] 4 [5]
  Przeczytaj także...
  Terytorium zorganizowane – terytorium objęte przez Kongres Stanów Zjednoczonych ustawą Organic Act formalizującą terytorialny system rządów. Terytoria te dzielą się na terytoria inkorporowane i terytoria nieinkorporowane.Demokracja – ustrój polityczny i forma sprawowania władzy, w których źródło władzy stanowi wola większości obywateli (sprawują oni rządy bezpośrednio lub za pośrednictwem przedstawicieli).
  Uwagi
  1. Posiadający prawo głosu reprezentanci są wybierani jedynie ze stanów, podobnie jak senatorowie i prezydent. Terytoria tradycyjnie wysyłały do stolicy delegatów, którym pozwalano nieoficjalnie uczestniczyć w pracach parlamentu. Z czasem nadano temu status formalny.

  Przypisy

  1. Wagenheim, Kal; Jiménez de Wagenheim, Olga (1998). The Puerto Ricans: A Documentary History. Maplewood, N.J.: Water Front Press. s. 179–182.
  2. Manuel Maldonado-Denis, Puerto Rico: A Socio-Historic Interpretation, s.189-209; Random House, 1972; ISBN 394-71787-2
  3. Federico Ribes Tovar, Albizu Campos: Puerto Rican Revolutionary, s.105-134; Plus Ultra Educational pub., 1971
  4. „We Have Nothing to Repent”. Time.
  5. [1] Portoryko. Historia.
  6. Gina M. Pérez. Fuerzas Armadas de Liberación Nacional (FALN). Encyclopedia of Chicago.
  7. „List of FALN perpetrated bombing and incendiary incidents” (PDF). Latin American Studies.
  8. „8 Military Jets Destroyed At Air Base in Puerto Rico”. The New York Times/Reuters.
  9. Informe Final sobre la Investigacion de los Sucesos occ=urridos en el Municipio de Hormigueros el 23 de septiembre de 2005 donde resulto muerto el ciudadano Filiberto Ojeda Rios. Commonwealth of Puerto Rico. Comision de Derechos Civiles.
  10. Fuerzas Armadas de Liberación Nacional (1982-02-28). „Unnamed communique” (PDF). Latin American Studies.
  11. „Prominentes figuras de América Latina apoyan la independencia de Puerto Rico - Escritores y artistas declaran su adhesión a la Proclama de Panamá”
  12. Resultados Elecciones Generales 2012
  13. MariuszM. Zawadzki MariuszM., Amerykański sennik. Kto jest odpowiedzialny za bankructwo Portoryko?, wyborcza.pl, 2 maja 2016 [dostęp 2016-05-03].
  14. „2010 Census: Puerto Rico Profile” (PDF).
  15. DeRLAS Vol 1 No 2 Martinez Cruzado
  16. Religious Composition by Country, in Percentages. The Pew Research Center. [dostęp 2014-05-21].
  17. Christian Population as Percentages of Total Population by Country. The Pew Research Center. [dostęp 2014-05-21].
  18. Conela: Resumen estadístico de la iglesia latina global. Prolades.com, 2011.
  19. Facts and Statistics. An Official WEBSITE of The Church of JESUS CHRIST of LATTER-DAY SAINTS. [dostęp 2014-05-21].


  Mikronezja, Sfederowane Stany Mikronezji (Micronesia) – państwo na Oceanie Spokojnym obejmujące większą część wysp Mikronezji, często używana jest dla tego kraju nazwa Federacja Mikronezji, lecz jest ona błędna.Tainowie (Indianie Taino) – rdzenni, prekolumbijscy mieszkańcy wysp Bahama i wysp Wielkich Antyli, w tym Kuby, Hispanioli (Haiti i Dominikany), Puerto Rico i Jamajki zamieszkujący te wyspy bezpośrednio przed ich odkryciem przez Kolumba w 1492 r. Nie ma zbyt wielu źródeł informacji dotyczących życia Indian Taino. Prawdopodobnie przybyli na Kubę ok. 1100 r. p.n.e. przemieszczając się z Ameryki Południowej przez Antyle.


  Podstrony: [1] [2] [3] 4 [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Niepodległość – niezależność państwa od formalnego wpływu innych jednostek politycznych. Niepodległość można również określić jako suwerenność potencjalną.
  Prezbiterianizm lub Kościół Prezbiteriański – część protestanckich kościołów reformowanych. Władze w kościołach sprawują wybierani przez wiernych starsi. Kościoły Prezbiteriańskie zaczęły rozprzestrzeniać się w XVI wieku, impulsem do tego była reformacja zapoczątkowana przez Marcina Lutra w 1517 roku. Głównym propagatorem był John Knox, który był Szkotem, studiował on z Janem Kalwinem w Genewie.
  Państwo stowarzyszone – niepodległe państwo, które na podstawie dobrowolnej umowy z innym, z reguły większym (dominującym), państwem decyduje się na pewne konstytucyjne powiązania. Umowa przeważnie obejmuje prowadzenie przez to większe państwo wspólnej polityki międzynarodowej i decydowaniu o obronności.
  Partia Demokratyczna (ang. Democratic Party) – jedna z dwóch głównych sił politycznych w Stanach Zjednoczonych, obok Partii Republikańskiej. Jest to partia łącząca amerykańskie środowiska centrowe i centrolewicowe. W wyborach prezydenckich jej kandydatów popierają małe ugrupowania lewicowe. Jest najstarszą partią amerykańską i drugą najstarszą na świecie.
  Kościół Boży – najstarszy na świecie kościół zielonoświątkowy, druga, pod względem wielkości, wspólnota zielonoświątkowców na świecie (po Zborach Bożych). Kościół Boży jest kościołem protestanckim o zasięgu ogólnoświatowym, działającym w 160 krajach świata. Ogólnoświatowa centrala Kościoła Bożego mieści się w Cleveland, w stanie Tennessee, Stany Zjednoczone. Prezbiterem Generalnym Kościoła Bożego jest pastor dr G. Dennis McGuire. Dzisiaj Kościół Boży obejmuje ponad 7 milionów wiernych w 36.000 zborach, w 178 krajach.
  Indianie – najliczniejsza i najbardziej zróżnicowana z trzech – obok Inuitów (Eskimosów) i Aleutów – grup ludności tubylczej (rdzennej, autochtonicznej) zamieszkujących oba kontynenty amerykańskie, obejmująca – zarówno dawniej, jak i dziś – setki ludów, plemion i grup o bardzo różnym charakterze i stopniu rozwoju. W tradycyjnej antropologii zaliczani są do rasy żółtej.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.05 sek.