Portlaoise

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Portlaoise – (inaczej: Port Laoighise; dawna nazwa: Maryborough), miasto w hrabstwie Laois w środkowej Irlandii. Liczba ludności wynosiła 18 270 (stan na 2011 rok).

Dublin (angielska wymowa: [dʌblɪn] lub [dʊblɪn]; irl. Baile Átha Cliath, wym. [bˠaʲlə a:hə klʲiəh]) – stolica i największe miasto Irlandii, położone w prowincji Leinster. Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.

Historia[ | edytuj kod]

Miasto swój początek wzięło od osady wokół starej twierdzy "Fort z Leix", lub "Fort Protector", którego pozostałości znajdują się w centrum obecnego miasta. Budowa rozpoczęła się w 1548 za panowania Edwarda Bellinghama w celu angielskiej kontroli po wygnaniu rok wcześniej Celtów z hrabstwa. Fort wznosił się ponad ziemię otoczony od południa i wschodu przez naturalne bariery ochronne rzeki Trigue i wzgórza o lokalnej nazwie Ridge.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Status miasta została nadany na mocy aktu Parlamentu podczas panowania królowej Marii w 1557 r. Nazwa została wówczas zmieniona z Maryborough, także nazwa hrabstwa została zmieniona z Queen's Country na Country of Laois. W 1570 roku królowa Elżbieta I podniosła miasto do rangi dzielnicy co pozwoliło na utworzenie rady dzielnicy, składającej się z burmistrza, 2 komorników, sekretarza miasta, sierżanta i wielu innych oficerów i osób wolnych.

Maria I Stuart (ur. 8 grudnia 1542, zm. 8 lutego 1587) – królowa Szkocji w latach 1542–1567 z dynastii Stuartów. Panowała od 14 grudnia 1542 do 24 lipca 1567 jako królowa Szkotów. Najbardziej znana ze wszystkich szkockich monarchów, głównie ze względu na swe tragiczne życie.Limerick (wym. [ˈlɪmrɪk]; irl. Luimneach, wym. [ˈl̪imʲɨnʲəx]) – miasto w środkowo-zachodniej Irlandii (prowincja Munster), położony nad estuarium rzeki Shannon, 195 km na zachód od Dublina. Ośrodek administracyjny hrabstwa Limerick. Trzecie największe pod względem ludności miasto Republiki Irlandii.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Emo Court – neoklasyczna rezydencja wiejska (ang. country house, mansion) położona niedaleko wsi Emo w hrabstwie Laois w Irlandii zaprojektowana dla Johna Dawsona (1744–1798), pierwszego earla (hrabiego) Portarlington, w roku 1790 przez architekta Jamesa Gandona.
Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
Robert Michael Sheehan (ur. 7 stycznia 1988) – irlandzki aktor znany, między innymi, z roli Nathana w serialu Wyklęci. Pochodzi z Portlaoise, w hrabstwie Laois w Irlandii. Jako aktor zadebiutował w filmie Song for a Raggy Boy wyreżyserowanym przez Aisling Walsha.
Gaelic Athletic Association (skrót ang. GAA; irl. Cumann Lúthchleas Gael, wym. [ˈkʊmˠən̪ˠ ˈl̪ˠuh.xlʲæsˠ ɡeːl̪ˠ], skrót CLG; w wolnym tłumaczeniu „Gaelicki Związek Sportowy”) – irlandzka i międzynarodowa organizacja sportowa i kulturalna z siedzibą w Dublinie na Croke Park.
Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
Hrabstwo Laois (irl. Contae Laoise), często nazywane Laoighis lub Leix, jest hrabstwem w środkowej Irlandii, w prowincji Leinster. Stolicą hrabstwa jest Portlaoise (początkowo Maryborough).

Reklama