Portlaoise

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Portlaoise – (inaczej: Port Laoighise; dawna nazwa: Maryborough), miasto w hrabstwie Laois w środkowej Irlandii. Liczba ludności wynosiła 18 270 (stan na 2011 rok).

Dublin (angielska wymowa: [dʌblɪn] lub [dʊblɪn]; irl. Baile Átha Cliath, wym. [bˠaʲlə a:hə klʲiəh]) – stolica i największe miasto Irlandii, położone w prowincji Leinster. Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.

Historia[ | edytuj kod]

Miasto swój początek wzięło od osady wokół starej twierdzy "Fort z Leix", lub "Fort Protector", którego pozostałości znajdują się w centrum obecnego miasta. Budowa rozpoczęła się w 1548 za panowania Edwarda Bellinghama w celu angielskiej kontroli po wygnaniu rok wcześniej Celtów z hrabstwa. Fort wznosił się ponad ziemię otoczony od południa i wschodu przez naturalne bariery ochronne rzeki Trigue i wzgórza o lokalnej nazwie Ridge.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Status miasta została nadany na mocy aktu Parlamentu podczas panowania królowej Marii w 1557 r. Nazwa została wówczas zmieniona z Maryborough, także nazwa hrabstwa została zmieniona z Queen's Country na Country of Laois. W 1570 roku królowa Elżbieta I podniosła miasto do rangi dzielnicy co pozwoliło na utworzenie rady dzielnicy, składającej się z burmistrza, 2 komorników, sekretarza miasta, sierżanta i wielu innych oficerów i osób wolnych.

Maria I Stuart (ur. 8 grudnia 1542, zm. 8 lutego 1587) – królowa Szkocji w latach 1542–1567 z dynastii Stuartów. Panowała od 14 grudnia 1542 do 24 lipca 1567 jako królowa Szkotów. Najbardziej znana ze wszystkich szkockich monarchów, głównie ze względu na swe tragiczne życie.Miasteczko (łac. oppidum, niem. Städtlein, Städtchen, Markt, Flecken, jid. sztetl) – prawno-administracyjna jednostka osadnicza o charakterze przejściowym między miastem a wsią, z charakterystycznym handlowo-przemysłowym (dawniej rzemieślniczym) wyodrębnieniem specjalności i analogiczną morfologią i infrastrukturą co (małe) miasto.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Limerick (wym. [ˈlɪmrɪk]; irl. Luimneach, wym. [ˈl̪imʲɨnʲəx]) – miasto w środkowo-zachodniej Irlandii (prowincja Munster), położony nad estuarium rzeki Shannon, 195 km na zachód od Dublina. Ośrodek administracyjny hrabstwa Limerick. Trzecie największe pod względem ludności miasto Republiki Irlandii.
Emo Court – neoklasyczna rezydencja wiejska (ang. country house, mansion) położona niedaleko wsi Emo w hrabstwie Laois w Irlandii zaprojektowana dla Johna Dawsona (1744–1798), pierwszego earla (hrabiego) Portarlington, w roku 1790 przez architekta Jamesa Gandona.
Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
Robert Michael Sheehan (ur. 7 stycznia 1988) – irlandzki aktor znany, między innymi, z roli Nathana w serialu Wyklęci. Pochodzi z Portlaoise, w hrabstwie Laois w Irlandii. Jako aktor zadebiutował w filmie Song for a Raggy Boy wyreżyserowanym przez Aisling Walsha.
Gaelic Athletic Association (skrót ang. GAA; irl. Cumann Lúthchleas Gael, wym. [ˈkʊmˠən̪ˠ ˈl̪ˠuh.xlʲæsˠ ɡeːl̪ˠ], skrót CLG; w wolnym tłumaczeniu „Gaelicki Związek Sportowy”) – irlandzka i międzynarodowa organizacja sportowa i kulturalna z siedzibą w Dublinie na Croke Park.
Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

Reklama