• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Porthmadog

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Łupek – dość niejednoznaczne pojęcie opisujące grupę skał, wykazujących dobrą łupkowatość (złupkowacenie). Najczęściej określenie to dotyczy skał metamorficznych (łupek metamorficzny lub też łupek krystaliczny), lecz jest także powszechnie stosowane do skał osadowych o podobnym wyglądzie (łupek osadowy). Polski termin łupek odpowiada angielskim shale, slate, schist, czy czeskim břidlice i svor. Jest to skała o zróżnicowanym składzie i o charakterystycznej teksturze łupkowej. Tekstura łupków osadowych jest spowodowana pierwotnym uwarstwieniem sedymentacyjnym lub wtórnym złupkowaceniem.
  Estuarium (z łaciny aestuarium ‘droga morska’) – poszerzone, lejkowate ujście rzeki, powstałe w wyniku działania pływów morskich.

  Porthmadog – miasto w Wielkiej Brytanii, w północno-zachodniej Walii, w hrabstwie Gwynedd, położone nad estuarium rzeki Afon Glaslyn, nieopodal Parku Narodowego Snowdonia. W 2001 roku miasto liczyło 3008 mieszkańców.

  Miasto powstało na początku XIX wieku jako port eksportujący łupki. Handel nimi, podobnie jak przemysł stoczniowy w Porthmadog zanikł w latach 80. XIX wieku. Obecnie istotną rolę w lokalnej gospodarce odgrywa turystyka.

  W mieście znajduje się krańcowa stacja zabytkowej kolei wąskotorowej Ffestiniog Railway.

  Park Narodowy Snowdonia (ang. Snowdonia National Park, wal. Parc Cenedlaethol Eryri) - park narodowy w Wielkiej Brytanii, położony w północno-zachodniej części Walii. Park leży na terenach hrabstw Gwynedd oraz Conwy. Obejmuje masyw Snowdon (od niego wywodzi się nazwa parku) oraz wiele sąsiadujących z nim szczytów i dolin.Gwynedd (wymowa walijska: [ˈɡwɨ̞nɛð]) – hrabstwo w północno-zachodniej Walii. Graniczy od północy z hrabstwem Anglesey (przez wąską cieśninę Menai Strait) i z hrabstwem miejskim Conwy, od wschodu z hrabstwem Powys a od południa z hrabstwem Ceredigion. Na jego terenie znajduje się Park Narodowy Snowdonia (także na terenie hrabstwa Conwy).

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Census 2001: Key Statistics for urban areas in the South West and Wales (ang.). Office for National Statistics. s. 356. [dostęp 2013-11-22].
  2. Porthmadog Town Guide (ang. • wal.). Porthmadog. [dostęp 2013-11-22].
  Ffestiniog Railway (wal. Rheilffordd Ffestiniog) – wąskotorowa kolej muzealna w hrabstwie Gwynedd w północno-zachodniej Walii. Kolej eksploatuje linię o rozstawie szyn wynoszącym 597 mm (1 stopa 11½ cala) oraz długości 21,7 km (13,5 mili).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.