• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Portal Immatrykulacji Uniwersytetu w Rostocku

  Przeczytaj także...
  Immatrykulacja (łac. immatriculare – „wciągnąć do spisu”) – akt przyjęcia w poczet studentów uczelni; także uroczystość przyjęcia nowych studentów na I rok studiów.Uniwersytet w Rostocku (niem. Universität Rostock (UR)) – niemiecki uniwersytet, założony w 1419 r. w Rostocku (Meklemburgia-Pomorze Przednie), zajmujący w 2012 roku 52 miejsce na liście 370 uniwersytetów niemieckich; w UR typowy dla uniwersytetów zakres badań naukowych i edukacji rozszerzono na obszary interdyscyplinarne.
  Katalog Profesorów Uniwersytetu w Rostocku jest ogólnie dostępnym leksykonem wszystkich profesorów związanych z Uniwersytetem w Rostocku. Katalog ten powstaje przy współpracy Działu Badawczego Historii Uniwersytetu wraz z Biblioteką Uniwersytecką. Celem Katalogu jest, udokumentowanie dat życia i działalności rostockich profesorów. Wszystkie wpisy do Katalogu obejmują okres, specjalizację i hierarchię profesury. Informacje te są dodatkowo uzupełnione (jeśli to tylko możliwe) danymi biograficznymi, naukowymi, a także danymi na temat aktywności na Uniwersytecie w Rostocku. Do każdego profilu dołączone zostały również zdjęcia, życiorysy, spis prac naukowych oraz inne źródła. Wpisy do Katalogu zostały połączone z innymi interaktywnymi zasobami jak na przykład z tzw. numerem GND (numer identyfikacyjny) i Portalem Immatrykulacyjnym Uniwersytetu w Rostocku.

  W Portalu Immatrykulacji Uniwersytetu w Rostocku zostało udostępnionych 186 tys. świadectw immatrykulacji. Istotą portalu są bazy immatrykulacyjne danych z okresów 1419–1831, 1831–1933, 1933–1945, 1945-1968 i 1992-dziś oraz wpisy do ksiąg dziekańskich poszczególnych fakultetów (promocje, przyjęcia na studia) 1419–1831. Dodatkowo prezentowane są skany oryginalnych, często odręcznych wpisów. Niekiedy skąpe dane o studentach mogą być uzupełniane przez użytkowników portalu. Pochodzenie studentów i studentek przedstawiono na interaktywnej mapie. Linki znajdujące po prawej stronie każdego wpisu odnoszą się do tzw. Katalogu Profesorów (Catalogus Professorum Rostochiensium) i wykładów, na które uczęszczał student/studentka. Znani studenci i znane studentki zostali zidentyfikowani poprzez tzw. GND-numer, dzięki któremu łatwiej znaleźć o nich dodatkowe informacje w Internecie.

  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Portal Immatrykulacji Uniwersytetu w Rostocku
 • Katalog Profesorów Uniwersytetu w Rostocku
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.01 sek.