• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Port lotniczy Zagrzeb

  Przeczytaj także...
  Kod lotniska ICAO – powszechnie używana nazwa czteroliterowego tzw. wskaźnika lokalizacji (ang. Location Indicator), stanowiącego element dużego systemu adresowego używanego przez służby ruchu lotniczego, linie lotnicze itp. w tak zwanej stałej sieci łączności lotniczej (AFTN). Zostały one wprowadzone przez Organizację Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (International Civil Aviation Organization, ICAO).Ocean Atlantycki (Atlantyk) – drugi pod względem wielkości ocean na Ziemi pokrywający około jednej piątej jej powierzchni. Nazwa wywodzi się z mitologii greckiej i oznacza „Morze Atlasa”. Jak napisał Hezjod w swym eposie Prace i dni: „Ojciec Zeus utworzył, na krańcach zamieszkałego świata, gdzie nie docierają ludzie i nie mieszkają bogowie nieśmiertelni, otoczone pełnym głębokich wirów oceanem Wyspy Błogosławione, gdzie życie toczy się bez mozołu i smutku”. Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych brzmi Ocean Atlantycki.
  Črnomerec – dzielnica Zagrzebia, stolicy Chorwacji. Zlokalizowana jest w północno-zachodniej części miasta, ma 38 762 mieszkańców (rok 2001).

  Port lotniczy Zagrzeb (IATA: ZAG, ICAO: LDZA) – międzynarodowy port lotniczy położony 17 km na południowy wschód od Zagrzebia. Jest największym portem lotniczym Chorwacji.

  Historia[]

  Pierwsze lotnisko w Zagrzebiu zostało zbudowane w 1909 roku w zachodniej dzielnicy miasta Črnomerec.

  Croatia Airlines – chorwackie narodowe linie lotnicze z siedzibą w Zagrzebiu. Posiadają połączenia do 11 krajów Europy i 1 Azji. Są członkiem sojuszu Star Alliance. Głównym węzłem jest Port lotniczy Zagrzeb.Chorwacja, Republika Chorwacji – państwo w Europie Południowej, nad Morzem Adriatyckim, graniczy od południa z Bośnią i Hercegowiną i Czarnogórą, od wschodu z Serbią oraz Węgrami i Słowenią od północy. Od południowego zachodu ma dostęp do Morza Adriatyckiego. Od 1 lipca 2013 należy do Unii Europejskiej jako 28. członek wspólnoty.

  W 1927 Charles Lindbergh dokonał wyładunku na lotnisku Borongaj (na wschód od Zagrzebia) po udanym locie nad Oceanem Atlantyckim. Lotnisko obsługę ruchu pasażerskiego rozpoczęło w dniu 15 lutego 1928. 1 kwietnia 1947 usługi komercyjne zostały przeniesione na byłe lotnisko wojskowe w pobliżu miejscowości Lučko, na południowy zachód od miasta. W szczytowym okresie w 1959, Lučko obsługiwało 167 000 pasażerów.

  Boeing 747-400 – szerokokadłubowy, czterosilnikowy samolot pasażerski o dalekim zasięgu. Dostępny również w wersji towarowej, jest najlepiej sprzedającym się modelem z rodziny 747. Boeing 747-400 jest przedostatnią wersją 747, ostatnia to Boeing 747-8. W ciągu 20 lat produkcji – Boeing wypuścił na rynek 694 sztuki 747-400 w różnych wariantach. Ostatni egzemplarz został dostarczony w grudniu 2009 liniom LoadAir Cargo.Charles Augustus Lindbergh (ur. 4 lutego 1902 w Detroit, zm. 26 sierpnia 1974 w Kipahuluna Hawajach) – jeden z amerykańskich pionierów lotnictwa, wsławiony pierwszym samolotowym samotnym przelotem między lądem Ameryki Północnej a Europą bez międzylądowań w 1927, generał brygady US Army, doktor honoris causa Uniwersytetu Illinois i innych uczelni, często zwany idolem XX wieku.

  20 kwietnia 1962 lotnisko zostało przeniesione do bieżącej lokalizacji w pobliżu dzielnicy Pleso na południowym wschodzie. Otwarto długi na 2 500 m pas startowy i terminal o powierzchni 1000 m².

  Nowy terminal o powierzchni 5000 m² został zbudowany w 1966, jak również rozbudowana płyta postojowa. W 1974 pas startowy został przedłużony do 3250 m, a terminal powiększona do 12 000 m².

  W 2004 na lotnisku zainstalowano system ILS III kategorii. Terminal VIP został ukończony w 2008 i znajduje się na południowy zachód od starego terminala, który również będzie odnowiony.

  Odladzanie samolotu – zespół czynności mających na celu usunięcie z powierzchni samolotu warstwy przymarzniętego lodu i zabezpieczenie tej powierzchni przed ponownym oblodzeniem. Cała operacja trwa przeciętnie kilkanaście minut i wykonywana jest tuż przed startem na specjalnych stanowiskach zlokalizowanych w pobliżu dróg kołowania na lotnisku (podczas tej operacji pasażerowie przebywają na pokładzie samolotu).Kod lotniska IATA – trzyliterowy kod alfanumeryczny, służący do oznaczania portów lotniczych na całym świecie. Kody te nadawane są przez Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA). Kodowe oznaczenia ułatwiają organizację transportu lotniczego, m.in. przy przewozie bagaży pasażerów. Oznaczenie lotniska kodem IATA nie jest jednak unikatowe: spośród około 20 tysięcy kodów używanych przez lotniska powtarza się 323 z nich.

  Linie lotnicze i połączenia[]

  Czartery[]

  Cargo[]

  Statystyki[]

  Galeria[]

 • Ruch lotniczy na lotnisku

 • Widok na Velika Gorica z lotniskiem

 • Stare zdjęcie saomoltu Croatia Airlines i wieży kontroli ruchu

 • Przypisy

  1. http://www.zagreb-airport.hr/en/izvjesca Annual reports
  2. http://www.mmpi.hr/default.aspx?id=2068 Croatian Ministry of the Sea, Transport and Infrastructure / Airports Statistics
  3. http://www.zagreb-airport.hr/en/iz_statistike/show/124 Zagreb Airport Statistics 2010
  Japan Airlines International (jap. 日本航空, Nihon-kōkū) - japońskie narodowe linie lotnicze z siedzibą w Tokio. Główne węzły Japan Airlines to porty lotnicze: Nagoja, Kansai, Tokio-Narita i Tokio-Haneda.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.031 sek.