• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Port lotniczy Stambuł-Atatürk

  Przeczytaj także...
  Lotnisko Chopina w Warszawie (ang.: Warsaw Chopin Airport, kod IATA: WAW, kod ICAO: EPWA) – największy w Polsce port lotniczy. Znajduje się on w warszawskiej dzielnicy Włochy (osiedle Okęcie). Lotnisko położone jest w odległości około 8 km na południowy zachód od centrum Warszawy. Port lotniczy zajmuje powierzchnię ponad 500 ha.Stambuł (tur. İstanbul) – największe i najludniejsze miasto Turcji i jej centrum kulturalne, handlowe oraz finansowe. Rozciąga się od północnego wybrzeża morza Marmara po obu stronach Bosforu, cieśniny morskiej między Morzem Śródziemnym a Morzem Czarnym. Położenie zarówno w europejskiej Tracji, jak i azjatyckiej Anatolii sprawia, że Stambuł jest jedną z dwóch (obok rosyjskiego miasta Magnitogorsk) metropolii świata znajdujących się na dwóch kontynentach.
  Egipt (arab. مصر Miṣr; dialekt egipski: Máṣr (/masˤɾ/); łac. Aegyptus, gr. Αίγυπτος Aígyptos), nazwa oficjalna Arabska Republika Egiptu (arab. جمهوريّة مصر العربيّة Dżumhurijjat Misr Al-Arabijja) – państwo położone w północno-wschodniej Afryce z półwyspem Synaj w zachodniej Azji. Egipt graniczy z Izraelem i Strefą Gazy na północnym wschodzie, Sudanem na południu i Libią na zachodzie. Od północy rozpościera się Morze Śródziemne, a na wschodzie Morze Czerwone.

  Port lotniczy Stambuł-Atatürk (tur. Atatürk Havalimanı) – największy międzynarodowy port lotniczy Turcji. Położony jest w europejskiej części państwa, 15 km na południowy-zachód od centrum Stambułu. W 2014 roku obsłużył ponad 56 mln pasażerów.

  Od 29 lipca 1985 patronem lotniska jest Mustafa Kemal Atatürk.

  Zamach na lotnisku w Stambule – zamach, który miał miejsce na międzynarodowym lotnisku Stambuł-Atatürk w Turcji, w dniu 28 czerwca 2016 roku. W zamachu zginęło 48 osób, a co najmniej 239 osób zostało rannych.Port lotniczy Hurghada – międzynarodowy port lotniczy położony niedaleko Hurghady, centrum turystycznego Egiptu. Ma wiele połączeń czarterowych, m.in. z Krakowa, Wrocławia, Gdańska, Łodzi i Katowic-Pyrzowic oraz dwa regularne połączenia do Polski do Warszawy i Katowic. W 2007 obsłużył niemalże 6 mln pasażerów.

  Linie lotnicze i połączenia[]

 • Atatür International Airport.jpg
 • International Airport Atatürk.jpg
 • Atatürk International Airportю Istanbul.jpg
 • Istanbul. Atatürk International Airport.jpg
 • Czartery[]

  Wydarzenia[]

  11 października 2007 roku samolot typu McDonnell Douglas MD-83 egipskich linii AMC Airlines z 156 pasażerami i 7 członkami załogi, lecący do z portu lotniczego Hurghada na Okęcie, zapalił się podczas awaryjnego lądowania bez podwozia, przekraczając limit drogi startowej. Lądowanie odbyło się w ciemnościach, ale przy dobrej pogodzie. Obyło się bez ofiar śmiertelnych. Z powodu bliżej nieznanej technicznej usterki pilot samolotu nie był w stanie wysunąć podwozia i lądował na tzw. „podbrzuszu”, co spowodowało tarcie i pożar.

  Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.McDonnell Douglas MD-80 - rodzina dwusilnikowych, wąskokadłubowych samolotów pasażerskich o średnim zasięgu, produkowanych przez amerykańską wytwórnię lotniczą McDonnell Douglas. MD-80 to przedłużona i ulepszona wersja DC-9, mogąca pomieścić na swoim pokładzie od 130 do 172 pasażerów, zależnie od wariantu i konfiguracji siedzeń.

  W dniu 28 czerwca 2016 roku w porcie lotniczym doszło do zamachu, w którym zginęło co najmniej 45 osób, a co najmniej 239 osób zostało rannych.

  Przypisy

  1. Facts&Figures. www.ataturkairport.com. [dostęp 2015-11-09].
  2. „Atatürk” hayırlı olsun. „Milliyet”, s. 1, 1985-07-30 (tur.). 
  3. Yeşilköy Havalimanı'nın ismi değişti: Atatürk Havalimanı. „Milliyet”, s. 8, 1985-07-30 (tur.). 
  4. Crash of a McDonnell Douglas MD-83 in Istanbul (ang.). baaa-acro.com. [dostęp 2015-09-29].
  5. Zamach na na lotnisku w Stambule. Wśród ofiar są obcokrajowcy. newsweek.pl. [dostęp 2016-06-29].
  11 października jest 284. (w latach przestępnych 285.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 81 dni.Lotnisko – obszar, na którym lądują, startują i kołują statki powietrzne (samoloty, śmigłowce, sterowce). Ich wyposażenie zróżnicowane jest w zależności od liczby odprawianych pasażerów i przeładowywanych towarów.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Turcja (tur. Türkiye, Republika Turcji – Türkiye Cumhuriyeti) – państwo położone w Azji na półwyspie Azja Mniejsza, a częściowo również w Europie, ze stolicą w Ankarze. Część europejska – Tracja – stanowi 3% powierzchni i oddzielona jest od części azjatyckiej morzem Marmara oraz cieśninami Bosfor i Dardanele. Turcję od północy otacza Morze Czarne, od zachodu Morze Egejskie i morze Marmara, a od południa Morze Śródziemne (nazywane w języku tureckim Morzem Białym).
  Mustafa Kemal Atatürk (ur. w 1881 w Salonikach, oficjalnie 19 maja 1881, zm. 10 listopada 1938 w Stambule) – turecki polityk, wojskowy, współtwórca i pierwszy prezydent Republiki Turcji.
  AMC Airlines – egipska prywatna linia lotnicza czarterowa, działająca od 1992 roku, obsługująca linie czarterowe i tanie linie lotnicze z lotnisk egipskich, również do Europy (w tym do Polski: Szczecin, Gdańsk, Katowice, Kraków, Łódź, Poznań, Warszawa, Wrocław). Główny port Kair, inne porty: port lotniczy Hurghada, port lotniczy Szarm el-Szejk, port lotniczy Luksor.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.084 sek.