Port lotniczy Split

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Port lotniczy Split (chorw.: Zračna luka Split-Kaštela) – międzynarodowy port lotniczy położony 25 km od Splitu i 6 km od Trogiru, w miejscowości Kaštela w Chorwacji. Jest drugim co do wielkości ruchu portem lotniczym w Chorwacji. W 2019 obsłużył 3 301 930 pasażerów.

Chorwacja, Republika Chorwacji – państwo w Europie Południowej, nad Morzem Adriatyckim, graniczy od południa z Bośnią i Hercegowiną i Czarnogórą, od wschodu z Serbią oraz Węgrami i Słowenią od północy. Od południowego zachodu ma dostęp do Morza Adriatyckiego. Od 1 lipca 2013 należy do Unii Europejskiej jako 28. członek wspólnoty.Split – (włoski: Spalato) miasto i port w Chorwacji (Dalmacja), nad Morzem Adriatyckim na niewielkim półwyspie. Główne miasto komitatu splitsko-dalmatyńskiego.

Linie lotnicze i połączenia (wybrane)[ | edytuj kod]

Przypisy[ | edytuj kod]

Kaštela – grupa siedmiu miasteczek w centralnej Dalmacji, położonych na północny zachód od Splitu, na zachód od Solinu i na wschód od Trogiru w Chorwacji. Pod względem administracyjnym Kaštela należy do Splitsko-dalmatinskiej županiji i traktowana jest jako jedno miasto z ludnością 34,1 tys. mieszkańców (2001).Język chorwacki (chorwacki standardowy wariant serbochorwackiego języka policentrycznego) – należący do podgrupy języków południowosłowiańskich. Używany jest głównie w Chorwacji, w sąsiednich krajach oraz przez część Chorwatów na całym świecie.
Reklama