• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Port lotniczy Sana

  Przeczytaj także...
  Yemenia - jemeńskie narodowe linie lotnicze z siedzibą w Sanie. Ma połączenia z Afryką, Azją i Europą. Należy do sojuszu Arab Air Carriers Organization. Głównym hubem jest Port lotniczy Sana.Emirates Airline (Emirates) – linia lotnicza mająca siedzibę w Dubaju, ZEA. Jej głównym węzłem jest lotnisko w Dubaju.
  Kod lotniska ICAO – powszechnie używana nazwa czteroliterowego tzw. wskaźnika lokalizacji (ang. Location Indicator), stanowiącego element dużego systemu adresowego używanego przez służby ruchu lotniczego, linie lotnicze itp. w tak zwanej stałej sieci łączności lotniczej (AFTN). Zostały one wprowadzone przez Organizację Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (International Civil Aviation Organization, ICAO).

  Port lotniczy Sana (IATA: SAH, ICAO: OYSN) - międzynarodowy port lotniczy położony w Sanie. Jest największym portem lotniczym w Jemenie. Pas startowy służy również dużej bazy wojskowej z kilkoma samolotami bojowymi i samolotami transportowym z Jemeńskich Sił Powietrznych.

  Qatar Airways – katarskie narodowe linie lotnicze, z siedzibą w Ad-Dausze. Głównym węzłem linii jest Port lotniczy Ad-Dauha. Należy do sojuszu Arab Air Carriers Organization.Royal Jordanian – jordańskie narodowe linie lotnicze, z siedzibą w Ammanie. Ma połączenia z Afryką, Azją, Europą i Ameryką Północną. Należy do sojuszu Arab Air Carriers Organization i Oneworld. Głównym węzłem jest Port lotniczy Amman.

  Linie lotnicze i połączenia[]

 • Air Arabia (Szardża)
 • EgyptAir (Kair)
 • Emirates (Dubaj)
 • Ethiopian Airlines (Addis Abeba, Dżibuti)
 • Felix Airways (Aden, Al Ghaydah, Al-Hudajda, Riyan Mukalla, Seiyun, Szardża, Socotra, Ta'izz, Salala)
 • Gulf Air (Bahrajn)
 • Qatar Airways (Ad-Dauha)
 • Royal Jordanian (Amman-Queen Alia)
 • Saudi Arabian Airlines (Dżudda)
 • Turkish Airlines (Stambuł-Atatürk)
 • Yemenia (Abu Zabi, Addis Abeba, Aden, Amman, Asmara, Bahrajn, Bejrut, Kair, Damaszek, Dhaka, Dżibuti, Ad-Dauha, Dubaj, Frankfurt, Kanton, Hudajda, Dżakarta, Dżudda, Chartum, Kuala Lumpur, Kuwjet, Bombaj, Moroni, Paryż-Charles de Gaulle, Rijad, Riyan Mukalla, Seiyun, Socotra, Ta'izz)
 • Linki zewnętrzne[]

 • Informacje o lotnisku
 • Ethiopian Airlines – etiopskie narodowe linie lotnicze, z siedzibą w Addis Abebie, od 2011 członek sojuszu Star Alliance.Saudia – saudyjskie narodowe linie lotnicze z siedzibą w Dżuddzie do 28 maja 2012 funkcjonujące pod nazwą Saudi Arabian Airlines. Ma połączenia z Afryką, Azją, Europą i Ameryką Północną. Głównym centrum operacyjnym jest port lotniczy Dżudda, inne główne węzły to Rijad i Dammam.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  EgyptAir (arab. مصر للطيران, Miṣr liṬ-Ṭayarān) - narodowe linie lotnicze Egiptu z siedzibą w Kairze. Jest to największa linia lotnicza w Afryce. Oferuje około 75 połączeń z Europą, Afryką, Bliskim Wschodem, Azją, Ameryką Północną i Południową. Głównym portem lotniczym jest port lotniczy w Kairze. EgyptAir są członkiem Arab Air Carriers Organization, a od 11 lipca 2008 roku również pełnoprawnym członkiem sojuszu Star Alliance. Główna kwatera linii znajduje się w budynku administracyjnym EgyptAir na lotnisku w Kairze.
  Türk Hava Yolları (ang. Turkish Airlines) – narodowe tureckie linie lotnicze, z siedzibą w Stambule. Oferuje połączenia z Europą, Bliskim Wschodem, Dalekim Wschodem, Ameryką Północną, Ameryką Południową i Afryką. Głównym portem jest port lotniczy Stambuł-Atatürk (IST w kodzie IATA).
  Air Arabia - tanie linie lotnicze powstałe w 2003 r. z siedzibą w Szardży (Zjednoczone Emiraty Arabskie). Air Arabia są członkiem Arab Air Carriers Organization.
  Sana, inaczej Sanaa lub San’a (arab. صنعاء) – stolica Jemenu, zamieszkiwana przez 1 747 627 osób (2004). Położona jest na równinie, na wysokości 2200 m n.p.m. i jest otoczona górami Aiban oraz Jabal Nuqum.
  Kod lotniska IATA – trzyliterowy kod alfanumeryczny, służący do oznaczania portów lotniczych na całym świecie. Kody te nadawane są przez Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA). Kodowe oznaczenia ułatwiają organizację transportu lotniczego, m.in. przy przewozie bagaży pasażerów. Oznaczenie lotniska kodem IATA nie jest jednak unikatowe: spośród około 20 tysięcy kodów używanych przez lotniska powtarza się 323 z nich.
  Gulf Air – narodowe linie lotnicze Bahrajnu, z siedzibą w Manamie. Posiada połączenia do Afryki, Azji, Europy i do Australii. Należy do sojuszu Oneworld. Głównym węzłem i jedynym portem lotniczym na Bahrajnie jest Port lotniczy Bahrajn.
  Jemeńskie Siły Powietrzne zostały założone w 1990 roku. Dysponują ponad 200 samolotami głownie produkcji radzieckiej i są druga lotniczą siłą na Bliskim Wschodzie. W sumie obsługę naziemną stanowi 3 tysiące ludzi.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.