• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Port lotniczy Piarco  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Air Transat – kanadyjskie linie lotnicze. Siedziba firmy mieści się w Montrealu. Firma założona w 1986, inauguracyjny lot odbył się 14 listopada 1987 z Montrealu do Acapulco.Aeropostal Alas de Venezuela – wenezuelska linia lotnicza z siedzibą w Maiquetía. Głównym węzłem jest port lotniczy Caracas.

  Port lotniczy Piarco (IATA: POS, ICAO: TTPP) – port lotniczy zlokalizowany, w Piarco, 25 km na wschód od stolicy Trynidadu i TobagoPort-of-Spain, na wyspie Trynidad. Jest to jeden z dwóch międzynarodowych portów lotniczych obsługujących pojedyncze wyspy-republiki. Drugi znajduje się na wyspie Tobago, Port lotniczy Crown Point. Lotnisko posiada jeden pas startowy i dwa helipady.

  Ameryka Południowa – kontynent leżący na półkuli zachodniej oraz w większej części na półkuli południowej, a w mniejszej – na półkuli północnej. Niekiedy uważana jest również za subkontynent Ameryki.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Port lotniczy Piarco ma bezpośrednie połączenie z miejscami w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Ameryce Środkowej, Ameryce Południowej i Europie. Lotnisko jest węzłem narodowych linii lotniczych Trynidadu i Tobago, Caribbean Airlines i jest trzecim ośrodkiem Leeward Islands Air Transport (LIAT).

  Historia[ | edytuj kod]

  Uważany za jeden z najnowocześniejszych lotnisk w rejonie Karaibów, port lotniczy Piarco otwarto 8 stycznia 1931 roku. Obsługiwany był przez Compagnie Generale Aeropostale. Wcześniej, Queen's Park Savannah, Mucarapo Field oraz Cocorite Docks (dla łodzi latających) były używane jako lądowiska dla wyspy.

  Kod lotniska ICAO – powszechnie używana nazwa czteroliterowego tzw. wskaźnika lokalizacji (ang. Location Indicator), stanowiącego element dużego systemu adresowego używanego przez służby ruchu lotniczego, linie lotnicze itp. w tak zwanej stałej sieci łączności lotniczej (AFTN). Zostały one wprowadzone przez Organizację Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (International Civil Aviation Organization, ICAO).Trynidad – wyspa w Małych Antylach, na Oceanie Atlantyckim, u północno-wschodnich wybrzeży Ameryki Południowej; położona w państwie Trynidad i Tobago, największa i najbardziej zaludniona z 23 wysp tego państwa; 4,8 tys. km², 1 mln mieszk. (1980). Leżące w Trynidadzie miasto Toco przez kilka lat było kolonią lenną Księstwa Kurlandii i Semigalii.

  Podczas II wojny światowej oryginalne lotnisko było wykorzystywane do Royal Navy Observer School 'HMS Goshawk'. Od 1942 roku był również wykorzystywany zarówno przez United States Army Air Force Sixth Air Force i United States Navy eskadr lotniczych. Lotnisko było wykorzystywane zarówno jako lotnisko transportowe, a także na loty patrolowe do zwalczania okrętów podwodnych na południu Karaibów. Lotnisko wróciło do kontroli cywilnej po wojnie.

  Caribbean Airlines – narodowe linie lotnicze Trynidadu i Tobago z siedzibą w Port-of-Spain. Obsługują połączenia do krajów karaibskich, USA i Kanady. Głównym hubem jest Port lotniczy Piarco.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

  Znaczący rozwój lotniska, który obejmował budowę nowego budynku terminalu i szybkich dróg kołowania, został ukończony w 2001 roku. Stary budynek lotniska jest obecnie wykorzystywana do obsługi ładunków. Port lotniczy Piarco jest także głównym centrum i bazą operacyjną Caribbean Airlines i był także głównym centrum i bazą operacyjną nieistniejących już BWIA West Indies Airways i Air Caribbean. Briko Air Services działa w szkole lotniczej na lotnisku.

  ABX Air – amerykańska linia lotnicza z siedzibą w Wilmington w stanie Ohio. Przedsiębiorstwo świadczy usługi przewozowe towarów.Trynidad i Tobago (ang. Trinidad and Tobago) – wyspiarskie państwo Ameryki Środkowej, położone u północnych brzegów Ameryki Południowej. Obejmuje dwie główne wyspy Trynidad i Tobago oraz szereg mniejszych.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Ameryka Środkowa (ang. Middle America) – centralny region geograficzny Ameryki. Jest definiowany jako południowa część Ameryki Północnej, w której skład wchodzą dwie części: kontynentalna (Ameryka Centralna) i wyspiarska (Karaiby). Obszar liczy około 850 000 km² powierzchni i jest zamieszkany przez ponad 90 mln ludzi.
  Port lotniczy Crown Point – port lotniczy zlokalizowany w mieście Scarborough, na wyspie Tobago (karaibskie państwo Trynidad i Tobago).
  Tobago – wyspa na Oceanie Atlantyckim u północno-wschodnich wybrzeży Ameryki Południowej, na północny wschód od wyspy Trynidad, z którą tworzy jedno państwo Trynidad i Tobago, przy czym zachowuje odrębny samorząd.
  Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.
  DHL Aviation - przedsiębiorstwo, zajmujące się przewozem przesyłek i logistyką. Powstało z podziału linii DHL Express należącego w całości do Deutsche Post.
  Port of Spain (czasami również Port-of-Spain) - stolica Trynidadu i Tobago, na zachodnim wybrzeżu wyspy Trynidad, port nad Morzem Karaibskim; 49 tys. mieszkańców (2000), zespół miejski ok. 128 tys. (1990 - wyliczenia nieoficjalne). Czwarte co do wielkości miasto kraju.
  Copa Airlines - panamskie narodowe linie lotnicze z siedzibą w Panamie. Obsługują połączenia do Ameryki Północnej i Południowej i na Karaiby. Głównym hubem jest Port lotniczy Panama-Tocumen.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.