• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Port lotniczy Montreal-Pierre Elliott Trudeau  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Montreal (fr. Montréal) – miasto w Kanadzie, nad Rzeką Świętego Wawrzyńca w prowincji Quebec. W latach 1844-1849 Montreal był stolicą Prowincji Kanady.Richmond - miasto w Kanadzie, w prowincji Kolumbia Brytyjska, liczy ok. 175 tys. mieszkańców (2006). Leży tuż na południe od miasta Vancouver i jest częścią jego obszaru metropolitalnego. Jest położone w całości na wyspach w delcie rzeki Fraser.

  Port lotniczy Montreal-Pierre Elliott Trudeau (L’Aéroport international Pierre-Elliott-Trudeau de Montréal) (IATA: YUL, ICAO: CYUL) – port lotniczy położony w Dorval, koło Montrealu, w prowincji Quebec. Jeden z największych w Kanadzie. W 2006 obsłużył około 11,5 mln pasażerów.

  Lotnisko jest jednym z dwóch zarządzanych i obsługiwanych przez Aéroports de Montréal (ADM), inne lotnisko to Montreal-Mirabel na północny zachód od Montrealu, który był pierwotnie przeznaczony do zastąpnie tego lotniska w Dorval, ale obecnie jest wykorzystywany wyłącznie przez samoloty cargo. Montréal-Trudeau jest własnością Transport Canada, która ma 60-letnią dzierżawę z Aéroports de Montréal, zgodnie z Narodową Polityką Lotniskową z 1994 roku.

  Port lotniczy Montreal-Mirabel – port lotniczy położony 39 km na północny zachód od Montrealu, w prowincji Quebec, w Kanadzie. Port lotniczy został otwarty 4 października 1975. Był największym port lotniczy w świecie pod względem planowanej powierzchni 39 660 ha (396,6 km²). Port lotniczy Dammam, który został zakończony w 1999 r. przekroczył tę powierzchnię.Ameryka Południowa – kontynent leżący na półkuli zachodniej oraz w większej części na półkuli południowej, a w mniejszej – na półkuli północnej. Niekiedy uważana jest również za subkontynent Ameryki.

  Trudeau jest najbardziej ruchliwych portem lotniczym w prowincji Quebec, trzecim co do wielkości lotniskiem w Kanadzie pod względem ruchu pasażerskiego i czwartym najbardziej ruchliwych w ruchu operacyjnym, z 12 969 834 pasażerów i 217 545 operacji w 2010 roku. Jest to jeden z ośmiu kanadyjskich portów lotniczych tzw. bram transportowych. Lotnisko jest również węzłem Air Canada. Połączenie lotnicze między Montrealem i Toronto jest 14 najbardziej ruchliwą trasą lotniczą na świecie, jeśli chodzi o loty w tygodniu, połączenie lotnicze między YUL i Paryżem-Charles de Gaulle jest 8 pod względem przewiezionych pasażerów (1,1 mln).

  Port lotniczy Orlando (Orlando International Airport) – port lotniczy położony koło Orlando, na Florydzie. obsługuje około 30 mln pasażerów rocznie.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Linie lotnicze obsługujące lotnisko oferują loty do Afryki, Azji Zachodniej, na Karaiby, Ameryki Środkowej, Ameryki Południowej, Europy, Meksyku, Stanów Zjednoczonych i innych miejsc na terytorium Kanady.

  Spis treści

 • 1 Historia
 • 2 Transport
 • 3 Rozbudowa
 • 3.1 Rozbudowa terminalu (2000-2005)
 • 3.2 Inne projekty
 • 3.3 Dorval interchange
 • 3.4 Połączenie kolejowe
 • 3.5 Airbus A380
 • 4 Linie lotnicze i połączenia
 • 5 Przypisy
 • 7 października jest 280. (w latach przestępnych 281.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 85 dni.Kod lotniska ICAO – powszechnie używana nazwa czteroliterowego tzw. wskaźnika lokalizacji (ang. Location Indicator), stanowiącego element dużego systemu adresowego używanego przez służby ruchu lotniczego, linie lotnicze itp. w tak zwanej stałej sieci łączności lotniczej (AFTN). Zostały one wprowadzone przez Organizację Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (International Civil Aviation Organization, ICAO).


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.
  Ameryka Środkowa (ang. Middle America) – centralny region geograficzny Ameryki. Jest definiowany jako południowa część Ameryki Północnej, w której skład wchodzą dwie części: kontynentalna (Ameryka Centralna) i wyspiarska (Karaiby). Obszar liczy około 850 000 km² powierzchni i jest zamieszkany przez ponad 90 mln ludzi.
  Meksyk (Meksykańskie Stany Zjednoczone, hiszp. México, Estados Unidos Mexicanos, Méjico, nah. Mēxihco) – kraj w Ameryce Północnej. Sąsiaduje ze Stanami Zjednoczonymi (na północy), z Oceanem Spokojnym (na zachodzie i południu), Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim (na wschodzie) oraz z Gwatemalą i Belize (na południu i południowym wschodzie).
  Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.
  VIA Rail Canada (nazwa oficjalna, częściej używana nazwa to VIA Rail lub VIA) to przedsiębiorstwo należące do rządu Kanady (Crown Corporation) obsługujące międzymiastowe pociągi pasażerskie.
  Tuluza (fr. Toulouse, oks. Tolosa) – miejscowość i gmina we Francji, stolica regionu Midi-Pyrénées, w departamencie Górna Garonna, nad rzeką Garonną.
  Airbus A380 (początkowo znany jako Airbus A3XX) – dwupoziomowy, czterosilnikowy samolot pasażerski produkowany przez przedsiębiorstwo Airbus. Dzięki temu, że górny pokład ciągnie się przez całą długość kadłuba, A380-800 mieści 555 osób przy podziale na trzy klasy lub nawet 853 przy konfiguracji całej maszyny do standardu klasy ekonomicznej, wyprzedzając pod względem powierzchni drugiego na liście Boeinga 747-400 (Jumbo Jeta) o 50%.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.084 sek.