• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Port lotniczy Mediolan-Linate

  Przeczytaj także...
  Scandinavian Airlines, SAS AB w przeszłości Scandinavian Airlines System to międzynarodowe, skandynawskie linie lotnicze. Obecnie SAS jest największym przewoźnikiem krajów nordyckich. Głównymi portami lotniczymi SAS są: Port lotniczy Sztokholm-Arlanda (Szwecja), Port lotniczy Oslo-Gardermoen (Norwegia) i Port lotniczy Kopenhaga-Kastrup (Dania).Aer Lingus (kod linii IATA: EI / kod linii ICAO: EIN) - irlandzkie linie lotnicze, z siedzibą w Dublinie. Na ogonach maszyn znajduje się shamrock.
  easyJet (oficjalna nazwa easyJet Airline Company Limited; kod linii IATA: U2 / kod linii ICAO: EZY) – brytyjskie linie lotnicze, będące jednymi z największych europejskich tanich przewoźników. Przedsiębiorstwo zostało założone w 1995 przez greko-cypryjskiego przedsiębiorcę Steliosa Haji-Ioannou. Flota easyJet składa się z 183 samolotów Airbus, latających na 416 połączeniach pomiędzy 110 lotniskami, w 27 krajach. W roku 2012 easyJet przewiózł 59,2 mln pasażerów.

  Port lotniczy Mediolan-Linate (wł. Aeroporto di Milano-Linate) – międzynarodowe lotnisko we Włoszech, jeden z trzech portów obsługujących Mediolan (drugi to Malpensa a trzeci to Bergamo). Ze względu na niewielką odległość od miasta, port ten służy głównie lotom krajowym i krótszym lotom zagranicznym. Port nosi nazwisko włoskiego pioniera lotnictwa Enrico Forlaniniego, ale dużo częściej stosowane nazwa Linate (nazwa miejscowości w gminie Segrate). W 2012 port obsłużył nieco ponad 9 mln pasażerów (podczas gdy Malpensa 18,5 mln).

  Do katastrofy doszło na mediolańskim lotnisku Linate 8 października 2001. Samolot MD-87 linii lotniczych SAS, lot nr SK686 do Kopenhagi, zderzył się w czasie startu z odrzutowcem Cessna Citation. W wyniku zderzenia zginęły wszystkie osoby na pokładzie obu samolotów (110 na pokładzie MD-87 i 4 w Cessnie), a także 4 osoby pracujące w sortowni bagażu, w którą uderzył samolot.Windjet – włoska linia lotnicza z siedzibą w Katanii, na Sycylii. Głównym węzłem jest port lotniczy Katania-Fontanarossa. Właścicielem jest firma Finaria Group. 12 sierpnia 2012 r. linia zawiesiła wszystkie operacje lotnicze. Powodem są kłopoty finansowe.

  Lotnisko powstało w latach 30. XX wieku, kiedy starsze lotnisko Taliedo, położone w granicach miasta, stało się zbyt małe do obsługi ruchu lotniczego. W latach 50. i 80. lotnisko było rozbudowywane.

  8 października 2001 na lotnisku Linate doszło do katastrofy lotu SK686, w której zginęło 118 osób.

  Linie lotnicze i połączenia[]

 • Aer Lingus (Dublin)
 • Air France (Paryż-Charles de Gaulle)
 • Air One (Alghero, Bari, Brindisi, Cagliari, Katania, Crotone, Lamezia Terme, Lampedusa, Londyn-City, Neapol, Palermo, Pescara, Reggio Calabria, Rzym-Fiumicino, Trapani [do 7 lipca], Triest)
 • Alitalia (Amsterdam, Barcelona, Bari, Brindisi, Bruksela, Cagliari, Katania, Frankfurt, Lamezia Terme, Londyn-Heathrow, Madryt, Neapol, Palermo, Paryż-Charles de Gaulle, Reggio Calabria, Rzym-Fiumicino, Warszawa-Chopin)
 • obsługiwane przez Alitalia Express (Bari, Katania, Londyn-Heathrow, Neapol, Palermo, Rzym-Fiumicino)
 • Austrian Airlines
 • obsługiwane przez Austrian Arrows (Wiedeń)
 • British Airways (Londyn-Heathrow)
 • easyJet (Londyn-Gatwick, Paryż-Orly)
 • Eurofly (Bari, Katania)
 • Iberia (Madryt)
 • ItAli Airlines (Pescara)
 • KLM (Amsterdam)
 • Lufthansa (Frankfurt)
 • Meridiana (Cagliari, Katania, Neapol, Olbia, Palermo, Paryż-Charles de Gaulle, Rzym-Fiumicino)
 • Olympic Airlines (Ateny)
 • Scandinavian Airlines System (Kopenhaga, Sztokholm-Arlanda)
 • TAP Air Portugal (Lizbona)
 • Volare Airlines (Brindisi, Katania, Lamezia Terme, Paryż-Orly)
 • Windjet (Katania, Palermo)
 • Alitalia Express - włoskie linie lotnicze z siedzibą w Rzymie. Są częścią włoskich linii lotniczych Alitalia. Głównymi hubami są Port lotniczy Rzym-Fiumicino i Mediolan-Malpensa. Firma powstała na bazie linii Avianova, która weszła w skład Alitalii w 1997 roku. Linie zaprzestały działalności w 2008 roku.ItAli Airlines – była włoska linia lotnicza z siedzibą w Pescarze, w Abruzji. Głównym węzłem był port lotniczy Pescara. Zlikwidowana w 2011 roku.



  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Tyrolean Airways (druga nazwa: Austrian Arrows) - nazwa regionalnych linii lotniczych należących do Austrian Airlines z siedzibą w Innsbrucku. Obsługują połączenia do krajów europejskich, afrykańskich oraz na Kaukaz. Głównym hubem jest port lotniczy Innsbruck.
  Alitalia (AZ) – włoski narodowy przewoźnik lotniczy, istniejący od 1946. Dominującym udziałowcem wciąż pozostaje włoski skarb państwa, reszta akcji znajduje się w rękach pracowników. Główny inwestor branżowy, Air France, dysponuje 2% udziałów.
  Lotnisko – obszar, na którym lądują, startują i kołują statki powietrzne (samoloty, śmigłowce, sterowce). Ich wyposażenie zróżnicowane jest w zależności od liczby odprawianych pasażerów i przeładowywanych towarów.
  Koninklijke Luchtvaart Maatschappij, KLM (Królewskie Towarzystwo Lotnicze) – holenderskie linie lotnicze, wchodzące w skład holdingu Air France-KLM. Współpracują z liniami lotniczymi Delta Airlines. Należą również do aliansu lotniczego SkyTeam. Głównym portem jest Amsterdam-Schiphol. Jest najstarszą linią lotniczą na świecie, założoną i latającą nieprzerwanie od roku 1919 i w chwili obecnej bardzo dobrze prosperującą. Zatrudnia około 33 000 pracowników, z czego około 28 000 w Holandii i około 5000 poza Holandią. Posiada flotę składającą się ze 170 samolotów będąc jednocześnie największą flotą kombi: 16 Boeingów 747-400 ER i cztery Boeingi 747 400 ERF. KLM posiada także udziały w takich liniach lotniczych jak KLM Cityhopper (100%), Transavia (100%), Martinair Holland (50%) i Kenya Airways (26%). Dla roku 2007/2008 przychód KLM wyniósł 8 miliardów Euro. Do Polski KLM wykonuje loty do Warszawy
  Air One, loty regionalne oraz międzynarodowe pod nazwą Air One CityLiner - niezależne włoskie linie lotnicze z siedzibą w Rzymie. Airone to po włosku czapla, która znajduje się na logo firmy. Do 23 listopada 1995 jako Aliadriatica, utworzona w 1983.
  Port lotniczy Mediolan-Malpensa – (MXP) międzynarodowy port lotniczy położony w prowincji Varese, 48 km na północny zachód od Mediolanu. Jest jednym z dwóch największych portów lotniczych Włoch a także jednym z trzech portów obsługujących Mediolan – drugi to Linate a trzeci Mediolan-Bergamo. W 2009 obsłużył 17,55 mln pasażerów.
  Lufthansa (Deutsche Lufthansa AG) – największy niemiecki przewoźnik lotniczy, którego siedziba główna mieści się w Kolonii. Główna baza Lufthansy znajduje się we Frankfurcie nad Menem przy międzynarodowym porcie lotniczym. Jest to jednocześnie główny węzeł komunikacyjny Lufthansy. Drugim jest międzynarodowy port lotniczy w Monachium.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.051 sek.