• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Port lotniczy Mauritius

  Przeczytaj także...
  Air Austral – francuska linia lotnicza z siedzibą w Saint-Denis, na Reunion. Głównym węzłem jest port lotniczy Reunion.Mauritius, Republika Mauritiusu – państwo wyspiarskie położone w południowo-zachodniej części Oceanu Indyjskiego, około 900 km na wschód od Madagaskaru. Wyspa jest częścią archipelagu Maskarenów. Poza wyspą do Mauritiusa należą wyspy: Rodrigues (w odległości 563 km na wschód od wyspy głównej), archipelag Cargados Carajos (402 km na północ) i Wyspy Agalega (933 km na północ). Około 174 km na południowy zachód od Mauritiusa położony jest Reunion.
  Corsairfly - francuska linia lotnicza. Została założona w 1981 roku przez korsykańską rodzinę Rossi. Pierwotnie działała pod nazwą Corse Air International. W 1990 roku linia została kupiona przez grupę turystyczną Nouvelles Frontières i przemianowana na Corsair. W roku 2005 zaś, obie firmy przejął największy na świecie touroperator - niemiecki TUI. W roku 2008 wszystkie linie lotnicze należące TUI zmienią nazwę na TUIfly.

  Port lotniczy Mauritius – międzynarodowy port lotniczy położony 5 km na południowy zachód od Mahébourg i 40 km na południowy wschód od centrum Port Louis. Jest największym i jedynym portem lotniczym na Mauritiusie. W 2006 obsłużył 2 217 167 pasażerów. Jego nazwa pochodzi od Sir Seewoosagur Ramgoolam (1900-1985), który był pierwszym premierem Mauritiusa.

  South African Airways – południowo-afrykańskie narodowe linie lotnicze z siedzibą w Johannesburgu znane również jako Suid-Afrikaanse Lugdiens (SAL), jednak nazwa ta już się nie pojawia w logo linii lotniczej. Należą do największych linii lotniczych w Afryce. Posiadają 37 połączeń z całym światem.Emirates Airline (Emirates) – linia lotnicza mająca siedzibę w Dubaju, ZEA. Jej głównym węzłem jest lotnisko w Dubaju.

  Lotnisko jest głównym węzłem narodowych linii lotniczych Air Mauritius.

  Istniejący budynek terminalu jest dwupiętrowy. Przyloty obsługiwane są na parterze, a odloty obsługiwane są na piętrze. Jest on połączony z dużym parkingiem.

  28 maja 2009 Aéroports de Paris wygrał przetarg na budowę i zarządzanie nowego terminalu. Terminal ten połączy się z istniejącym terminalem.

  Linie lotnicze i połączenia[]

 • Air Austral (Saint-Denis, Saint-Pierre)
 • Air France (Paryż-Charles de Gaulle)
 • Air Madagascar (Antananarywa)
 • Air Mauritius (Bangalore, Kapsztad, Madras, Delhi, Durban, Frankfurt, Genewa, Hongkong, Johannesburg, Kuala Lumpur, Londyn-Heathrow, Melbourne, Mediolan-Malpensa, Bombaj, Madryt [sezonowo], Monachium, Nairobi, Paryż-Charles de Gaulle, Perth, Rodrigues, Saint-Denis, Saint-Pierre, Singapur, Sydney)
 • Air Seychelles (Mahé)
 • Arkefly (Warszawa)
 • Austrian Airlines (Wiedeń)
 • British Airways (Londyn-Heathrow)
 • British Airways obsługiwane przez Comair (Johannesburg)
 • Condor Airlines (Frankfurt)
 • Corsairfly (Lyon, Paryż-Orly, Marsylia, Nantes)
 • Edelweiss Air (Zurych) [sezonowo]
 • Emirates (Dubaj)
 • Meridiana obsługiwane przez Eurofly (Mediolan-Malpensa, Rzym-Fiumicino, Mahe)
 • South African Airways (Johannesburg)
 • Transaero (Moskwa-Domodiedowo)
 • Przypisy

  Aéroports de Paris (ADP) jest francuskim przedsiębiorstwem, które posiada i zarządza czternastoma portami lotniczymi i lądowiskami w regionie Île-de-France. Spółka została utworzona jako przedsiębiorstwo państwowe w 1945 roku, w 2005 roku przekształcona została w spółkę publiczną. Od tego momentu spółka rozszerza swoją działalność, zajmując się również zarządzaniem portami lotniczymi poza regionem Île-de-France.Air Mauritius – maurytyjskie narodowe linie lotnicze z siedzibą w Port Louis. Głównym węzłem jest Port lotniczy Mauritius.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Edelweiss Air szwajcarska czarterowa linia lotnicza z siedzibą w Zurychu. Głównym węzłem jest port lotniczy Zurych-Kloten. Edelwiss Air jest spółka zależną Swiss International Air Lines.
  Mahébourg - miasto na południowo-wschodnim wybrzeżu wyspy Mauritius; 17 400 mieszkańców (2006). Stolica dystryktu Grand Port.
  Port Louis – stolica Mauritiusa, licząca 156 720 mieszkańców (2010). Port nad Oceanem Indyjskim i największe miasto kraju. Ekonomia jest zdominowana przez port i handel zagraniczny. Produkcja odzieży, przemysł chemiczny (środki farmaceutyczne).
  Condor Airlines – niemieckie linie lotnicze z siedzibą we Frankfurcie nad Menem. Jest największą wakacyjną linią lotniczą w Niemczech. Głównym hubem jest Port lotniczy Frankfurt.
  Austrian Airlines - narodowe austriackie linie lotnicze z siedzibą w Wiedniu. Główny węzłem komunikacyjnym i bazą lini jest port lotniczy Wiedeń-Schwechat. Austrian Airlines od 2009 roku należą do holdingu Lufthansa.
  Transaero (ros. Трансаэро) - rosyjskie linie lotnicze z siedzibą w Moskwie. Obsługują połączenia krajowe, do Afryki, Azji, Europy i Ameryki Północnej, wykonują również połączenia czarterowe. Głównym hubem jest port lotniczy Domodiedowo, natomiast portem zapasowym jest port lotniczy Szeremietiewo
  Sir Seewoosagur Ramgoolam (hindi शिवसागर रामगुलाम) (ur. 18 września 1900, zm. 15 grudnia 1985) był maurytyjskim lekarzem i politykiem, przywódcą Partii Pracy Mauritiusa, ministrem finansów od 1960 do 1965 i pierwszym premierem niepodległego Mauritiusu. Funkcję tę sprawował od 26 września 1961 do 16 czerwca 1982. Był Hindusem. Pełnił także funkcję gubernatora generalnego od 28 grudnia 1983 do swej śmierci. Zwany "ojcem narodu".

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.038 sek.