• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Port lotniczy Malta  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Scandinavian Airlines, SAS AB w przeszłości Scandinavian Airlines System to międzynarodowe, skandynawskie linie lotnicze. Obecnie SAS jest największym przewoźnikiem krajów nordyckich. Głównymi portami lotniczymi SAS są: Port lotniczy Sztokholm-Arlanda (Szwecja), Port lotniczy Oslo-Gardermoen (Norwegia) i Port lotniczy Kopenhaga-Kastrup (Dania).Transavia.com – holenderskie tanie linie lotnicze z siedzibą w Amsterdamie. Powstały w 1965 pod nazwą "Transavia Limburg" (od nazwy regionu Limburgia). W 1966 nazwę zmieniono na "Transavia Holland". Kolejną nazwę – "Transavia Airlines" linie przyjęły w 1986. 1 stycznia 2005 Transavia połączyła się z "Basiq Air" przyjmując nazwę "transavia.com". Obecnie jest drugą co do wielkości linią lotniczą w Holandii (po KLM, do której należy pakiet kontrolny Transavi). Obsługuje połączenia głównie z krajami basenu Morza Śródziemnego. Głównym hubem linii jest port lotniczy Schiphol w Amsterdamie. W Polsce Transavia obsługiwała jedynie połączenie z Krakowa do Paryża (lotnisko Orly). Linia skończyła loty do Krakowa 22 czerwca 2010 roku.

  Port lotniczy Malta (ang. Malta International Airport, IATA: MLA, ICAO: LMML) – międzynarodowy port lotniczy położony w maltańskiej dzielnicy/gminie Luqa, 5 km na południowy wschód od Valletty, na obrzeżach jej zespołu miejskiego. Jest jedynym międzynarodowym portem lotniczym na Malcie (oprócz Heliport Xewkija). Został uruchomiony 25 maja 1992 roku.

  easyJet (oficjalna nazwa easyJet Airline Company Limited; kod linii IATA: U2 / kod linii ICAO: EZY) – brytyjskie linie lotnicze, będące jednymi z największych europejskich tanich przewoźników. Przedsiębiorstwo zostało założone w 1995 przez greko-cypryjskiego przedsiębiorcę Steliosa Haji-Ioannou. Flota easyJet składa się z 183 samolotów Airbus, latających na 416 połączeniach pomiędzy 110 lotniskami, w 27 krajach. W roku 2012 easyJet przewiózł 59,2 mln pasażerów.System transportu na Malcie opiera się na transporcie morskim, lotniczym i drogowym. Publiczny transport zbiorowy wewnątrz Malty obsługiwany jest za pomocą autobusów. Dawniej na Malcie działała linia kolejowa i tramwajowa.

  W 2015 roku obsłużył ponad 4,6 mln pasażerów. W 2014 obsłużył 4,3 mln pasażerów. Wzrost liczby pasażerów w porównaniu z rokiem 2010 wynosi milion pasażerów, co stanowi wzrost o 23,2%. Najwięcej pasażerów podróżowało z Wielkiej Brytanii - 1 227 534 osób, z Włoch - 818 099 osób, z Niemiec - 598 695 osób, z pozostałych państw Unii Europejskiej - 1 184 326 osób, z krajów europejskich spoza Unii Europejskiej - 246 989.

  Emirates Airline (Emirates) – linia lotnicza mająca siedzibę w Dubaju, ZEA. Jej głównym węzłem jest lotnisko w Dubaju.Germanwings – niemieckie tanie linie lotnicze należące do grupy Lufthansy. Siedzibą linii jest Kolonia, drugi węzeł znajduje się w Stuttgarcie. Kod IATA: 4U. Jej samoloty latają do 39 portów lotniczych w Europie oraz w Turcji. Flota liczy 26 samolotów marki Airbus A319. Do Polski przewoźnik wykonuje loty do Krakowa.

  Maltański port lotniczy ma bezpośrednie połączenia z kilkoma portami lotniczymi w Polsce: lotniskiem w Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku i Poznaniu poprzez linie lotnicze Ryanair a także z lotniskiem w Katowicach, Warszawie i Gdańsku poprzez linię lotniczą Wizz Air. Lot z Polski trwa nieco ponad 2,5 godziny.

  Valletta (malt. Il-Belt Valletta) - stolica Malty położona na półwyspie Sciberras pomiędzy dwiema zatokami Grand Harbour i Marsamxett Harbour. Jest najdalej wysuniętą na południe europejską stolicą. Siedziba gminy o tej samej nazwie.Jetairfly - belgijskie linie lotnicze z siedzibą w Brukselii. Poprzednio znane jako TUI Airlines Belgium. Obsługują połączenia do kurortów w Europie, Ameryce Północnej i Afryce. Głównym hubem jest port lotniczy Bruksela.

  Spis treści

 • 1 Linie lotnicze i połączenia
 • 2 Statystyki miesięczne
 • 3 Zobacz też
 • 4 Przypisy


 • Podstrony: 1 [2] [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Thomas Cook Airlines – brytyjska czarterowa linia lotnicza z siedzibą w Manchesterze. Obsługuje połączenia do: Hiszpanii, Francji, Włoch, Grecji, Turcji, Chorwacji, Bułgarii, Portugalii, Egiptu (Hurghada, Sharm el-Sheikh), Cypru, Maroka, Tunezji, Wysp Kanaryjskich, Majorki, Minorki, Ibizy, Meksyku, Kuby, Jamajki, Dominikany, Kanady i USA. Thomas Cook lata z następujących lotnisk w Wielkiej Brytanii: Glasgow, Newcastle, Teesside, Belfast, Leeds/Bradford, Manchester, Liverpool, East Midlands, Birmingham, Cardiff, Bristol, Londyn Luton, Londyn Stansted, Londyn Gatwick.
  Wizz Air Hungary Legikozlekedesi Kft. nazwa skrócona Wizz Air – węgierskie tanie linie lotnicze, obsługujące Europę Środkowo-Wschodnią, Europę Zachodnią, Gruzję, Izrael i Turcję. Pierwszy samolot firmy wystartował 19 maja 2004 z Katowic; do kwietnia 2007 z usług Wizz Air skorzystało ponad 6 milionów pasażerów.
  Clickair – hiszpańskie tanie linie lotnicze z siedzibą w Barcelonie. Obsługuje połączenia do 40 miejsc w Europie. Głównym węzłem jest port lotniczy Barcelona.
  Libyan Airlines – libijskie narodowe linie lotnicze, z siedzibą w Trypolisie. Ma połączenia z Afryką, Bliskim Wschodem i Europą. Główną bazą jest Port lotniczy Trypolis.
  EgyptAir Express – egipska regionalna linia lotnicza z siedzibą w Kairze. Głównym węzłem jest port lotniczy Kair. Właścicielem jest linia lotnicza EgyptAir.
  Sevenair (طيران السابع), dawniej Tuninter - tunezyjskie linie lotnicze, założone w 1991 r. z siedzibą w Tunisie pod nazwą Tuninter. Od lipca 2007 przewoźnik używa nowej nazwy. Przewoźnik proponuje siatkę połączeń krajowych i regionalnych. Prowadzi także działalność czarterową. Sevenair należy do grupy Tunisair.
  XL Airways – brytyjska czarterowa linia lotnicza z siedzibą w Crawley oferująca głównie loty czarterowe do państw basenu Morza Śródziemnego. Była częścią XL Leisure Group.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.