• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Port lotniczy Mahé

  Przeczytaj także...
  Air Austral – francuska linia lotnicza z siedzibą w Saint-Denis, na Reunion. Głównym węzłem jest port lotniczy Reunion.Fregate Island (także: Frigate Island; fr. Île Frégate) – wyspa na Oceanie Indyjskim, należąca do Republiki Seszeli, wysunięta najdalej na wschód ze wszystkich Wysp Wewnętrznych (55 km od Mahé). Jej powierzchnia wynosi 2,19 km². Najwyższym wzniesieniem jest Mount Signal, znana też jako Signal Rock (125 m n.p.m.).
  Emirates Airline (Emirates) – linia lotnicza mająca siedzibę w Dubaju, ZEA. Jej głównym węzłem jest lotnisko w Dubaju.

  Port lotniczy Mahé (IATA: SEZ, ICAO: FSIA) – międzynarodowy port lotniczy położony na wyspie Mahé, w pobliżu Victorii, stolicy Seszeli. Jest największym portem lotniczym w kraju i głównym portem przesiadkowym linii lotniczych Air Seychelles.

  Lotnisko jest położone 11 km na południowy wschód od stolicy i jest dostępny przez Victoria - Providence Highway. Z dworca autobusowego Victoria regularnie kursuje autobus, z taksówkami przed terminalem dostępnymi do wszystkich miejsc na Mahé i kilka usług przewoźników autokarowych, Creole Travel Services i Mason's travel, które przewożą także pasażerów do terminalu promowego w Starym Porcie (Vieux Port) między wyspami i do Nowego Portu (Nouveau port) na rejsy wakacyjne.

  Kod lotniska ICAO – powszechnie używana nazwa czteroliterowego tzw. wskaźnika lokalizacji (ang. Location Indicator), stanowiącego element dużego systemu adresowego używanego przez służby ruchu lotniczego, linie lotnicze itp. w tak zwanej stałej sieci łączności lotniczej (AFTN). Zostały one wprowadzone przez Organizację Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (International Civil Aviation Organization, ICAO).Kenia (Kenya, Republika Kenii, ang. Republic of Kenya, sua. Jamhuri ya Kenya) – państwo we wschodniej Afryce nad Oceanem Indyjskim. Państwo graniczy od północy z Somalią, Etiopią i Sudanem Południowym, od zachodu z Ugandą, a od południa z Tanzanią. Stolicą Kenii jest Nairobi.

  Terminal krajowy znajduje się niedaleko na północ od terminala międzynarodowego i oferuje krajowe połączenia między wyspami co 10-15 minut w godzinach szczytu, co współgra z międzynarodowymi przylotami/odlotami i co 30 minut w pozostałym czasie. Istnieje plan połączenia lotniska systemem lekkiej kolejki lub tramwajem, który będzie biec wzdłuż wschodniego wybrzeża Mahé ze względu na wysoką gęstość transportu na tym obszarze. Firmy zostały zaproszone przez rząd do składania ofert w 2007 roku.

  Etihad Airways - to narodowy przewoźnik Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Line zostały założone w 2003 roku i w zaledwie 9 lat zyskały miano najszybciej rozwijającej się linii lotniczej w historii światowego lotnictwa. Linie lotnicze Etihad obsługują ponad 1000 przelotów każdego tygodnia i zapewniają przelot aż do 84 destynacji, w 52 krajach w Europie, Azji, Ameryce Północnej, Afryce, Australii.Głównym węzłem jest port lotniczy Abu Zabi.Kenya Airways — największe linie lotnicze w Kenii i czwarte największe linie lotnicze Afryki (po South African Airways, EgyptAir i Etiopian Airlines). Linie lotnicze oferują połączenia z całą Afryką i Bliskim Wschodem,Azją i Europą, przy użyciu 30 samolotów.. Głównym węzłem jest Port lotniczy Jomo Kenyatta w Nairobi. Rezerwowym portem jest port lotniczy Mombasa-Moi. ref Kenya Airways – strona WWW</ref>.

  Terminal cargo położony jest na południe od międzynarodowego terminala i obsługuje loty ciężarowe w ruchu międzynarodowym i krajowym; jest on zarządzany przez krajowe linie Air Seychelles. Na południowo-wschodnim końcu 13. pasa startowego, na południu wyspy znajduje się baza wojskowa.

  Qatar Airways – katarskie narodowe linie lotnicze, z siedzibą w Ad-Dausze. Głównym węzłem linii jest Port lotniczy Ad-Dauha. Należy do sojuszu Arab Air Carriers Organization.Victoria jest stolicą Seszeli i największym miastem tego kraju. Liczba ludności wynosiła w 1997 roku 24 701 osób.

  Historia[]

  Otwarcie portu lotniczego Mahé odbyło się 20 marca 1972 przez Jej Wysokość Królową Elżbietę II i było to doniosłe wydarzenie dla małego państwa, jakim są Seszele. Wcześniej działały tylko nieliczne połączenia. Kenijski Wilkenair rozpoczął loty między Mombasą i Mahé przez Diego Suarez na Madagaskarze i Astove Island (Seszele) za pomocą Piper PA-31 Navajo, kursującego raz w tygodniu. Po nim na Seszele zaczęły latać maszyny East African Airways w listopadzie 1971 roku i Luxair w grudniu tego samego roku. BOAC Super VC10 był pierwszym samolotem, który wylądował na lotnisku 4 lipca 1971 roku. W momencie otwarcia w 1972 r., lotnisko posiadało pas startowy długości 2987 m i wieżę kontrolną. Za obsługę naziemną oraz wszystkie inne operacje lotnicze była odpowiedzialna Dyrekcja Generalna Lotnictwa Cywilnego (Directorate of Civil Aviation, DCA).

  Condor Airlines – niemieckie linie lotnicze z siedzibą we Frankfurcie nad Menem. Jest największą wakacyjną linią lotniczą w Niemczech. Głównym hubem jest Port lotniczy Frankfurt.Piper PA-31 Navajo – seria dwusilnikowych lekkich samolotów pasażerskich i transportowych produkowany przez amerykańskie przedsiębiorstwo Piper Aircraft.

  W 1972 roku John Faulkner Taylor założył pierwszą lokalną firmą lotniczą o nazwie Air Mahé, która wykonywała loty między Praslin, Fregate i wyspą Mahé samolotem Piper PA-34 Seneca. Został on później zastąpiony przez Britten-Norman Islander. W 1974 roku, około 30 różnych linii lotniczych działało w porcie lotniczym Mahé. Obsługę naziemną i inne operacje lotnicze przejęła spółka Aviation Seychelles Company, utworzona w 1973 roku.

  Elżbieta II, właśc. Elżbieta Aleksandra Maria (ang. Elizabeth Alexandra Mary, ur. 21 kwietnia 1926 w Londynie) – królowa Wielkiej Brytanii z dynastii Windsorów, koronowana 2 czerwca 1953, córka króla Jerzego VI i jego żony – Elżbiety Bowes-Lyon zw. Królową-Matką.Kod lotniska IATA – trzyliterowy kod alfanumeryczny, służący do oznaczania portów lotniczych na całym świecie. Kody te nadawane są przez Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA). Kodowe oznaczenia ułatwiają organizację transportu lotniczego, m.in. przy przewozie bagaży pasażerów. Oznaczenie lotniska kodem IATA nie jest jednak unikatowe: spośród około 20 tysięcy kodów używanych przez lotniska powtarza się 323 z nich.

  Prace budowlane polegające na rozbudowie lotniska rozpoczęły się w lipcu 1980 roku. Ze względu na stały wzrost ruchu pasażerskiego, budynek terminalu musiał obsłużyć 400 więcej przybywających i 400 więcej pasażerów odlatujących w jednym czasie. Zatoki parkingowe mogły przyjąć sześć samolotów, obszar parkingowy dla lekkich samolotów mógł obsłużyć pięć maszyn. Lata 2005/2006 przyniosły dalszy rozwój lotnictwa cywilnego na Seszelach. Ustawa Civil Aviation Authority została uchwalona w dniu 4 kwietnia 2006 r. komercjalizując DCA, która zmieniła nazwę na Seychelles Civil Aviation Authority. Rozpoczęto pracę nad rozbudową i unowocześnieniem budynku terminalu, który został przedłużony do obsługi co najmniej 5 średnich i dużych samolotów (np. Boeing 767) i 6 mniejszych samolotów (np. Boeing 737). Zostały udostępnione dodatkowe miejsca postojowe dla samolotów w północno-wschodniej części lotniska, obsługujące loty czarterowe, biznesowe i zatrzymujące się na dłużej.

  Seszele, Seychelles, Sesel – państwo wyspiarskie na Oceanie Indyjskim, ok. 1600 km od wybrzeży Afryki, położone na północny wschód od Madagaskaru. Pobliskie państwa i terytoria zamorskie to Mauritius i Reunion na południe oraz Malediwy na północny wschód.Mahé – największa wyspa archipelagu Seszeli, położona w zachodniej części Oceanu Indyjskiego. Mahé ma 6 km szerokości i 26 km długości, zajmuje powierzchnię 148 km². Wyspa znajduje się na podłożu granitowym i jest górzysta (najwyższy szczyt – Morne Seychellois ma 906 m).

  Nowy obiekt może obsłużyć do 11 maszyn w zależności od ich wielkości. Jak na Seszele, które są niewielkim krajem o populacji około 90 000, gdzie turystyka masowa nie jest mile widziana zarówno przez rząd, jak też obywateli, wielkość lotniska jest adekwatna do potrzeb kraju.

  Mombasa – drugie co do wielkości miasto w Kenii. Położone w południowo-wschodniej części kraju, na wybrzeżu Oceanu Indyjskiego; jest centrum turystycznym. W Mombasie znajduje się największy port Kenii – Kilindini (obsługujący także sąsiednie państwa bez dostępu do morza), a w pobliżu znajduje się ważny port lotniczy Mombasa-Moi. Liczba mieszkańców: 939 370 (2009).Luxair – luksemburskie narodowe linie lotnicze z siedzibą w Luksemburgu. Ma połączenia z Europą i Afryką Północną. Głównym węzłem jest Port lotniczy Luksemburg.

  Linie lotnicze i połączenia[]

  Terminal krajowy[]

 • Air Seychelles (Praslin, Bird Island [czartery], Denis Island [czartery])
 • Terminal międzynarodowy[]

 • Air Austral (Saint-Denis de la Réunion)
 • Air Seychelles (Johannesburg, Londyn-Heathrow, Mauritius, Mediolan-Malpensa, Paryż-Charles de Gaulle, Rzym-Fiumicino, Singapur)
 • Condor Airlines (Frankfurt)
 • Emirates (Dubaj)
 • Etihad Airways (Abu Zabi) [od 2 listopada]
 • Kenya Airways (Nairobi)
 • Qatar Airways (Ad-Dauha) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.