• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Port lotniczy Lusaka

  Przeczytaj także...
  South African Airways – południowo-afrykańskie narodowe linie lotnicze z siedzibą w Johannesburgu znane również jako Suid-Afrikaanse Lugdiens (SAL), jednak nazwa ta już się nie pojawia w logo linii lotniczej. Należą do największych linii lotniczych w Afryce. Posiadają 37 połączeń z całym światem.Chipata – miasto w Zambii, stolica Prowincji Wschodniej. Zamieszkiwana jest przez około 110 tys. ludzi. Miasto, wcześniej znane jako Fort Jameson, jest położone przy granicy z Malawi, na drodze łączącej stolicę Zambii, Lusakę, ze stolicą Malawi – Lilongwe. Miasto leży na końcu Great East Road. Z miasta można dostać się do Parku Narodowego Południowej Luangwy.
  Ndola – miasto w Zambii, ośrodek administracyjny prowincji Copperbelt. Około 495,9 tys. mieszkańców. Miasto założono w 1902 r.

  Port lotniczy Lusaka, Kenneth Kaunda International Airport (IATA: LUN, ICAO: FLKK) – międzynarodowy port lotniczy położony 26 km od Lusaki. Jest największym portem lotniczym Zambii i był hubem narodowego przewoźnika – Zambian Airways (zawiesił działalność 12 stycznia 2009) oraz Zambezi Airlines (zawiesił działalność 1 listopada 2011). W 2006 obsłużył 602 122 pasażerów.

  Kenya Airways — największe linie lotnicze w Kenii i czwarte największe linie lotnicze Afryki (po South African Airways, EgyptAir i Etiopian Airlines). Linie lotnicze oferują połączenia z całą Afryką i Bliskim Wschodem,Azją i Europą, przy użyciu 30 samolotów.. Głównym węzłem jest Port lotniczy Jomo Kenyatta w Nairobi. Rezerwowym portem jest port lotniczy Mombasa-Moi. ref Kenya Airways – strona WWW</ref>.Ethiopian Airlines – etiopskie narodowe linie lotnicze, z siedzibą w Addis Abebie, od 2011 członek sojuszu Star Alliance.

  Linie lotnicze i połączenia[]

 • Air Zimbabwe (Harare)
 • British Airways (Londyn-Heathrow)
 • Emirates Airlines (Dubaj)
 • Ethiopian Airlines (Addis Abeba)
 • Kenya Airways (Nairobi, Lilongwe)
 • Kulula.com (Johannesburg)
 • Proflight Zambia (Livingstone, Chipata, Kasama, Mansa, Mfuwe, Ndola i Solwezi)
 • South African Airways (Johannesburg)
 • TAAG Angola Airlines (Luanda)
 • Zambia Skyways (Lubumbashi)
 • Przypisy

  1. Zambian govt to sue private airline (ang.). African Manager. [dostęp 2011-12-23].
  2. Zambian Airways ceased flying 12th January 2009 (ang.). Alternative Airlines, 2009-01-12. [dostęp 2011-12-23].
  3. Zambezi Airlines suspension to deprive Zambians – ZACCI (ang.). 2011-11-01. [dostęp 2011-12-22].
  4. Nanacy Mwape, Kalonde Nyati: Zambezi Airlines suspension to deprive Zambians – ZACCI (ang.). Zambia Daily Mail, 2011-10-31. [dostęp 2011-12-23].
  5. Chibaula Silwamba: Proflight launches flights to Kasama (ang.). Zambia Chambers. [dostęp 2011-12-22].
  6. Nkole Chitala: Proflight opens Kasama Mansa routes (ang.). Zambia Chambers. [dostęp 2011-12-22].
  7. Schedule (ang.). Proflight Zambia. [dostęp 2011-12-22].
  Zambezi Airlines – była prywatna linia lotnicza z bazą w Lusace, w Zambii, oferująca loty do południowej i zachodniej Afryki z bazy na lotnisku w Lusace.Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (ang. International Air Transport Association = IATA) – światowa organizacja handlowa z siedzibą w Montrealu i Genewie (Szwajcaria) skupiająca dziś 230 przewoźników linie lotnicze. Przewoźnicy powietrzni zrzeszeni w IATA byli oskarżani m.in. o działania kartelowe ze względu na powszechne ustalanie cen za pośrednictwem organizacji. Z tego też względu wiele tanich linii lotniczych nie stało się pełnoprawnym członkiem IATA. Głównym zadaniem organizacji jest wsparcie dla przemysłu lotniczego w sprawach uczciwej konkurencji oraz jednorodności cen biletów: z tego względu IATA podzieliła świat na trzy regiony:  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kasama – miasto w Zambii; stolica Prowincji Północnej; 111 tys. mieszkańców (2010). Przemysł spożywczy, włókienniczy.
  Air Zimbabwe – byłe narodowe linie lotnicze Zimbabwe z siedzibą w Harare. Obsługiwały połączenia do Afryki, Azji oraz do Europy. Głównym węzłem był Port lotniczy Harare.
  Zambia (Republika Zambii, ang. Republic of Zambia), dawniej Rodezja Północna – państwo w południowej Afryce bez dostępu do morza.
  British Airways (kod linii IATA: BA, kod linii ICAO: BAW) – największe brytyjskie towarzystwo lotnicze. Należy również do największych towarzystw lotniczych świata.
  Solwezi to miasto położone w północno-zachodniej Zambii. Jest ono zamieszkiwane przez 65 tys. ludzi i znajduje si ęna wysokości powyżej 1200 m n.p.m.. Najliczniej zamieszkującym miasto plemieniem jest lud Kaonde.
  Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ang. International Civil Aviation Organization, ICAO), jest odpowiedzialna za opracowywanie i wdrażanie międzynarodowych przepisów regulujących bezpieczeństwo ruchu lotniczego i ekonomię transportu lotniczego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.035 sek.