• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Port lotniczy Londyn-Stansted  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Premier Inn – brytyjska sieć tanich hoteli, należąca do przedsiębiorstwa Whitbread, założona w 1987 roku pod nazwą Travel Inn. Siedziba mieści się w Luton.Boeing 747 – samolot pasażerski szerokokadłubowy dalekiego zasięgu, produkowany przez Boeing Company, potocznie nazywany Jumbo Jet – ustępując Airbusowi A380 i An-225 jest jednym z największych samolotów odrzutowych na świecie, mogącym zabrać na pokład, w zależności od wersji i konfiguracji, od 366 do 568 pasażerów. Istnieją także wersje towarowe (ang.: cargo), nie zabierające pasażerów, oraz wersje pół-pasażerskie zabierające duży ładunek i 220 pasażerów. Jest to samolot czterosilnikowy (certyfikowany do lotu - w razie awarii - na tylko trzech silnikach), a jego cechą charakterystyczną jest "garb", w którym mieści się górny pokład samolotu.
  Wnętrze terminala w 2002, zaprojektowanego przez Normana Fostera

  Port lotniczy Londyn-Stansted (ang.: London Stansted Airport, kod IATA: STN, kod ICAO: EGSS) – duże międzynarodowe lotnisko położone 48 km na północny wschód od Londynu, obsługujący tanie linie lotnicze. Jest to obecnie czwarty co do wielkości port lotniczy Wielkiej Brytanii, trzeci co do wielkości obsługujący Londyn po Heathrow i Gatwick. Posiada jedną 3048-metrową drogę startową na kierunku 05/23. W latach 2000-2006 obsłużył kolejno 11,85 – 13,65 – 16,05 – 18,71 – 20,91 – 22,01 i 23,68 milionów pasażerów.

  Coyne Airways - brytyjskie linie lotnicze cargo z siedzibą w Londynie. Zostały założone w 1994 roku. W skład floty linii wchodzą cztery samoloty, obsługujące planowe loty do Gruzji, Armenii, Azerbejdżanu, Kazachstanu, Afganistanu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Główne bazy linii znajdują się na lotniskach: Londyn-Stansted, Kolonia-Bonn, Dubaj i Tbilisi.Monarch Airlines – brytyjskie linie czarterowe z siedzibą w Luton. Obsługują połączenia głównie z krajami basenu Morza Śródziemnego. Głównymi hubami są port lotniczy Birmingham, Londyn-Luton, Londyn-Gatwick, Manchester, East Midlands i Leeds/Bradford. Monarch Airlines oferują również loty transatlantyckie na Florydę jako loty czarterowe.

  Planowany jest dalszy szybki rozwój portu: dodanie drugiej drogi startowej przed 2012 i zakładana jest maksymalnie obsługa 80 mln pasażerów rocznie. Te plany spotkały się ze sprzeciwem części społeczeństwa ze względów socjo-ekologicznych. Obecnie trwa debata publiczna na ten temat. W międzyczasie, port lotniczy podlega prawnemu ograniczeniu dozwolonego ruchu do 25 mln pasażerów rocznie. Stansted jest głównym węzłem dla irlandzkiego przewoźnika Ryanair w Wielkiej Brytanii.

  Holidays Czech Airlines czeska linia lotnicza z siedzibą w Pradze. Wykonuje loty do wakacyjnych kurortów w Grecji, Turcji i Hiszpanii. Linia wykonuje również loty z Dublina.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.

  Spis treści

 • 1 Opis
 • 2 Infrastruktura
 • 2.1 Terminal i budynki satelickie
 • 2.2 Parkingi i hotele
 • 2.3 Wieża kontroli ruchu
 • 2.4 Inna infrastruktura
 • 3 Linie lotnicze i kierunki lotów
 • 3.1 Czartery
 • 3.2 Cargo
 • 4 Transport naziemny
 • 4.1 Pociągi
 • 4.2 Autobusy
 • 4.3 Drogi
 • 5 Przypisy
 • 6 Linki zewnętrzne
 • Golders Green – naziemna stacja metra londyńskiego położona w dzielnicy Barnet. Leży na trasie Northern Line. Została otwarta w roku 1907 i aż do 1923 stanowiła kraniec linii. W 1950 była ostatnią stacją Northern Line, na której sygnalizacja elektryczna zastąpiła tradycyjne semafory. Obecnie korzysta z niej ok. 7,6 mln pasażerów rocznie. Należy do trzeciej strefy biletowej.easyJet (oficjalna nazwa easyJet Airline Company Limited; kod linii IATA: U2 / kod linii ICAO: EZY) – brytyjskie linie lotnicze, będące jednymi z największych europejskich tanich przewoźników. Przedsiębiorstwo zostało założone w 1995 przez greko-cypryjskiego przedsiębiorcę Steliosa Haji-Ioannou. Flota easyJet składa się z 183 samolotów Airbus, latających na 416 połączeniach pomiędzy 110 lotniskami, w 27 krajach. W roku 2012 easyJet przewiózł 59,2 mln pasażerów.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Aurigny Air – brytyjska linia lotnicza z siedzibą na wyspie Guernsey, w archipelagu Wysp Normandzkich. Głównym hubem jest Port lotniczy Guernsey.
  Węzłowy port lotniczy (hub lotniczy) – port lotniczy, który spełnia rolę głównego portu przesiadkowego z ofertą przelotów w wielu relacjach i infrastrukturą dostosowaną do obsługi ruchu przesiadkowego.
  Foster and Partners – firma architektoniczna w Wielkiej Brytanii. Praktyka architektoniczna jest ściśle powiązana z założycielem Lordem Fosterem. W biurze tym powstało wiele słynnych projektów architektonicznych, m.in. wieżowców. Szczególnie znana jest z projektów terminali lotniczych.
  Germanwings – niemieckie tanie linie lotnicze należące do grupy Lufthansy. Siedzibą linii jest Kolonia, drugi węzeł znajduje się w Stuttgarcie. Kod IATA: 4U. Jej samoloty latają do 39 portów lotniczych w Europie oraz w Turcji. Flota liczy 26 samolotów marki Airbus A319. Do Polski przewoźnik wykonuje loty do Krakowa.
  Iceland Express - islandzkie tanie linie lotnicze z siedzibą w Reykjavíku. Obsługują połączenia do krajów Europy Zachodniej. Głównym węzłem tego przewoźnika był port lotniczy Keflavík. Linia wykonywałą loty rejsowe z Warszawy do Keflavíku.
  Kod lotniska ICAO – powszechnie używana nazwa czteroliterowego tzw. wskaźnika lokalizacji (ang. Location Indicator), stanowiącego element dużego systemu adresowego używanego przez służby ruchu lotniczego, linie lotnicze itp. w tak zwanej stałej sieci łączności lotniczej (AFTN). Zostały one wprowadzone przez Organizację Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (International Civil Aviation Organization, ICAO).
  English Midlands (także Midlands) – kraina geograficzno-historyczna obejmująca środkową część Anglii, położona pomiędzy Anglią Północną a Południową.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.077 sek.