• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Port lotniczy Kuala Lumpur  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Yemenia - jemeńskie narodowe linie lotnicze z siedzibą w Sanie. Ma połączenia z Afryką, Azją i Europą. Należy do sojuszu Arab Air Carriers Organization. Głównym hubem jest Port lotniczy Sana.Coyne Airways - brytyjskie linie lotnicze cargo z siedzibą w Londynie. Zostały założone w 1994 roku. W skład floty linii wchodzą cztery samoloty, obsługujące planowe loty do Gruzji, Armenii, Azerbejdżanu, Kazachstanu, Afganistanu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Główne bazy linii znajdują się na lotniskach: Londyn-Stansted, Kolonia-Bonn, Dubaj i Tbilisi.

  Port lotniczy Kuala Lumpur (IATA: KUL, ICAO: WMKK) – międzynarodowy port lotniczy położony 44 km na południe od Kuala Lumpur, w Malezji. W 2006 obsłużył 24 142 134 pasażerów.

  Kuala Lumpur International Airport jest w stanie obsługiwać 35 milionów pasażerów i 1,2 mln ton ładunków rocznie. Począwszy od 2006, jest w rankingu 13 najbardziej ruchliwych portów lotniczych na świecie pod względem międzynarodowego ruchu pasażerskiego, a 7 najbardziej ruchliwych międzynarodowym portem lotniczym w Azji. W 2009 obsłużył 29 682 093 pasażerów, 601 620 ton ładunku oraz 225 251 operacji lotniczych.

  Malezja (malajski Malaysia) – państwo w Azji Południowo-Wschodniej, na Półwyspie Malajskim i wyspie Borneo; obszar 329 847 km², ludność 28 300 000 (wg stanu na 2010 r.), stolica Kuala Lumpur (ok. 1 500 000 mieszkańców), siedziba rządu w Putrajaya.Lufthansa Cargo - linie lotnicze cargo, będące filią niemieckich, narodowych linii lotniczych Lufthansa. Główna baza i siedziba znajdują się we Frankfurcie. Linie posiadają własny kod ICAO (GEC), jednak IATA (LH) pozostaje wspólny ze spółką dominującą. Oferują międzynarodowe usługi logistyczne, przy pomocy swojej floty, jak również mają dostęp do powierzchni cargo w samolotach pasażerskich Lufthansy, Austrian Airlines i Jade Cargo International.

  Lotnisko jest obsługiwane przez Malaysia Airports (MAHB) Sepang Sdn Bhd i jest węzłem lub bazę dla Malaysia Airlines, MASkargo, AirAsia, AirAsia X i Firefly.

  Kuala Lumpur International Airport służy Regionowi Metropolitalnemu Dolna Kelang, Shah Alam, Malakka, Sembilanie, Selangor i Południowemu Perak. Dzięki dużej powierzchni, port lotniczy stał się jednym z kluczowych atutów gospodarczych w kraju, gdzie jest dobrze połączony przez drogi ekspresowe do wszystkich części Półwyspu Malajskiego, wysoko uprzemysłowionych, jak Shah Alam, oraz centrum informacji i technologii komunikacyjnych Multimedia Super Corridor. Jest to jeden z ważnych elementów w gospodarce Malezji, a lotnisko jest głównym ośrodkiem importowo-eksportowym dla kraju. Kuala Lumpur International Airport jest jednym z pięciu lotnisk czterogwiazdkowych w rankingu Skytrax.

  Nepal Airlines – nepalskie narodowe linie lotnicze z siedziba w Katmandu. Głównym węzłem jest port lotniczy Katmandu.Oman Air, omańskie narodowe linie lotnicze, z siedzibą w Maskacie, który jest również głównym węzłem. Ma połączenia z Afryką, Azją i Europą.

  Spis treści

 • 1 Historia
 • 2 Linie lotnicze i połączenia
 • 2.1 Główny terminal
 • 2.2 Satelitarny terminal
 • 2.3 Terminal tanich linii lotniczych
 • 2.4 Cargo
 • 3 Przypisy


 • Podstrony: 1 [2] [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Hainan Airlines (chiń.: 海南航空; pinyin: Hǎinán Hángkōng) – chińska linia lotnicza z siedzibą w Haikou, w prowincji Hajnan. Głównym węzłem jest Port lotniczy Haikou-Meilan. Hainan Airlines jest największą prywatną linią lotniczą w Chinach. 10 stycznia 2011 roku otrzymała 5 gwiazdkowe, najwyższe odznaczenie według agencji Skytrax.
  Royal Brunei Airlines – narodowe linie lotnicze Brunei z siedzibą w Bandar Seri Begawan. Ma połączenia z Azją, Europą i Oceanią. Głównym hubem jest port lotniczy Brunei. Linie zostały założone 18 listopada 1974 roku a pierwszy lot z lotniska Brunei do Singapuru odbył się 14 kwietnia rok później. Na wyposażeniu firmy znajdowały się wówczas dwa Boeingi 737. Trzeci samolot tego samego typu dostarczony został w 1980 roku. Kolejnymi samolotami, które zasiliły flotę linii w połowie lat 80. były trzy Boeingi 757.
  Emirates Airline (Emirates) – linia lotnicza mająca siedzibę w Dubaju, ZEA. Jej głównym węzłem jest lotnisko w Dubaju.
  SilkAir – singapurska linia lotnicza będąca częścią Singapore Airlines. Obsługuje połączenia do 25 miast Azji Południowo-Wschodniej, Azji Południowej i Chin. Głównym hubem jest Port lotniczy Changi.
  Uzbekistan Airways (uzb.: O‛zbekiston havo yo‛llari) – uzbeckie narodowe linie lotnicze z siedzibą w Taszkencie. Głównym węzłem jest Port lotniczy Taszkent.
  Air Niugini – papuaskie narodowe linie lotnicze z siedzibą w Port Moresby. Głównym węzłem jest port lotniczy Port Moresby. Flota
  Air Mauritius – maurytyjskie narodowe linie lotnicze z siedzibą w Port Louis. Głównym węzłem jest Port lotniczy Mauritius.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.041 sek.