• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Port lotniczy Göteborg-Landvetter

  Przeczytaj także...
  Kod lotniska ICAO – powszechnie używana nazwa czteroliterowego tzw. wskaźnika lokalizacji (ang. Location Indicator), stanowiącego element dużego systemu adresowego używanego przez służby ruchu lotniczego, linie lotnicze itp. w tak zwanej stałej sieci łączności lotniczej (AFTN). Zostały one wprowadzone przez Organizację Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (International Civil Aviation Organization, ICAO).Göteborg centralstation – dworzec centralny i największy w Göteborgu, w Szwecji. Jest drugim z największych (po dworcu w Sztokholmie) dworcem kolejowym w kraju. Znajduje się przy placu Drottningtorget. Został otwarty 4 października 1858 r. Dziennie korzysta z niego nawet 40 tys. osób. Na dworcu znajduje się 16 torów.
  Port lotniczy Sztokholm-Arlanda, Stockholm-Arlanda Flygplats, (kod IATA: ARN, kod ICAO: ESSA) – międzynarodowy port lotniczy położony w gminie Sigtuna, 42 km na północ od Sztokholmu i 28 km na południowy wschód od Uppsali.

  Port lotniczy Göteborg-Landvetter (IATA: GOT, ICAO: ESGG) – międzynarodowy port lotniczy położony 25 km na wschód od centrum Göteborga. Z 5,2 mln obsłużonych pasażerów w 2014 jest drugim co do wielkości portem lotniczym w Szwecji po Sztokholm-Arlanda. Jest obsługiwany przez Swedavia, krajowe przedsiębiorstwo obsługujące lotniska. Od zamknięcia Lotniska Göteborg-City jest to jedyny port lotniczy obsługujący miasto.

  Port lotniczy Göteborg-City (IATA: GSE, ICAO: ESGP), znany także pod nazwą Säve Flygplats - port lotniczy położony 17 km na północny zachód od centrum Göteborga, w regionie Västra Götaland, w prowincji Bohuslän na wyspie Hisingen w Szwecji.Gmina Härryda (szw. Härryda kommun) to jedna z 290 szwedzkich gmin. Gmina położona jest w regionie Västra Götaland, siedzibą jej władz jest Mölnlycke.

  Lotnisko nosi nazwę miasta Landvetter, które znajduje się w gminie Härryda. Położony jest 20 km na południowy wschód od Göteborga i 40 km na zachód od Borås.

  Historia[]

  Lotnisko zostało otwarte w 1977 roku. Usług pasażerskie, z poprzedniego lotniska Torslanda, na północ od Göteborga, zostały przeniesione do Landvetter w roku 1977. W roku 2001, niektóre linie budżetowe zaczęły wykorzystywać dawną bazę wojskową w Säve, która został przemianowana na Port lotniczy Göteborg-City. Lotnisko te zostało zamknięte w zimie 2014-2015 z powodu dużych kosztów niezbędnej przebudowy, co oznacza wzrost ruchu na Landvetter o prawie miliona pasażerów rocznie.

  Kod lotniska IATA – trzyliterowy kod alfanumeryczny, służący do oznaczania portów lotniczych na całym świecie. Kody te nadawane są przez Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA). Kodowe oznaczenia ułatwiają organizację transportu lotniczego, m.in. przy przewozie bagaży pasażerów. Oznaczenie lotniska kodem IATA nie jest jednak unikatowe: spośród około 20 tysięcy kodów używanych przez lotniska powtarza się 323 z nich.Borås [buˈroːs] – miasto w Szwecji. Siedziba władz administracyjnych gminy Borås w regionie Västra Götaland. Około 63 441mieszkańców. Pod względem zaludnienia jest na 14 miejscu w Szwecji. Borås leży nad rzeką Viskan (uchodzącą do cieśniny Kattegat). Miasto jest wiodącym szwedzkim skupiskiem przemysłu tekstylnego, swoją siedzibę ma tam również wiele firm zajmujących się sprzedażą wysyłkową. Posiada również bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturę turystyczną, na którą składa się m.in. kilkanaście hoteli o różnym standardzie oraz kilkadziesiąt restauracji, a także wiele różnorodnych sklepów przyciągających zarówno klientów lokalnych, jak i turystów.

  Istnieją plany budowy skrótu na kolei Göteborg-Borås z tunelem i stacją kolejową pod lotniskiem. Rozpoczęcie budowy planowane jest na 2020 i ukończenie prac na 2023.

  Terminale[]

  Lotnisko Landvetter ma tradycyjnie dwa terminale: krajowy i międzynarodowy, jednak obecnie wszystkie odprawy odbywają się w terminalu międzynarodowym, ponieważ wszystkie bagaże muszą przejść kontrolę bezpieczeństwa. Również wszystkie dostawy bagaży od 2014 wykonywane są w terminalu międzynarodowym. strefa transferowa, która posiada kilka sklepów, kawiarni i restauracji, jest dostępne dla wszystkich pasażerów od tego roku. W rzeczywistości istnieje więc tylko jeden terminal, mimo iż są osobne wejścia do strefy transferowej dla odlotów krajowych i międzynarodowych.

  Istnieje osiem rekawów, w bramkach 12-17, 19 i 20. Istnieją również bramki znajdujące się w strefie operacyjnej autobusów, zwane bramkami 10-11, 18A-18G i 21A-21D. Tradycyjnie bramki 10-15 były przeznaczone wyłącznie do lotów krajowych, ale obecnie wykorzystywane są do lotów międzynarodowych w razie potrzeby. Istnieje strefa dla pasażerów poza strefy Schengen ze ścisłą kontrolą paszportową. Bramki 20 i 21A-21D należą do tego obszaru. Bramka 19 może obsługiwać zarówno strefę Schengen, jak i loty poza tę strefę. Terminal towarowy wykorzystuje bramki o numerach poniżej 10.

  Kierunki lotów i linie lotnicze[]

  Pasażerskie[]

  Cargo[]

  Statystyki[]

  Część strefy check-in
  Malmö Aviation
  British Airways

  Transport publiczny[]

  Autobus[]

  Flygbussarna i Swebus obsługują połączenia autobusowe do miasta Göteborg (20 min jazdy), do Göteborgs centralstation (30 min). Swebus kursuje do miasta Borås w 25 minut, a w 30 minut do Borås centralstation.

  Samochodem[]

  Odległość drogowa od Göteborga wynosi 25 km i do Borås 40 km, autostradą Riksväg 40. Istnieje 7300 miejsc parkingowych na lotnisku.

  Przypisy
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.046 sek.