• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Port lotniczy Frankfurt-Hahn

  Przeczytaj także...
  Boeing 747 – samolot pasażerski szerokokadłubowy dalekiego zasięgu, produkowany przez Boeing Company, potocznie nazywany Jumbo Jet – ustępując Airbusowi A380 i An-225 jest jednym z największych samolotów odrzutowych na świecie, mogącym zabrać na pokład, w zależności od wersji i konfiguracji, od 366 do 568 pasażerów. Istnieją także wersje towarowe (ang.: cargo), nie zabierające pasażerów, oraz wersje pół-pasażerskie zabierające duży ładunek i 220 pasażerów. Jest to samolot czterosilnikowy (certyfikowany do lotu - w razie awarii - na tylko trzech silnikach), a jego cechą charakterystyczną jest "garb", w którym mieści się górny pokład samolotu.Luksemburg (luks. Lëtzebuerg, fr. Luxembourg, niem. Luxemburg) – gmina ze statusem miasta oraz stolica Wielkiego Księstwa Luksemburga. Jest centrum administracyjnym i finansowym państwa, jest położone na południu kraju, nad miejscem połączenia rzek Alzette i Pétrusse. W Luksemburgu ma swoją siedzibę kilka instytucji Unii Europejskiej, w tym jej Trybunał Sprawiedliwości.
  Kod lotniska ICAO – powszechnie używana nazwa czteroliterowego tzw. wskaźnika lokalizacji (ang. Location Indicator), stanowiącego element dużego systemu adresowego używanego przez służby ruchu lotniczego, linie lotnicze itp. w tak zwanej stałej sieci łączności lotniczej (AFTN). Zostały one wprowadzone przez Organizację Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (International Civil Aviation Organization, ICAO).
  Widok na terminal cargo
  Wnętrze terminalu w porcie lotniczym Frankfurt-Hahn

  Port lotniczy Frankfurt-Hahn (niem. Flughafen Frankfurt-Hahn, ang.: Frankfurt-Hahn Airport, IATA: HHN, ICAO: EDFH) – międzynarodowy przesiadkowy port lotniczy tanich linii lotniczych usytuowany niedaleko miast Kirchberg (Hunsrück) (10 km) i Simmern/Hunsrück (20 km) w Niemczech. Wbrew swojej nazwie, jest odległy o ponad 130 km (odległość drogowa) na zachód od Frankfurtu nad Menem.

  Kilometr (symbol: km) – powszechnie stosowana wielokrotność metra, podstawowej jednostki długości w układzie SI. Dokładniej, kilometr to 1000 metrów. Stowarzyszona i dość często używana jednostka powierzchni to kilometr kwadratowy (symbol: km²), a objętości – kilometr sześcienny (symbol: km³).Aerofłot-Cargo - była rosyjska linia lotnicza cargo z siedzibą w Moskwie. Należąca do holdingu Aerofłot. W 2010 roku operacje Aerofłot Cargo przejęła firma Aerofłot wykonując operacje pod własną nazwą.

  Historia[ | edytuj kod]

  Lotnisko w roku 1978

  Lotnisko powstało w 1951 roku (zbudowane przez okupacyjne siły francuskie). W roku 1952 przejęte przez siły zbrojne USA (7356th Air Base Group USAF), następnie funkcjonowało jako baza 50 Skrzydła Myśliwskiego (50th Fighter Wing) USAFE, pod nazwą Hahn Air Base (ICAO: EDAH). 30 września 1993 roku częściowy nadzór nad lotniskiem przejęły władze cywilne, a od roku 2012 lotnisko całkowicie utraciło swój militarny charakter i stało się wyłącznie portem lotniczym.

  Kirchberg (Hunsrück) – miasto w Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia-Palatynat, w powiecie Rhein-Hunsrück, siedziba gminy związkowej Kirchberg (Hunsrück).Qatar Airways – katarskie narodowe linie lotnicze, z siedzibą w Ad-Dausze. Głównym węzłem linii jest Port lotniczy Ad-Dauha. Należy do sojuszu Arab Air Carriers Organization.

  Informacja techniczna[ | edytuj kod]

  Port lotniczy Frankfurt-Hahn może obsługiwać duże samoloty typu Boeing 747 i większe. Posiada on wydłużoną w ostatnim czasie drogę startową o długości 3800 m.

  Linie lotnicze i kierunki lotów[ | edytuj kod]

  Rejsowe[ | edytuj kod]

  Cargo[ | edytuj kod]

 • Aerofłot-Cargo
 • Air Armenia
 • EgyptAir Cargo
 • Emirates SkyCargo
 • MNG Cargo
 • NCA
 • PIA Cargo
 • Qantas Freight
 • Qatar Airways
 • Silk Way Airlines
 • TAP Cargo
 • TESIS Aviation Enterprise
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Połączenia komunikacyjne[ | edytuj kod]

  Port lotniczy Frankfurt-Hahn jest łatwo osiągalny samochodem lub autobusem. Autobusy kursują co dwie godziny pomiędzy portem lotniczym a najbliższym głównym dworcem kolejowym, w Moguncji (Mainz), odległym o 60 km, który jest obsługiwany połączeniami kolejowymi z całych Niemiec.

  Lotnisko – obszar, na którym lądują, startują i kołują statki powietrzne (samoloty, śmigłowce, sterowce). Ich wyposażenie zróżnicowane jest w zależności od liczby odprawianych pasażerów i przeładowywanych towarów.Port lotniczy Frankfurt (także znany jako port lotniczy Ren-Men, ang.: Frankfurt Airport, niem. : Rhein-Main-Flughafen lub Flughafen Frankfurt am Main, IATA: FRA, ICAO: EDDF) – największy port lotniczy w Niemczech, usytuowany we Frankfurcie nad Menem. Właścicielem i operatorem zarządzającym portem jest spółka Fraport.

  Port lotniczy Hahn nie posiada własnego połączenia kolejowego, natomiast cogodzinne autobusowe połączenie obsługuje główny dworzec kolejowy we Frankfurcie, po drodze zatrzymując się przy Terminalu 1 portu lotniczego Ren-Men we Frankfurcie (Frankfurt-am-Main). Istnieje również połączenie autobusowe z głównym dworcem kolejowym w Kolonii (Köln) oraz regularne połączenia autobusami rejsowymi z Luksemburgiem.

  Qantas Freight - filia australijskich linii lotniczych Qantas odpowiedzialna za przewozy cargo grupy Qantas. Do linii należą Express Freighters Australia, spółka spedycyjna DPEX Worldwide i Jets Transport Express. W skład floty linii wchodzą cztery samoloty w konfiguracji towarowej, dodatkowo zarządzają przestrzeniami ładunkowymi samolotów Qantas i Jetstar Airways na trasach międzynarodowych.Emirates SkyCargo - linie lotnicze cargo mające bazę w Dubaju, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, będące częścią pasażerskich linii Emirates. Rozpoczęły działalność w 1985 roku i obsługują loty do 20 portów lotniczych w 15 krajach. Ponadto, posiadają dostęp do dodatkowych 79 portów lotniczych, obsługiwanych przez Emirates. Linie należą w całości do rządu Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Emirates SkyCargo posiadają siedem szerokokadłubowych samolotów cargo. W 2009 roku wygenerowały 17,2% dochodu linii Emirates.

  Przy porcie lotniczym Hahn znajdują się obszerne parkingi, obsługiwane autobusem do terminalu.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Port lotniczy Frankfurt
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona portu lotniczego Frankfurt-Hahn (niem. • ang.)
 • Warto wiedzieć że... beta

  Metr – jednostka podstawowa długości w układach: SI, MKS, MKSA, MTS, oznaczenie m. Metr został zdefiniowany 26 marca 1791 roku we Francji w celu ujednolicenia jednostek odległości. W myśl definicji zatwierdzonej przez XVII Generalną Konferencję Miar i Wag w 1983 jest to odległość, jaką pokonuje światło w próżni w czasie 1/299 792 458 s.
  Silk Way Airlines – azerskie linie towarowe, których portem bazowym jest Międzynarodowy port lotniczy im. Heydar Aliyeva w Baku w Azerbejdżanie. Silk Way Airlines zostały założone w 2001. Realizują połączanie cargo w Europie i Azji, m.in. do Bagdadu, Luksemburga, Tbilisi, Kolonii, Kabulu, Stambułu, Châteauroux, Duszanbe, Dubaju i Warszawy.
  Nippon Cargo Airlines - japońskie linie lotnicze cargo z siedzibą w Tokio, oferujące loty do krajów azjatyckich, a także połączenia z Europą i Ameryką Północną. Głównym węzłem jest port lotniczy Narita.
  Kod lotniska IATA – trzyliterowy kod alfanumeryczny, służący do oznaczania portów lotniczych na całym świecie. Kody te nadawane są przez Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA). Kodowe oznaczenia ułatwiają organizację transportu lotniczego, m.in. przy przewozie bagaży pasażerów. Oznaczenie lotniska kodem IATA nie jest jednak unikatowe: spośród około 20 tysięcy kodów używanych przez lotniska powtarza się 323 z nich.
  Lotniczy przewoźnicy niskobudżetowi – przedsiębiorstwa oferujące usługi przewozu lotniczego osób po cenach niższych niż tradycyjne linie lotnicze.
  Moguncja (niem. Mainz; fr. Mayence, lat. Moguntiacum/Mogontiacum) – miasto na prawach powiatu nad Renem w Niemczech, obecna stolica kraju związkowego Nadrenia-Palatynat, dawna stolica Arcybiskupstwa Moguncji w czasach Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego. W starożytności Moguncja była twierdzą dominującą zachodni brzeg Renu, jako część północnych kresów Cesarstwa rzymskiego.
  TAP Portugal – narodowe linie lotnicze Portugalii z siedzibą i głównym węzłem w porcie lotniczym Lizbona-Portela. Linie oferują loty pasażerskie i towarowe pomiędzy 69 lotniskami w 31 krajach. Flota TAP Portugal obejmuje 55 airbusów. W 2009 linie przewiozły około 8 milionów pasażerów oraz 76 ton cargo. Członek sojuszu Star Alliance.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.