• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Port lotniczy Dubaj  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Yemenia - jemeńskie narodowe linie lotnicze z siedzibą w Sanie. Ma połączenia z Afryką, Azją i Europą. Należy do sojuszu Arab Air Carriers Organization. Głównym hubem jest Port lotniczy Sana.Boeing 747 – samolot pasażerski szerokokadłubowy dalekiego zasięgu, produkowany przez Boeing Company, potocznie nazywany Jumbo Jet – ustępując Airbusowi A380 i An-225 jest jednym z największych samolotów odrzutowych na świecie, mogącym zabrać na pokład, w zależności od wersji i konfiguracji, od 366 do 568 pasażerów. Istnieją także wersje towarowe (ang.: cargo), nie zabierające pasażerów, oraz wersje pół-pasażerskie zabierające duży ładunek i 220 pasażerów. Jest to samolot czterosilnikowy (certyfikowany do lotu - w razie awarii - na tylko trzech silnikach), a jego cechą charakterystyczną jest "garb", w którym mieści się górny pokład samolotu.

  Port lotniczy Dubaj (IATA: DXB, ICAO: OMDB) – międzynarodowy port lotniczy położony 5 km na północ od centrum Dubaju. Jest głównym węzłem linii lotniczych Emirates. W 2005 obsłużył 27,7 mln pasażerów. Jest on położony w dzielnicy Al Garhoud, 4 km na południowy wschód od Dubaju. Lotnisko jest obsługiwane przez Departament Lotnictwa Cywilnego i jest bazą międzynarodowych linii lotniczych Dubaju, Emirates i Emirates SkyCargo; węzeł Emirates jest największym węzłem linii lotniczej na Bliskim Wschodzie; Emirates obsługuje 60% wszystkich pasażerów, i stanowi 38% wszystkich statków powietrznych na lotnisku. W lipcu 2010 r. istniało ponad 6000 lotów tygodniowo obsługiwanych przez 130 linii lotniczych do ponad 220 miejsc w wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy.

  Coyne Airways - brytyjskie linie lotnicze cargo z siedzibą w Londynie. Zostały założone w 1994 roku. W skład floty linii wchodzą cztery samoloty, obsługujące planowe loty do Gruzji, Armenii, Azerbejdżanu, Kazachstanu, Afganistanu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Główne bazy linii znajdują się na lotniskach: Londyn-Stansted, Kolonia-Bonn, Dubaj i Tbilisi.Ariana Afghan Airlines - afgańskie narodowe linie lotnicze, z siedzibą w Kabulu. Posiadają połączenia do Azji i Europy. Głównym hubem jest Port lotniczy Kabul. Linie Ariana są własnością rządu afgańskiego.

  W 2010 DXB obsłużyło rekordowy ruch pasażerski wynoszący 47,2 mln, 15,4% wzrost w stosunku do 2009 roku fiskalnego. To sprawiło, że stał się 13 najbardziej ruchliwym portem lotniczym na świecie pod względem ruchu pasażerskiego i 4. najbardziej ruchliwym lotniskiem na świecie międzynarodowego ruchu pasażerskiego. Oprócz tego 8. najbardziej ruchliwym lotniskiem cargo w świecie, obsługując 2.270.000 ton ładunków w 2010 roku, 17,8% wzrostu w porównaniu z 2009 r. Łączna liczba lotów handlowych wyniosła 292.662 w roku 2010. w grudniu 2011 DXB było 7. najbardziej ruchliwym portem lotniczym na świecie pod względem operacji lotniczych, i 12 najbardziej ruchliwym lotniskiem na świecie ruchu pasażerskiego.

  Safi Airways (per. خطوط هوایی صافی) - afgańskie linie lotnicze z siedzibą w Kabulu obsługujące loty pasażerskie do Dubaju i Nowego Delhi. Są to pierwsze afgańskie linie lotnicze spełniające normy bezpieczeństwa Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO).Dubaj (arab. دبيّ Dubayy) – miasto w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, stolica emiratu Dubaj. Dubaj przyciągnął uwagę świata dzięki nowatorskim i ambitnym projektom budowlanym, imprezom sportowym, konferencjom i rekordom Guinnessa.

  Nowy Terminal 3, który kosztował 4,5 mld dolarów, otwarto 14 października 2008 r. i został zbudowany wyłącznie do użytku dla Emirates. Pirs 3 jest również częścią Terminala 3, i ma być ukończony do 2012 roku. Opierać się on będzie wyłącznie na Airbusach A380 linii Emirates. Terminal 3 jest największym budynkiem na świecie pod względem powierzchni i daje całkowitą przepustowość lotniska do ponad 62 mln pasażerów i wzrośnie do ponad 80 mln pasażerów w roku 2012, kiedy pirs 3 zostanie otwarty. Dalsze rozbudowy Terminalu 2 są również podejmowane obecnie. lotnisko zapowiedziała w maju 2011, budowę nowego 4 pirsu, które ma przynieść całkowitą przepustowość lotniska do ponad 90 mln pasażerów w roku.Od 25 października 2015 roku linie flydubai nie będą wykonywać lotów z lotniska Dubai International,lecz z oddalonego o 50 km od Dubaju lotniska Al Maktoum International Airport.

  UK International Airlines – brytyjska linia lotnicza z siedzibą w Sheffield. 8 stycznia 2008 linia ogłosiła bankructwo.Delta Airlines – amerykańskie linie lotnicze, założone w 1929 roku w stanie Luizjana. (nazwa Delta pochodzi od delty Missisipi). Obecnie siedziba główna spółki znajduje się w Atlancie w stanie Georgia. Linie obsługują trasy ze Stanów Zjednoczonych do Europy, Azji, na Bliski Wschód, Ameryki Łacińskiej i Kanady. Linia posiada również szeroką ofertę połączeń wewnętrznych w USA.Członek aliansu SkyTeam. Flota: 600 samolotów.

  Spis treści

 • 1 Historia
 • 1.1 Budowa
 • 1.2 Rozbudowa
 • 2 Linie lotnicze i połączenia
 • 2.1 Terminal 1
 • 2.2 Terminal 2
 • 2.3 Terminal 3
 • 2.4 Cargo
 • 2.5 VIP
 • 3 Transport
 • 3.1 Drogi
 • 3.2 Kolej
 • 3.3 Autobus
 • 4 Zobacz też
 • 5 Przypisy


 • Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Syrian Air (ar. السورية, dawniej Syrian Arab Airlines, ar. مؤسسة الطيران العربية السورية) - syryjskie narodowe linie lotnicze, z siedzibą w Damaszku, głównym węzłem jest Port lotniczy Damaszek. Wykonują połączenia do krajów Azji i Afryki.
  VOR (ang. VHF Omni-directional Range) to rodzaj radiolatarni stosowanej w lotnictwie, wykorzystującej pasmo radiowe 108-118 MHz.
  Oman Air, omańskie narodowe linie lotnicze, z siedzibą w Maskacie, który jest również głównym węzłem. Ma połączenia z Afryką, Azją i Europą.
  Metro w Dubaju – w pełni zautomatyzowany system kolei w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Linie Czerwona i Zielona przebiegać będą estakadą i pod ziemią tylko na odcinku w centrum miasta. W dniu otwarcia 9 września 2009 roku Metro w Dubaju stało się jednym z najdłuższych w pełni zautomatyzowanych systemów kolei na świecie. Po przewidywanym na luty 2010 otwarciu Linii Zielonej, pobije ono rekord długości linii metra (Driverless - bez maszynisty) używanej obecnie w Vancouver w Kanadzie o 3 km.
  Dniproavia (ukr. Дніпроавіа) - ukraińska linia lotnicza z siedzibą w Dniepropetrowsku. Głównym węzłem przesiadkowym (ang. hub) jest port lotniczy Dniepropetrowsk.
  S7 Airlines (wcześniej znane jako Sibir Airlines, ros. Авиакомпания "Сибирь") – prywatne, rosyjskie linie lotnicze, drugie co do wielkości przewozów pasażerskich w Rosji. Linia dysponuje 36 samolotami. Linia systematycznie zwiększa i unowocześnia swoją flotę. Kilka lat temu flota składała się głównie z wysłużonych radzieckich samolotów Tu-154, Ił-86 oraz kilku zachodnich maszyn A310. Dzisiaj linia dysponuje kilkunastoma Boeingami B-737-800 i kilkunastoma maszynami typu Airbus A319 oraz A320. Samoloty A310 są wycofywane. Linie lotnicze z dniem 15 listopada 2010 roku stały się pełnoprawnym członkiem aliansu lotniczego Oneworld.
  Royal Brunei Airlines – narodowe linie lotnicze Brunei z siedzibą w Bandar Seri Begawan. Ma połączenia z Azją, Europą i Oceanią. Głównym hubem jest port lotniczy Brunei. Linie zostały założone 18 listopada 1974 roku a pierwszy lot z lotniska Brunei do Singapuru odbył się 14 kwietnia rok później. Na wyposażeniu firmy znajdowały się wówczas dwa Boeingi 737. Trzeci samolot tego samego typu dostarczony został w 1980 roku. Kolejnymi samolotami, które zasiliły flotę linii w połowie lat 80. były trzy Boeingi 757.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.066 sek.