• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Port lotniczy Doha  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Yemenia - jemeńskie narodowe linie lotnicze z siedzibą w Sanie. Ma połączenia z Afryką, Azją i Europą. Należy do sojuszu Arab Air Carriers Organization. Głównym hubem jest Port lotniczy Sana.Nepal Airlines – nepalskie narodowe linie lotnicze z siedziba w Katmandu. Głównym węzłem jest port lotniczy Katmandu.

  Port lotniczy Doha (IATA: DOH, ICAO: OTBD) – nieczynne międzynarodowe lotnisko położone niedaleko stolicy Kataru, Doha. Było jedynym portem lotniczym w tym kraju. W 2005 obsłużył 9 377 003 pasażerów. Ma trzy meczety, Wi-Fi, strefy wolnocłowe, kilka restauracji i 42 zatok parkingowych dla samolotów. Istnieje również 60 bramek check-in, 8 karuzeli bagażowych i ponad 1000 miejsc parkingowych.

  Oman Air, omańskie narodowe linie lotnicze, z siedzibą w Maskacie, który jest również głównym węzłem. Ma połączenia z Afryką, Azją i Europą.Emirates Airline (Emirates) – linia lotnicza mająca siedzibę w Dubaju, ZEA. Jej głównym węzłem jest lotnisko w Dubaju.

  Lotnisko miało niewystarczającą wielkość, choć było rozbudowywane wiele razy. Jego końcowa przepustowość wynosiła 12 mln pasażerów rocznie. Jego pas startowy (4 600 m) jest jedną z najdłuższych dróg startowych w cywilnym porcie lotniczym. Było główną bazą Qatar Airways. W 2010 roku był 27 najbardziej ruchliwym portem lotniczym w ruchu towarowym na świecie. Wieża kontrolna i budynki dodatkowe zostały zaprojektowane przez Curtis W. Fentress, członka FAIA, RIBA Fentress Architects.

  Iran Aseman Airlines – irańska linia lotnicza z siedzibą w Teheranie. Głównym węzłem jest port lotniczy Teheran-Mehrabad.Kod lotniska ICAO – powszechnie używana nazwa czteroliterowego tzw. wskaźnika lokalizacji (ang. Location Indicator), stanowiącego element dużego systemu adresowego używanego przez służby ruchu lotniczego, linie lotnicze itp. w tak zwanej stałej sieci łączności lotniczej (AFTN). Zostały one wprowadzone przez Organizację Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (International Civil Aviation Organization, ICAO).

  Port lotniczy Doha w roku 2014 został zastąpiony przez nowy Port lotniczy Hamad. Pomimo zamknięcia portu lotniczego, jego teren oraz pas startowy są nadal wykorzystywane przez Katarskie Siły Powietrzne, Rizon Jet(ang.) i Gulf Helicopters(ang.). Planowana jest likwidacja portu lotniczego Doha i zrealizowanie na jego terenie projektu Al Sahan City.

  Etihad Airways - to narodowy przewoźnik Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Line zostały założone w 2003 roku i w zaledwie 9 lat zyskały miano najszybciej rozwijającej się linii lotniczej w historii światowego lotnictwa. Linie lotnicze Etihad obsługują ponad 1000 przelotów każdego tygodnia i zapewniają przelot aż do 84 destynacji, w 52 krajach w Europie, Azji, Ameryce Północnej, Afryce, Australii.Głównym węzłem jest port lotniczy Abu Zabi.Jet Airways – indyjskie linie lotnicze z siedzibą w Mumbaju. Obsługują połączenia z Azją, Europą i Ameryką Północną. Głównym hubem jest port lotniczy Chhatrapati Shivaji.

  Lotnisko ma 3 gwiazdki w rankingu Skytrax.

  Spis treści

 • 1 Terminale
 • 1.1 Departure and Transfer Terminal
 • 1.2 Terminal A
 • 1.3 Terminal B
 • 1.4 Qatar Airways Premium Terminal
 • 1.5 Arrival Terminal
 • 2 Linie lotnicze i połączenia
 • 2.1 Cargo
 • 3 Przypisy


 • Podstrony: 1 [2] [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Qatar Airways – katarskie narodowe linie lotnicze, z siedzibą w Ad-Dausze. Głównym węzłem linii jest Port lotniczy Ad-Dauha. Należy do sojuszu Arab Air Carriers Organization.
  Bahrain Air – bahrajńska tania linia lotnicza z siedzibą w Manamie. Głównym węzłem był port lotniczy Bahrajn. W 2013 roku, linie ogłosiły bankructwo.
  Royal Jordanian – jordańskie narodowe linie lotnicze, z siedzibą w Ammanie. Ma połączenia z Afryką, Azją, Europą i Ameryką Północną. Należy do sojuszu Arab Air Carriers Organization i Oneworld. Głównym węzłem jest Port lotniczy Amman.
  Ad-Dauha albo Doha (arab. الدوحة; "wielkie drzewo"; poprzednia nazwa Al-Bida) – miasto w Azji leżące na wschodnim wybrzeżu półwyspu Katar, w Zatoce Perskiej, stolica i największe miasto Kataru. W krajach anglosaskich miasto znane jest pod nazwą Doha.
  Iran Air – irańskie narodowe linie lotnicze, z siedzibą w Teheranie. Ma połączenia z Azją, Europą i z Wenezuelą. Głównym węzłem jest Port lotniczy Teheran-Mehrabad.
  SriLankan Airlines – wcześniej znane jako Air Lanka to lankijskie narodowe linie lotnicze z siedzibą w Kolombo. Ma połączenia z Azją, Bliskim Wschodem i Europą. Głównym hubem jest Port lotniczy Kolombo. W grudniu 2010 linie uruchomiły swoją nową, odświeżoną stronę internetową.
  Sudan Airways (الخطوط الجوية السودانية) – sudańskie narodowe linie lotnicze, z siedzibą w Chartumie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.055 sek.