• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Port lotniczy Bukareszt-Otopeni  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Port lotniczy Bukareszt-Băneasa (IATA: BBU, ICAO: LRBS) – międzynarodowy port lotniczy położony 4 km na północ od centrum Bukaresztu, w dzielnicy Băneasa. Jest drugim portem obsługującym Bukareszt po Otopeni.Kod lotniska ICAO – powszechnie używana nazwa czteroliterowego tzw. wskaźnika lokalizacji (ang. Location Indicator), stanowiącego element dużego systemu adresowego używanego przez służby ruchu lotniczego, linie lotnicze itp. w tak zwanej stałej sieci łączności lotniczej (AFTN). Zostały one wprowadzone przez Organizację Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (International Civil Aviation Organization, ICAO).

  Port lotniczy Bukareszt-Otopeni, oficjalnie Aeroportul Internaţional Henri Coandă (IATA: OTP, ICAO: LROP) – międzynarodowe lotnisko położone 16 km na północ od Bukaresztu. Jest największym portem lotniczym Rumunii. W 2006 obsłużył 3 513 576 pasażerów. Jest jednym z dwóch portów lotniczych obsługujących stolicę Rumunii (drugi to Băneasa), nazwa pochodzi od rumuńskiego pioniera lotniczego Henri Coandă, twórcy samolotów Coandă 1910 i odkrywcy efektu Coandy. Do maja 2004 r. został oficjalnie nazwany Międzynarodowy Port lotniczy Bukareszt Otopeni (Rumuński: Aeroportul Otopeni International Bucureşti), pod którą jest powszechnie znany.

  Regia Autonomă de Transport Bucureşti (RATB) – operator komunikacji miejskiej w Bukareszcie. Obsługuje sieć komunikacji autobusowej, trolejbusowej i tramwajowej. Metro jest natomiast obsługiwane przez Metrorex. Firma jest samorządna i niemal całkowicie sprywatyzowana.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

  Spis treści

 • 1 Historia
 • 2 Linie lotnicze i połączenia
 • 2.1 Cargo
 • 3 Usługi
 • 3.1 Usługi dla pasażerów
 • 3.2 Usługi pomocnicze
 • 4 Statystyki
 • 5 Transport
 • 5.1 Kolej
 • 5.2 Autobus
 • 5.3 Taxi
 • 5.4 Samochód


 • Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Lotnisko – obszar, na którym lądują, startują i kołują statki powietrzne (samoloty, śmigłowce, sterowce). Ich wyposażenie zróżnicowane jest w zależności od liczby odprawianych pasażerów i przeładowywanych towarów.
  Bukareszt (rum. București) – stolica i centrum przemysłowo-usługowe Rumunii. Leży w południowo-wschodniej części kraju (44°25′N 26°06′E), nad rzeką Dymbowicą.
  DHL Aviation - przedsiębiorstwo, zajmujące się przewozem przesyłek i logistyką. Powstało z podziału linii DHL Express należącego w całości do Deutsche Post.
  Rumuńskie Siły Powietrzne (rum. Forţele Aeriene Române) – wojska lotnicze Rumunii. Jedna z najstarszych tego typu formacji w Europie, powstała w 1913 roku. Obecnie ich trzon stanowi 48 zmodernizowanych myśliwców MiG-21, wykorzystywane są także wyprodukowane w Rumunii śmigłowce i kupione na zachodzie samoloty transportowe.
  Efekt Coandy – zjawisko fizyczne polegające na tym, iż strumień płynu (gazu lub cieczy) ma tendencję do przylegania do najbliższej powierzchni. Efekt został nazwany od nazwiska odkrywcy Henri Coandy.
  Kod lotniska IATA – trzyliterowy kod alfanumeryczny, służący do oznaczania portów lotniczych na całym świecie. Kody te nadawane są przez Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA). Kodowe oznaczenia ułatwiają organizację transportu lotniczego, m.in. przy przewozie bagaży pasażerów. Oznaczenie lotniska kodem IATA nie jest jednak unikatowe: spośród około 20 tysięcy kodów używanych przez lotniska powtarza się 323 z nich.
  Coandă 1910 (znany także jako Coandă 1) – pierwszy na świecie samolot z silnikiem odrzutowym (powszechnie uważany za pierwszy samolot odrzutowy Heinkel He 178 był pierwszym samolotem ze współcześnie używanym silnikiem turboodrzutowym), zbudowany przez rumuńskiego konstruktora Henriego Coandę w 1910 roku. Samolot ten używał opracowanego przez Coandę prymitywnego silnika odrzutowego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.029 sek.