• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Port lotniczy Brunei

  Przeczytaj także...
  Malezja (malajski Malaysia) – państwo w Azji Południowo-Wschodniej, na Półwyspie Malajskim i wyspie Borneo; obszar 329 847 km², ludność 28 300 000 (wg stanu na 2010 r.), stolica Kuala Lumpur (ok. 1 500 000 mieszkańców), siedziba rządu w Putrajaya.Royal Brunei Airlines – narodowe linie lotnicze Brunei z siedzibą w Bandar Seri Begawan. Ma połączenia z Azją, Europą i Oceanią. Głównym hubem jest port lotniczy Brunei. Linie zostały założone 18 listopada 1974 roku a pierwszy lot z lotniska Brunei do Singapuru odbył się 14 kwietnia rok później. Na wyposażeniu firmy znajdowały się wówczas dwa Boeingi 737. Trzeci samolot tego samego typu dostarczony został w 1980 roku. Kolejnymi samolotami, które zasiliły flotę linii w połowie lat 80. były trzy Boeingi 757.
  SilkAir – singapurska linia lotnicza będąca częścią Singapore Airlines. Obsługuje połączenia do 25 miast Azji Południowo-Wschodniej, Azji Południowej i Chin. Głównym hubem jest Port lotniczy Changi.

  Port lotniczy Brunei (IATA: BWN, ICAO: WBSB) – międzynarodowy port lotniczy położony w Bandar Seri Begawan. Jest jedynym portem lotniczym w Brunei. Jest głównym hubem linii lotniczych Royal Brunei Airlines.

  Historia[]

  Lotnicze przewozy transportwe w Brunei rozpoczęły się w 1953 roku, wraz z ustanowieniem połączenia lotniczego z Bandar Seri Begawan z Anduki. Pierwsze loty do Malezji zostały wykonane dla osób podróżujących z Labuan w Sabah i Lutong w Sarawak. Usługi lotniskowe były obsługiwane z obszaru Berakas w starym miejscu, z pasa zbudowanego przez Japończyków podczas II wojny światowej.

  Kod lotniska ICAO – powszechnie używana nazwa czteroliterowego tzw. wskaźnika lokalizacji (ang. Location Indicator), stanowiącego element dużego systemu adresowego używanego przez służby ruchu lotniczego, linie lotnicze itp. w tak zwanej stałej sieci łączności lotniczej (AFTN). Zostały one wprowadzone przez Organizację Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (International Civil Aviation Organization, ICAO).Malaysia Airlines – malezyjskie narodowe linie lotnicze, z siedzibą w Sultan Abdul Aziz Shah. Obsługuje połączenia niemal z całym światem ze swojej bazy na lotnisku Kuala Lumpur International Airport, oraz oferuje bogatą sieć połączeń z Kota Kinabalu. Przewoźnik jest własnością rządu.

  Wzrostu popularności podróży lotniczych w latach 70 XX w spowodowało znaczny wzrost w ruchu pasażerskim. Nagle, stary port lotniczy stał się zbyt mały dla obsługi pasażerów. Skłoniło to rząd aby znaleźć nowe miejsce do budowy nowoczesnego portu lotniczego.

  Nowy port lotniczy powstał w Mukim Berakas, ponieważ był łatwo dostępny ze wszystkich reginów kraju. Lotnisko rozpoczęło działalność w 1974 roku i otworzył Brunei na świat.

  Sabah – stan w Malezji, drugi pod względem wielkości, położony w północno-wschodniej części wyspy Borneo, graniczy z Indonezją i stanem Sarawak. Siedzibą terytorium jest miasto Kota Kinabalu. Stan obejmuje obszar ok. 72 500 km², zamieszkuje go 2 449 400 osób (stan na rok 2000)Sarawak (język malajski: سراواك) – największy stan Malezji położony w północnej części wyspy Borneo, graniczy z Brunei, Indonezją i stanem Sabah. Siedzibą stanu jest miasto Kuching położone w zachodniej części. Stan obejmuje obszar ok. 124 450 km², a zamieszkuje go ok. 2 176 800 osób (stan na rok 2000).

  Obecnie[]

  Lotnisko składa się z terminalu międzynarodowego, który może obsługiwać do 2 mln pasażerów rocznie, terminal cargo o pojemności 50 000 ton ładunków i terminala królewskiego, gdzie odprawia się loty sułtana. W 2005 lotnisku obsłużyło 1,3 mln pasażerów.

  Linie lotnicze i połączenia[]

 • AirAsia (Kuala Lumpur)
 • Cebu Pacific (Manila)
 • Malaysia Airlines (Kuala Lumpur)
 • Malaysia Airlines obsługiwane przez MASwings (Kuala Lumpur)
 • Royal Brunei Airlines (Auckland, Bangkok-Suvarnabhumi, Brisbane, Dubaj, Ho Chi Minh, Hongkong, Dżakarta-Soekarno Hatta, Dżudda, Kota Kinabalu, Kuala Lumpur, Londyn-Heathrow, Manila, Melbourne, Perth, Szanghaj-Pudong, Singapur, Surabaja)
 • SilkAir (Singapur)
 • Singapore Airlines (Singapur)
 • Transport[]

  Lotnisko znajduje się około 10 minut od centrum stolicy. Istnieją regularne taksówki z i na lotnisko. Istnieją również regularne połączenia autobusowe, które krążą wokół stolicy.

  Singapore Airlines – singapurskie narodowe linie lotnicze. Posiadają połączenia ze wszystkimi kontynentami oprócz Ameryki Południowej. Głównym węzłem jest Port lotniczy Changi. Należą do sojuszu Star Alliance. Mają połączenia ze 140 miastami w 40 państwach. Są właścicielem (od 1989 roku) lokalnej linii lotniczej SilkAir.AirAsia - malezyjskie tanie linie lotnicze z siedzibą w Kuala Lumpur. Jest największą tanią linią lotniczą w Azji. Obsługują połączenia od krajów Azji Południowo-Wschodnej. Głównym hubem jest Port lotniczy Kuala Lumpur. Linia wykorzystuje samoloty Airbus A320-200, do 2007 roku używała także Boeing 737-300. Do grupy AirAsia należą też mniejsze linie córki: AirAsia X, Indonesia AirAsia, Thai AirAsia, AirAsia Japan i AirAsia Philippines, cała grupa posiada 172 samoloty latające na 88 trasach.

  Przypisy
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Labuan – wyspa u północno-zachodnich wybrzeży Borneo. Wraz z sześcioma mniejszymi wyspami stanowi terytorium federalne Malezji. Zajmuje powierzchnię ok. 91 km², a zamieszkuje je 87,6 tys. mieszkańców (według szacunków z 2008 r.).
  Kod lotniska IATA – trzyliterowy kod alfanumeryczny, służący do oznaczania portów lotniczych na całym świecie. Kody te nadawane są przez Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA). Kodowe oznaczenia ułatwiają organizację transportu lotniczego, m.in. przy przewozie bagaży pasażerów. Oznaczenie lotniska kodem IATA nie jest jednak unikatowe: spośród około 20 tysięcy kodów używanych przez lotniska powtarza się 323 z nich.
  Brunei (mal. Brunei, Brunei Darussalam), oficjalnie Państwo Brunei Darussalam (mal. Negara Brunei Darussalam) – państwo położone w Azji Południowo-Wschodniej, na północnym wybrzeżu wyspy Borneo. Brunei graniczy z Malezją. Ma dostęp do Morza Południowochińskiego.
  Bandar Seri Begawan (w alfabecie arabskim بندر سري بڬاون) - stolica sułtanatu Brunei, znajdująca się na północnym wybrzeżu wyspy Borneo u ujścia rzeki Brunei do zatoki Brunei.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.045 sek.