• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Port lotniczy Berlin-Tempelhof

  Przeczytaj także...
  Zimna wojna – trwający w latach 1947-1991 stan napięcia oraz rywalizacji ideologicznej, politycznej i militarnej pomiędzy ZSRR i państwami satelitarnymi ZSRR skupionymi od 1955 w Układzie Warszawskim a także państwami pozaeuropejskimi pod hegemonią ZSRR (określanych jako blok komunistyczny, lub wschodni), a państwami niekomunistycznymi skupionymi od 1949 w NATO i paralelnych blokach obronnych (SEATO, CENTO) - pod politycznym przywództwem Stanów Zjednoczonych (określanych jako blok zachodni). Zimnej wojnie towarzyszył wyścig zbrojeń obu bloków militarnych wywołany polityką ZSRR dążącego do rozszerzania zasięgu jego światowej ekspansji terytorialnej i narzucania siłą ustroju komunistycznego i kontrakcją USA i jego sojuszników w tej sprawie.Polskie Linie Lotnicze „LOT” (PLL LOT, PLL „Lot”) – przedsiębiorstwo transportu lotniczego powstałe 1 stycznia 1929 roku z połączenia wszystkich działających w kraju linii lotniczych, polska spółka, będąca własnością Skarbu Państwa; właściciel spółek LOT Charters. Należy do aliansu Star Alliance. Jesienią 2013 roku zostaną uruchomione nowe połączenia: do Tajlandii, Japonii, Meksyku, na Kubę i Sri Lankę.
  InterSky – austriacka tania linia lotnicza z siedzibą w Bregencji, w kraju związkowym Vorarlberg. Głównym węzłem jest Port lotniczy Friedrichshafen.

  Port lotniczy Berlin-Tempelhof (niem. Flughafen Tempelhof) – nieczynny port lotniczy w Berlinie położony, ok. 4 km od centrum, w dzielnicy Tempelhof-Schöneberg.

  Lotnisko w dzielnicy Tempelhof zostało wyznaczone przez Ministerstwo Transportu 8 października 1923. Pierwszy terminal otwarto w 1927, w czasach hitlerowskich oczekiwano narastającego zwiększania ruchu pasażerskiego, w związku z czym podjęto szeroko zakrojoną rozbudowę w połowie lat 1930. Lotnisko bywało wzmiankowane jako najstarszy pasażerski port cywilny na świecie, choć było to podważane przez inne porty lotnicze.

  Tempelhof-Schöneberg jest siódmą dzielnicą Berlina utworzoną w 2001 roku poprzez połączenie dzielnic Tempelhof i Schöneberg.Lotniska w Berlinie – Berlin, stolica Niemiec, obsługiwany jest przez dwa duże porty lotnicze: Schönefeld (Flughafen Schönefeld), Tegel (Flughafen Tegel). Do października 2008 r. na terenie Berlina działało trzecie lotnisko Tempelhof (Flughafen Tempelhof). Berlińskimi lotniskami zarządza spółka Berliner Flughäfen.

  Historia[]

  Okres zimnej wojny[]

  PZL An-2 (SP-ANK) z Aeroklubu Ziemi Lubuskiej, którego pilot 17 września 1983 r. uciekł z Polski, szczęśliwie lądując w Tempelhof

  Ze względu na bliskość lotniska Tempelhof od granic PRL, w okresie zimnej wojny stało się ono najczęściej obieranym kierunkiem uprowadzonych samolotów oraz ucieczek z kraju drogą lotniczą.

  Berlin Zachodni (niem. West-Berlin, Berlin-West, Westberlin) – zachodnia część Berlina w latach 1949-1990, na którą składały się sektory okupowane przez aliantów zachodnich, od północy: francuski, brytyjski i amerykański – łącznie stanowiły one enklawę na terytorium NRD zarządzaną przez aliantów zachodnich.Uprowadzenie samolotu o numerze 762 – porwanie rejsowego samolotu An-24 Polskich Linii Lotniczych LOT 22 sierpnia 1981. Porywaczem był Jerzy Dygas, który wraz z dwiema innymi osobami sterroryzował załogę samolotu rejsowego z Wrocławia do Warszawy granatem i nakazał skierować maszynę do Berlina Zachodniego. Na pokładzie znajdowało się czterech członków załogi oraz 39 pasażerów. Samolot wylądował o godz. 19:09 na lotnisku Tempelhof, po czym porywacz uwolnił pasażerów, oddał się w ręce amerykańskie i poprosił o azyl.

  W latach 80., w związku z falą uprowadzeń samolotów LOT-u do Berlina Zachodniego, popularnym żartem było rozwijanie nazwy polskiego narodowego przewoźnika, jako skrótu od Landing On Tempelhof (ang. lądowanie na lotnisku Tempelhof), Landet Oft in Tempelhof (niem. ląduje często na Tempelhof) lub Linie Okęcie-Tempelhof.

  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.Cirrus Airlines - byłe niemieckie linie lotnicze z siedzibą w Saarbrücken. Obsługiwały głównie połączenia krajowe oraz do niektórych krajów Europy. Głównym hubem był port lotniczy Saarbrücken. 23 stycznia 2012 linie zawiesiły działalność, natomiast 10 kwietnia 2012 część jej udziałów została wykupiona przez niemiecki oddział OLT Express

  Piosenkę pod tytułem „Tempelhof” nawiązującą do porwań samolotów w czasach komunizmu wykonywał Maciej Zembaty.

   Zapoznaj się również z: Uprowadzenie samolotu PLL LOT-762.

  XXI wiek[]

  W 2005 obsłużył około 545,6 tys. pasażerów, ale już w 2007 tylko 350 tys. pasażerów. Złote dni lotniska przypadają na lata siedemdziesiąte, w 1973 roku pasażerów odprawiono aż 4,779 mln.

  Lotnisko było czynne do 30 października 2008 roku. Następnie zamieniono je na park miejski "Tempelhofer Park". Pasy startowe dostępne są dla rolkarzy, rowerzystów i biegaczy. Dla osób przychodzących na spacer z psem wyznaczono specjalną, odgrodzoną część trawnika. Przy wejściach uruchomiono punkty informacyjno-promocyjne. Budynek terminalu jest odgrodzony i niedostępny dla osób postronnych. Wraz z hangarami i pasami startowymi jest wykorzystywany do organizacji wystaw, targów i imprez okolicznościowych. W październiku 2015 r. część zabudowań portu lotniczego została zaadaptowana na ośrodek dla ok. 2200 uchodźców .

  Polska Rzeczpospolita Ludowa (PRL) – oficjalna nazwa państwa polskiego w latach 1952–1989. Uprzednio, w latach 1945–1952 ten sam organizm państwowy funkcjonował jako podmiot prawa międzynarodowego pod nazwą Rzeczpospolita Polska. Państwo to w okresie 1945-1989 propagandowo i kolokwialnie określane było jako Polska Ludowa.Maciej Zembaty, właśc. Jan Maciej Zembaty (ur. 16 maja 1944 w Tarnowie, zm. 27 czerwca 2011 w Warszawie) – polski poeta, satyryk, scenarzysta, reżyser radiowy, muzyk, bard i tłumacz, głównie poezji Leonarda Cohena.

  Połączenia lotnicze (do 30.10.08)[]

 • Brussels Airlines (Bruksela)
 • Cirrus Airlines (Mannheim, Saarbrücken)
 • InterSky (Friedrichshafen, Graz)
 • Przypisy

  1. Leszek Frelich: Kierunek: Tempelhof (pol.). wyborcza.pl, 2014-05-12. [dostęp 2015-08-26].
  2. Izabela Jopkiewicz: Polska leci na Tempelhof.
  3. Tempelhofer Park.
  4. Ehemaliger Flughafen Tempelhof.
  5. 2200 uchodźców na lotnisku w Berlinie.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.Aeroklub Ziemi Lubuskiej został utworzony w 13 stycznia 1957 roku na lotnisku Zielona Góra-Przylep we wsi Przylep koło Zielonej Góry jako jeden z 46 oddziałów Aeroklubu Polskiego, które w chwili obecnej funkcjonują w kraju. Aeroklub Ziemi Lubuskiej jest jednym z najmłodszych aeroklubów w Polsce.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.