• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Port lotniczy Abudża

  Przeczytaj także...
  Delta Airlines – amerykańskie linie lotnicze, założone w 1929 roku w stanie Luizjana. (nazwa Delta pochodzi od delty Missisipi). Obecnie siedziba główna spółki znajduje się w Atlancie w stanie Georgia. Linie obsługują trasy ze Stanów Zjednoczonych do Europy, Azji, na Bliski Wschód, Ameryki Łacińskiej i Kanady. Linia posiada również szeroką ofertę połączeń wewnętrznych w USA.Członek aliansu SkyTeam. Flota: 600 samolotów.Kod lotniska ICAO – powszechnie używana nazwa czteroliterowego tzw. wskaźnika lokalizacji (ang. Location Indicator), stanowiącego element dużego systemu adresowego używanego przez służby ruchu lotniczego, linie lotnicze itp. w tak zwanej stałej sieci łączności lotniczej (AFTN). Zostały one wprowadzone przez Organizację Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (International Civil Aviation Organization, ICAO).
  Abudża (ang. Abuja) – miasto w Nigerii, od 1991 stolica tego kraju, w stanie Federalne Terytorium Stołeczne. Węzeł komunikacyjny, port lotniczy, uniwersytet.

  Port lotniczy Abudża (IATA: ABV, ICAO: DNAA) – międzynarodowy port lotniczy położony w Abudży. Jest jednym z największych portów lotniczych w Nigerii.

  Abuja Gateway Consortium podpisał 13 listopada 2006 kontrakt opiewający na 101,1 mln USD kontrakt na zarządzanie portem lotniczym w ciągu najbliższych 25 lat. Kontrakt obejmował budowę hotelu na lotnisku, prywatne parkingi, centra handlowe i skład celny, łącznie 50 mln USD, podczas pierwszych pięciu lat oprócz płatności z góry wynoszących 10 mln USD. Razem inwestycje w zależności od ilości biznes planu miały wynieść 371 mln USD w okresie obowiązywania umowy. Prezydent Yar'Adua odwołał jednak umowę w kwietniu 2008.

  Ethiopian Airlines – etiopskie narodowe linie lotnicze, z siedzibą w Addis Abebie, od 2011 członek sojuszu Star Alliance.Nigeria, Republika Federalna Nigerii (ang. Federal Republic of Nigeria) – państwo w Afryce Zachodniej nad Zatoką Gwinejską, najludniejsze na kontynencie afrykańskim. Nazwa państwa pochodzi od rzeki Niger, a pierwszy raz pojawiła się w artykule gazety The Times z 1897 roku. Sąsiaduje z Beninem, Nigrem, Czadem i Kamerunem.

  Nigerian Civil Aviation Authority ma swoją siedzibę na terenie lotniska.

  Plany przewidują budowę drugiego pasa startowego. Kontrakt został przyznany Julius Berger na 423 mln USD w kwietniu, ale zostały odwołane w czerwcu z powodu wysokich kosztów. Rząd federalny zatwierdził nowe oferty na budowę drugiego pasa startowego.

  Air Nigeria – była nigeryjska linia lotnicza z siedzibą w Lagos. Należała do Virgin Group. Głównym węzłembył Port lotniczy Lagos.El Al Cargo (hebr. משא אל על) (TASE: ELAL) - państwowe linie lotnicze Izraela (kod linii IATA: LY), obsługujące połączenia towarowe pomiędzy jej macierzystym portem lotniczym im. Ben Guriona a lotniskami w Afryce, Azji, Ameryce Północnej, Europy i Bliskiego Wschodu.

  Linie lotnicze i połączenia[]

  Międzynarodowe[]

 • Arik Air (Londyn-Heathrow)
 • British Airways (Londyn-Heathrow)
 • Delta Air Lines (Atlanta)
 • EgyptAir (Kair)
 • Ethiopian Airlines (Addis Abeba)
 • KLM (Amsterdam)
 • Lufthansa (Frankfurt)
 • Krajowe[]

 • Aero Contractors (Nigeria) (Lagos, Port Harcourt)
 • Air Nigeria (Enugu, Kano, Lagos, Port Harcourt, Sokoto)
 • Arik Air (Akure, Benin City, Calabar, Enugu, Gombe, Enugu, Ilorin, Kano, Katsina, Lagos, Maiduguri, Owerri, Port Harcourt, Sokoto, Uyo, Warri, Yola)
 • Associated Aviation (Benin City, Ibadan, Markudi)
 • Chanchangi Airlines (Lagos)
 • Dana Air (Kano, Lagos, Uyo)
 • IRS Airlines (Kano, Lagos, Maiduguri, Yola, Kaduna)
 • Overland Airways (Ibadan, Ilorin, Jos, Katsina, Minna)
 • Cargo[]

 • Avient Aviation (Liège)
 • El Al Cargo (Tel Awiw)
 • Przypisy

  EgyptAir (arab. مصر للطيران, Miṣr liṬ-Ṭayarān) - narodowe linie lotnicze Egiptu z siedzibą w Kairze. Jest to największa linia lotnicza w Afryce. Oferuje około 75 połączeń z Europą, Afryką, Bliskim Wschodem, Azją, Ameryką Północną i Południową. Głównym portem lotniczym jest port lotniczy w Kairze. EgyptAir są członkiem Arab Air Carriers Organization, a od 11 lipca 2008 roku również pełnoprawnym członkiem sojuszu Star Alliance. Główna kwatera linii znajduje się w budynku administracyjnym EgyptAir na lotnisku w Kairze.Koninklijke Luchtvaart Maatschappij, KLM (Królewskie Towarzystwo Lotnicze) – holenderskie linie lotnicze, wchodzące w skład holdingu Air France-KLM. Współpracują z liniami lotniczymi Delta Airlines. Należą również do aliansu lotniczego SkyTeam. Głównym portem jest Amsterdam-Schiphol. Jest najstarszą linią lotniczą na świecie, założoną i latającą nieprzerwanie od roku 1919 i w chwili obecnej bardzo dobrze prosperującą. Zatrudnia około 33 000 pracowników, z czego około 28 000 w Holandii i około 5000 poza Holandią. Posiada flotę składającą się ze 170 samolotów będąc jednocześnie największą flotą kombi: 16 Boeingów 747-400 ER i cztery Boeingi 747 400 ERF. KLM posiada także udziały w takich liniach lotniczych jak KLM Cityhopper (100%), Transavia (100%), Martinair Holland (50%) i Kenya Airways (26%). Dla roku 2007/2008 przychód KLM wyniósł 8 miliardów Euro. Do Polski KLM wykonuje loty do Warszawy  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Lufthansa (Deutsche Lufthansa AG) – największy niemiecki przewoźnik lotniczy, którego siedziba główna mieści się w Kolonii. Główna baza Lufthansy znajduje się we Frankfurcie nad Menem przy międzynarodowym porcie lotniczym. Jest to jednocześnie główny węzeł komunikacyjny Lufthansy. Drugim jest międzynarodowy port lotniczy w Monachium.
  Dana Air − nigeryjska linia lotnicza z siedzibą w Ikeja. Głównym węzłem jest port lotniczy Lagos. Linia obsługuje połączenie krajowe między Lagos i Abudża, w przeszłości także do Port Harcourt, Calabar, Kano, i Uyo. Linia posiada cztery McDonnell Douglas MD-83, w wieku 21-22 lat, z czego tylko jeden jest wykorzystywany.
  Kod lotniska IATA – trzyliterowy kod alfanumeryczny, służący do oznaczania portów lotniczych na całym świecie. Kody te nadawane są przez Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA). Kodowe oznaczenia ułatwiają organizację transportu lotniczego, m.in. przy przewozie bagaży pasażerów. Oznaczenie lotniska kodem IATA nie jest jednak unikatowe: spośród około 20 tysięcy kodów używanych przez lotniska powtarza się 323 z nich.
  British Airways (kod linii IATA: BA, kod linii ICAO: BAW) – największe brytyjskie towarzystwo lotnicze. Należy również do największych towarzystw lotniczych świata.
  Arik Air - nigeryjska linia lotnicza z siedzibą w Lagos. Obsługuje połączenia krajowe i międzynarodowe. Głównym węzłem jest port lotniczy Lagos.
  Associated Aviation – nigeryjska linia lotnicza z siedzibą w Lagos. Została założona w 1996 roku i obsługuje połączenia pasażerskie i cargo w Nigerii oraz w Afryce Zachodniej. Głównym węzłem jest Port lotniczy Lagos.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.034 sek.