• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Port lotniczy Abu Zabi

  Przeczytaj także...
  Dubaj (arab. دبيّ Dubayy) – miasto w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, stolica emiratu Dubaj. Dubaj przyciągnął uwagę świata dzięki nowatorskim i ambitnym projektom budowlanym, imprezom sportowym, konferencjom i rekordom Guinnessa.Emirates Airline (Emirates) – linia lotnicza mająca siedzibę w Dubaju, ZEA. Jej głównym węzłem jest lotnisko w Dubaju.
  Kod lotniska ICAO – powszechnie używana nazwa czteroliterowego tzw. wskaźnika lokalizacji (ang. Location Indicator), stanowiącego element dużego systemu adresowego używanego przez służby ruchu lotniczego, linie lotnicze itp. w tak zwanej stałej sieci łączności lotniczej (AFTN). Zostały one wprowadzone przez Organizację Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (International Civil Aviation Organization, ICAO).
  Terminal

  Port lotniczy Abu Zabi (IATA: AUH, ICAO: OMAA) – międzynarodowy port lotniczy położony 26 km na wschód od Abu Zabi. Jest drugim co do wielkości portem lotniczym w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Jest głównym portem przesiadkowym linii Etihad Airways. Lotnisko jest jednym z najszybciej rozwijających się portów lotniczych na świecie pod względem pasażerów (+34% w Q1: 2008), nowych linii lotniczych i rozwoju infrastruktury. Lotnisko przechodzi teraz znaczący rozwój, całkowita kwota przeznaczona na projekty wynosi 6,8 mld USD.

  Etihad Airways - to narodowy przewoźnik Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Line zostały założone w 2003 roku i w zaledwie 9 lat zyskały miano najszybciej rozwijającej się linii lotniczej w historii światowego lotnictwa. Linie lotnicze Etihad obsługują ponad 1000 przelotów każdego tygodnia i zapewniają przelot aż do 84 destynacji, w 52 krajach w Europie, Azji, Ameryce Północnej, Afryce, Australii.Głównym węzłem jest port lotniczy Abu Zabi.Zjednoczone Emiraty Arabskie, Państwo Zjednoczonych Emiratów Arabskich (arab. الإمارات العربيّة المتّحدة) – państwo arabskie na Bliskim Wschodzie, położone nad Zatoką Perską i Omańską, składające się z siedmiu emiratów: Abu Zabi, Dubaj, Szardża, Adżman, Umm al-Kajwajn, Ras al-Chajma i Fudżajra. Graniczy z Arabią Saudyjską i Omanem.

  Port lotniczy Abu Zabi jest drugim co do wielkości w Zjednoczone Emiraty Arabskie, obsługując 9 milionów pasażerów w 2008 r., wzrost o 30 procent w stosunku do roku 2007. Jego przestrzeń terminalu są zdominowane przez Etihad Airways, który jest drugim w Zjednoczonych Emiratach Arabskich największym przewoźnikiem lotniczym po Emirates.

  Skytrax - firma konsultingowa z siedzibą w Wielkiej Brytanii, prowadząca badania pasażerskich linii lotniczych z całego świata. Każdego roku przyznaje odznaczenia dla Najlepszych Linii Lotniczych i Najlepszego Lotniska (1-5 gwiazdek). Ponadto, posiada forum, na którym pasażerowie mogą wyrażać swoje opinia na temat linii lotniczych i lotnisk. W toku badań marketingowych Skytrax ocenia szereg elementów związanych z transportem lotniczym m.in. prezencję załogi, rozrywki na pokładzie (inflight entertainment) czy catering.Airbus A380 (początkowo znany jako Airbus A3XX) – dwupoziomowy, czterosilnikowy samolot pasażerski produkowany przez przedsiębiorstwo Airbus. Dzięki temu, że górny pokład ciągnie się przez całą długość kadłuba, A380-800 mieści 555 osób przy podziale na trzy klasy lub nawet 853 przy konfiguracji całej maszyny do standardu klasy ekonomicznej, wyprzedzając pod względem powierzchni drugiego na liście Boeinga 747-400 (Jumbo Jeta) o 50%.

  Ostatni terminal, Terminal 3, otwarty w styczniu 2009, pozwala na zwiększenie przepustowości lotniska do 12 milionów pasażerów rocznie. Oczekuje się, że ta liczba pasażerów zostanie osiągnięta w 2011 roku.

  Prace rozwojowe rozpoczęły się także na nowym terminalu pasażerskim, który zostanie usytuowany między dwoma pasami startowymi i znany jest jako Terminal Pomocniczy. Po ukończeniu w 2012 r. Terminal zwiększył obsługę lotniska do 20 milionów rocznie.

  Kod lotniska IATA – trzyliterowy kod alfanumeryczny, służący do oznaczania portów lotniczych na całym świecie. Kody te nadawane są przez Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA). Kodowe oznaczenia ułatwiają organizację transportu lotniczego, m.in. przy przewozie bagaży pasażerów. Oznaczenie lotniska kodem IATA nie jest jednak unikatowe: spośród około 20 tysięcy kodów używanych przez lotniska powtarza się 323 z nich.Abu Zabi, także Abu Dhabi, Abu Dabi (arab. أبو ظبي) – stolica i główne miasto Zjednoczonych Emiratów Arabskich, a także emiratu o tej samej nazwie. Drugie pod względem ludności miasto kraju.

  Rozbudowa[]

  Projekt rozbudowy zakłada budowę drugiego równoległego pasa startowego o długości 4100 m, 2 km od istniejącego pasa startowego (już funkcjonuje od 2009 r.), nową 110-metrową wieżę między dwoma pasami startowymi z nowym centrum sterowani ruchem lotniczym; nowy terminalu pomocniczy (budynek główny i środkowa część nowego lotniska), który jest do realizacji dla pierwszego etapu realizacji w 2014 r.; zwiększenie ładowności i obiektów obsługi technicznej i innych projektów komercyjnych na terenie bezpośrednio przylegającym do i na północ od istniejącego lotniska.

  Nowy Terminal 3, otwarty w styczniu 2009 za kwotę 1 mln dirhamów (271,9 mln dolarów), powstał aby zaspokoić wzrost liczby pasażerów przed otwarciem Terminalu Pomocniczego. Używany głównie przez Etihad Airways, terminal zwiększył zdolność obsługi lotniska z siedmiu milionów pasażerów do 12 milionów. Nowy Terminal 3 także zwiększył liczbę nowych bramek o 10, z których dwie są zdolne do obsługi Airbusa A380.

  Port lotniczy Abu Zabi ma trzy gwiazdki od Skytrax.

  Lotnisko obsłużyło ponad 10 mln pasażerów w 2010 roku.

  Terminal 2 jest w stanie obsłużyć do dwóch milionów pasażerów rocznie. Został zbudowany jako rozwiązanie do wielkości ruchu lotniczego, które wyrosło z istniejącego terminalu.

  Linie lotnicze i połączenia[]

  Transport[]

  Etihad Airways oferuje autokary autobusowe między Dubajem i Portem lotniczym Abu Zabi dla klientów Etihad. Autobus również łączy lotnisko z centrum Abu Zabi.

  Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Abu Dhabi International Airport (AUH/OMAA) azworldairports.com • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.027 sek.