• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Port lotniczy

  Przeczytaj także...
  Lotnisko – obszar, na którym lądują, startują i kołują statki powietrzne (samoloty, śmigłowce, sterowce). Ich wyposażenie zróżnicowane jest w zależności od liczby odprawianych pasażerów i przeładowywanych towarów.Zjednoczone Emiraty Arabskie, Państwo Zjednoczonych Emiratów Arabskich (arab. الإمارات العربيّة المتّحدة) – państwo arabskie na Bliskim Wschodzie, położone nad Zatoką Perską i Omańską, składające się z siedmiu emiratów: Abu Zabi, Dubaj, Szardża, Adżman, Umm al-Kajwajn, Ras al-Chajma i Fudżajra. Graniczy z Arabią Saudyjską i Omanem.
  Największe porty lotnicze świata pod względem liczby pasażerów liczone są na podstawie całkowitej liczby pasażerów, w skład której wchodzą:
  Ogólny widok na duży port lotniczy Dubaj w ZEA

  Port lotniczylotnisko użytku publicznego wykorzystywane do lotów handlowych.

  Obowiązek użyteczności publicznej polega na zobowiązaniu zarządzającego lotniskiem do zapewnienia funkcjonowania lotniska, z zachowaniem określonych wymagań, których zarządzający lotniskiem nie spełniłby, kierując się jedynie interesem handlowym lub statutowym.

  Port lotniczy do prawidłowego działania potrzebuje przynajmniej jednego pasa startowego, dróg zjazdu z pasa startowego, płytę postojową, budynek terminalu (w nim znajdują się: poczekalnia, bagażowania, strefa odprawy, strafa sklepów wolnocłowych, zarząd lotniska). Na lotnisku może znaleźć się również terminal cargo (towarowy, pocztowy).

  Polskie porty lotnicze – w skład systemu cywilnych portów lotniczych w Polsce, wykorzystywanych do transportu pasażerskiego, wchodzi 13 portów lotniczych – z dominującym portem stołecznym oraz 12 portami regionalnymi.Port lotniczy Dubaj (IATA: DXB, ICAO: OMDB) – międzynarodowy port lotniczy położony 5 km na południe od Dubaju. Jest głównym węzłem linii lotniczych Emirates. W 2005 obsłużył 27,7 mln pasażerów. Jest on położony w dzielnicy Al Garhoud, 4 km na południowy wschód od Dubaju. Lotnisko jest obsługiwane przez Departament Lotnictwa Cywilnego i jest bazą międzynarodowych linii lotniczych Dubaju, Emirates i Emirates SkyCargo; węzeł Emirates jest największym węzłem linii lotniczej na Bliskim Wschodzie; Emirates obsługuje 60% wszystkich pasażerów, i stanowi 38% wszystkich statków powietrznych na lotnisku. Port lotniczy Dubaj jest także bazą dla taniego przewoźnika, Fly Dubai. W lipcu 2010 r., istniało ponad 6000 lotów tygodniowo obsługiwanych przez 130 linii lotniczych do ponad 220 miejsc w wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy.

  Przypisy

  Zobacz też[]

 • polskie porty lotnicze
 • porty lotnicze świata
 • największe porty lotnicze świata pod względem liczby pasażerów
 • Linki zewnętrzne[]

 • Informacje o portach lotniczych świata • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.