Port morski Police

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Port Police)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Port morski Policeport morski i rzeczny na Odrze, w Policach, przy torze wodnym Świnoujście–Szczecin. Port w Policach jest 5. portem w Polsce pod względem wielkości przeładunku. Został zbudowany pierwotnie w celu realizacji potrzeb transportowych miejscowych Zakładów Chemicznych Police, jednakże obsługuje również inne podmioty. Największy udział w strukturze przeładunkowej mają takie towary masowe jak: fosforyty oraz nawozy mineralne.

Park Przemysłowy Police (PPP, Policki Park Przemysłowy, Police Park) – park przemysłowy obejmujący rozległy teren w środkowej części miasta Police (województwo zachodniopomorskie). Rozciąga się na powierzchni ok. 137 ha w tym ponad 10 ha tworzy obszar Podstrefy Police Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.Barka – rodzaj statku o płaskim dnie, służącego do transportu ładunków w żegludze śródlądowej. Barki są najczęściej pozbawione własnego napędu.

Położenie[ | edytuj kod]

Port morski jest położony w Dolinie Dolnej Odry, nad Odrą oraz połączonymi z nią kanałami. Nabrzeża znajdują się nad Odrą tj. nad nazwanymi jej odcinkami: Domiążą oraz Kanałem Polickim (Wąskim Nurtem), a także nad Polickim Nurtem (ujście rzeki Łarpi), basenem Terminala Barkowego oraz ujściem rzeki Gunicy.

Kwas siarkowy (nazwa Stocka: kwas siarkowy(VI)), H2SO4 – nieorganiczny związek chemiczny, jeden z najmocniejszych kwasów – wszystkie układy o mocy większej od kwasu siarkowego 100% nazywa się superkwasami. Bywa zwany krwią przemysłu chemicznego, ze względu na to, że używa się go w bardzo wielu kluczowych syntezach. Sole kwasu siarkowego to siarczany.Tona rejestrowa netto (NRT) – dawna międzynarodowa jednostka pojemności rejestrowej netto statku. Pojemność netto jest to pojemność pomieszczeń statku przeznaczonych tylko dla ładunku i pasażerów.

Rozpiętość obszaru administracyjnego portu morskiego obejmuje 8,7 km długości wzdłuż Odry. Granice portu morskiego w Policach reguluje rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 2005 r. (zmienione w 2009 r.). Granice obejmują głównie obszar miasta Police, ale także gminy Goleniów (północno-wschodnie wybrzeże Domiąży i wyspa Raduń) oraz przy ujściu Odry do Roztoki Odrzańskiej małe obręby wód Odry w obszarze wiejskim gminy Police i gminy Goleniów.

Pojemność brutto (skróty GT, G.T. lub gt - ang. Gross Tonnage) – miara pojemności (tonaż) brutto statków handlowych.Nawozy mineralne – potocznie zwane nawozami sztucznymi, substancje wydobywane z ziemi i przetworzone lub produkowane chemicznie, wzbogacające glebę w składniki mineralne niezbędne dla rozwoju roślin, poprawiające strukturę gleby lub zmieniające jej kwasowość.

Odcinek Odry pomiędzy Zalewem Szczecińskim a wodami portu morskiego Szczecin ma status morskich wód wewnętrznych.

Port morski składa się z czterech części, położonych przy zachodnim (lewym) brzegu Odry:

 • Terminal Morski (pot. Port Morski)
 • Terminal Mijanka (pot. stanowisko przeładunkowe „Mijanka”)
 • Terminal Barkowy (pot. Port Barkowy)
 • Terminal Jasienica na rzece Gunica.
 • W granicach portu znajdują się następujące wyspy na Odrze: Wielki Karw, Mały Karw, Długi Ostrów, Raduń, Kopina, Mnisi Ostrów. Nie pełnią one jednak funkcji nabrzeży portowych.

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Kotwicowisko – wyznaczony akwen znajdujący się w bezpiecznej odległości zarówno od lądu jak i budowli hydrotechnicznych, przeznaczony dla jednostek pływających na miejsce postoju na kotwicy. Jest to akwen o dnie dostatecznie płytkim, trzymającym kotwicę (odpowiednio zwartym), a jednocześnie nie blokującym jej (np. oczyszczony z wraków). Kotwicowisko jest zwykle osłonięte z jednej lub kilku stron od fali i wiatru przez naturalne przeszkody, takie jak wyspy i półwyspy, lub tworzone przez człowieka budowle, np. falochrony.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  Police (do 1945 niem. Pölitz) – miasto w północno-zachodniej Polsce, w woj. zachodniopomorskim, siedziba powiatu polickiego i gminy miejsko-wiejskiej Police, miasto satelickie Szczecina, położone nad Łarpią i Odrą-Domiążą na Równinie Wkrzańskiej. Port morski na lewym brzegu ujściowego odcinka Odry. Police otacza Puszcza Wkrzańska.
  Roztoka Odrzańska (do 1945 niem. Papenwasser, po 1945 pol. Zatoka Stobnicka) – zatoka Zalewu Szczecińskiego, ma ok. 30 km² powierzchni. Wody Roztoki są płytkie, średnia głębokość wynosi ok. 1,3 m, długość rozlewiska 10 km, a szerokość ok. 6 km. Stanowi estuarium rzeki Odry.
  Mnisi Ostrów – wyspa odrzańska w Dolinie Dolnej Odry w granicach administracyjnych miasta Police. Powierzchnia wyspy jest równa około 0,3 km². Wyspa otoczona jest odnogami Odry: Domiążą i Wietliną. W rejonie południowego krańca wyspy rozpoczyna się odcinek Odry - Domiąża.
  Kapitanat portu – jednostka organizacyjna urzędu morskiego sprawująca władzę nad ruchem statków w akwatorium portowym, przyległej redzie. W Polsce na czele kapitanatu stoi kapitan portu. W kapitanacie całodobowo pełnią służbę oficerowie dyżurni.
  Morskie wody wewnętrzne – wody znajdujące się między lądem a wewnętrzną granicą (linią podstawową) morza terytorialnego.
  Kanał Policki – kanał wodny w Dolinie Dolnej Odry, biegnący równolegle do rzeki Odry w jej ujściowym odcinku. Znajduje się w woj. zachodniopomorskim, w całości w granicach miasta Police.
  Nabrzeże – linia brzegowa mola, pirsu lub kanału portowego wraz z przyległymi terenami portowymi, odpowiednio przystosowane (uzbrojone) do postoju i obsługi jednostek pływających. W żargonie marynarskim używa się też określenia keja.

  Reklama