• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Port Jackson

  Przeczytaj także...
  Wielki Port (ang. Grand Harbour, malt. Il-Port il-Kbir) – zatoka Morza Śródziemnego na Malcie, będąca jednocześnie międzynarodowym portem morskim.Zatoka – część zbiornika wodnego (oceanu, morza, jeziora) wcinająca się w ląd, ograniczona często od wód otwartych przylądkami lub małymi wyspami, przy czym rozmiary i kształt tego akwenu nie mają większego znaczenia.
  Sydney (wym. [ˈsɪdni]) – największe miasto Australii i Oceanii z liczbą ludności wynoszącą ponad 5,3 mln mieszkańców, także stolica stanu Nowa Południowa Walia. Założone w 1788 roku, Sydney jest znaczącym centrum finansowym, handlowym, transportowym, kulturalnym i turystycznym, mając status metropolii o znaczeniu globalnym. Metropolia jest także dużym węzłem komunikacyjnym z największym międzynarodowym lotniskiem w Australii, które obsłużyło prawie 42 milionów pasażerów w 2016 roku, i rozbudowaną siecią drogową i kolejową. Położone jest na wschodnim wybrzeżu nad Oceanem Spokojnym.

  Port Jacksonzatoka tworząca największy naturalny port na świecie, na brzegach której leży Sydney, znana popularnie jako Sydney Harbour (Zatoka Sydney).

  Pierwszym Europejczykiem, który odkrył tę zatokę w 1770 był James Cook. W 1788 kapitan Arthur Phillip założył w tym miejscu pierwszą europejską kolonię w Australii, z której w późniejszym czasie powstało samo Sydney.

  Zatokę przecina most Sydney Harbour Bridge (popularnie znany jako coathanger, czyli wieszak na ubranie), a na jej brzegu stoi gmach opery w Sydney.

  Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.James Cook (ur. 27 października/7 listopada 1728 w Marton koło Middlesbrough, zm. 14 lutego 1779 na wyspie Hawaiʻi) – angielski kapitan, żeglarz i odkrywca.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Wielki Port
 • Warto wiedzieć że... beta

  Admirał/Lord Arthur Phillip (ur. 11 października 1738 w Londynie, zm. 31 sierpnia 1814 w Bath w Wielkiej Brytanii) - brytyjski wojskowy i administrator kolonialny, dowódca pierwszej ekspedycji osadniczej w Australii oraz pierwszy gubernator Nowej Południowej Walii.
  Sydney Harbour Bridge, most w Sydney nad zatoką Port Jackson. Ukończony w 1932 most ma 1149 m długości, a jego najwyższy punkt znajduje się 134 metry nad poziomem zatoki. Na moście odbywa się coroczny pokaz sztucznych ogni na nowy rok.
  Sydney Opera House – gmach opery w stylu nowoczesnego ekspresjonizmu, położony na przylądku Bennelong Point w Sydney.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.756 sek.