• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Port Harcourt

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Maiduguri – miasto w północno-wschodniej Nigerii, stolica stanu Borno. Miasto znajduje się wzdłuż sezonowej rzeki Ngadda. Maiduguri zostało założone w 1907 roku przez brytyjski wojskowy posterunek. W mieście znajduje się muzeum i lotnisko. Działa tu też uniwersytet. Około 1,1 mln mieszkańców (2010).
  Nigeria, Republika Federalna Nigerii (ang. Federal Republic of Nigeria) – państwo w Afryce Zachodniej nad Zatoką Gwinejską, najludniejsze na kontynencie afrykańskim. Nazwa państwa pochodzi od rzeki Niger, a pierwszy raz pojawiła się w artykule gazety The Times z 1897 roku. Sąsiaduje z Beninem, Nigrem, Czadem i Kamerunem.

  Port Harcourt – jedno z największych miast Nigerii. Położone w delcie rzeki Niger. Stolica stanu Rivers.

  Miasto założone przez Brytyjczyków w 1912 na terenach zamieszkanych pierwotnie przez lud Ijaw. Nazwa pochodzi od nazwiska sekretarza stanu ds. kolonii w latach 1910-1915 Lewisa Harcourta. Miasto i port wzniesiono na potrzeby eksportu węgla z okolic miasta Enugu.

  Obecnie miasto liczące ponad milion mieszkańców jest centrum przemysłu naftowego i rybnego. Port Harcourt jest ważnym węzłem transportowym, z międzynarodowym lotniskiem i linią kolejową do Maiduguri.

  Ijaw – lud afrykański, żyjący w południowej Nigerii, w delcie rzeki Niger, liczący ok. 15 mln osób. Zamieszkują głównie stany: Bayelsa, Delta, Ondo i Ekiti. Są oni uważani za jednych z najstarszych mieszkańców południowej Nigerii. Z Ijaw jest obecny prezydent Nigerii Goodluck Jonathan. Ijaw mówią językami z grupy niger-kongo, najważniejszym z języków jest Izon, posługuje się nim ok. 4 mln populacji.Enugu – miasto w Nigerii, stolica stanu Enugu. W 2006 roku liczyło około 1,5 miliona mieszkańców. Jest zamieszkane głównie przez członków ludu Ibo. Nazwa pochodzi od słów w języku Ibo, oznaczających "Miasto na wzgórzu".

  Linki zewnętrzne[]

 • [1] • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Rivers to jeden ze stanów Nigerii. Leży na południu kraju nad Zatoką Gwinejską i sąsiaduje ze stanami Akwa Ibom, Abia, Imo, Anambra, Delta i Bayelsa. Jego stolicą jest Port Harcourt. Powstał w 1967. W 1996 odłączono od niego stan Bayelsa.
  Lewis Vernon Harcourt, 1. wicehrabia Harcourt (ur. 31 stycznia 1863 w Nuneham Courtenay w hrabstwie Oxfordshire, zm. 24 lutego 1922 w Londynie), brytyjski polityk, członek Partii Liberalnej, minister w rządach Henry’ego Campbella-Bannermana i Herberta Henry’ego Asquitha.
  Delta Nigru - delta rzeki Niger u jej ujścia do Zatoki Gwinejskiej w południowej Nigerii. Jest to gęsto zaludniony region, który według oficjalnych ustaleń rządu nigeryjskiego obejmuje powierzchnię 70 tys. km (geograficznie sama delta zajmuje ok. 25 tys. km) i zamieszkiwany jest przez około 20 milionów osób. Mieszkańcy delty Nigru należą do 40 grup etnicznych i posługują się 250 językami i dialektami. Zajmują się głównie rybołówstwem i uprawą roli. W przeszłości podstawą gospodarki regionu była także uprawa palmy oleistej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.