Port-au-Prince

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Port-au-Prince (haitański Pòtoprens) – stolica i główny port Haiti, ośrodek administracyjny departamentu Ouest, położony nad zatoką Gonâve (Morze Karaibskie). W mieście mieszka 942 194 osób (2012). Największe miasto Haiti, centrum polityczno-gospodarcze i kulturalne kraju. Port-au-Prince jest dużym węzłem komunikacyjnym na Haiti. Znajduje się tutaj port lotniczy obsługujący połączenia międzynarodowe.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Język kreolski haitański (Kreyòl ayisyen) – język kreolski, który rozwinął się na terenie Haiti poprzez kreolizację języka francuskiego pod silnym wpływem różnych języków afrykańskich.

Centrum jest zamieszkane przez najbogatszych mieszkańców. W bardzo złym stanie są peryferia miasta, zamieszkane przez ubogich czarnych mieszkańców.

Uniwersytet założono w 1920 roku. W mieście działają liczne biblioteki i muzea (m.in. muzeum narodowe).

Historia[ | edytuj kod]

Założony w 1749 przez Francuzów jako L'Hôpital. W latach 17911803 Port-au-Prince było ośrodkiem walk wyzwoleńczych. Kilkakrotnie niszczony przez trzęsienia ziemi (m.in. w 1751 i 1770). W okresie podziału państwa 1807–20 stolica jego południowej części (Republiki Haiti), a od 1820 stolica zjednoczonego Haiti. W latach 1915-1934 okupowany przez USA. 12 stycznia 2010 miasto nawiedziło kolejne trzęsienie ziemi, które zniszczyło większą jego część. W wyniku trzęsienia ziemi zginęło ok. 250 tys. osób, a ponad milion osób straciło dach nad głową. Krótko po trzęsieniu ziemi wybuchły zamieszki w mieście, w których uczestniczyło ponad tysiąc osób.

Trzęsienie ziemi – gwałtowne rozładowanie naprężeń nagromadzonych w skorupie ziemskiej, w wyniku przejściowego zablokowania ruchu warstw skalnych poruszających się wzdłuż linii uskoku. Uwalniająca się przy tym energia w około 20-30% rozchodzi się w postaci fal sejsmicznych, z których część dociera na powierzchnię Ziemi w postaci niszczących fal powierzchniowych.Departament Zachodni (Ouest) – jeden z dziesięciu departamentów, na jakie podzielone jest Haiti. Departament zajmuje całą środkową część kraju, na wschodzie graniczy z Dominikaną. Zajmuje powierzchnię 4827 km² i jest zamieszkany przez 2,9 mln osób (2002). Departament gospodarczo i kulturalnie jest zdominowany przez szybko rozrastające się Port-au-Prince, stolicę całego kraju i jego główne miasto, które wraz z przedmieściami oraz sąsiednimi mniejszymi miastami (m.in. Carrefour tworzy Aire Metropolitaine (obszar stołeczny).


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Trzęsienie ziemi na Haiti (2010) – trzęsienie ziemi o magnitudzie 7 w skali Richtera, którego epicentrum znajdowało się w odległości ok. 25 km od Port-au-Prince na Haiti. Główny wstrząs nastąpił 12 stycznia 2010 o godz. 16.53 czasu lokalnego (21.53 UTC). Zarejestrowano wiele wstrząsów wtórnych, z których dziesięć przekraczało magnitudę 5 w skali Richtera. Wstrząsy odczuwalne były także w Dominikanie (zajmującej wschodnią część wyspy Haiti), na Kubie, Jamajce, Bahamach oraz na Turks i Caicos.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
Katedra Notre-Dame w Port-au-Prince (fr. Cathédrale de Notre-Dame) – katolicka świątynia w Port-au-Prince na Haiti, kościół katedralny katolickiej archidiecezji Port-au-Prince.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
Stolica - inaczej kapitol to miasto, w którym znajduje się siedziba centralnych organów państwa lub główne miasto okręgu, rejonu, województwa, powiatu, krainy historycznej itp.

Reklama