• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Popolari-UDEUR

  Przeczytaj także...
  Mario Clemente Mastella (ur. 5 lutego 1947 w Ceppaloni) – włoski polityk, były minister, wieloletni parlamentarzysta.Francesco Cossiga (ur. 26 lipca 1928 w Sassari, zm. 17 sierpnia 2010 w Rzymie) – włoski prawnik i polityk, były premier i prezydent kraju, wieloletni parlamentarzysta.
  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.

  Ludowcy UDEUR (wł. Popolari UDEUR) – włoska partia polityczna o profilu chadeckim, założona w 1999 i rozwiązana w 2013, występująca pod licznymi nazwami. Partia należał do Europejskiej Partii Ludowej. Jej liderem był Clemente Mastella.

  Ugrupowanie powstało w 1999 pod nazwą Unia Demokratyczna na rzecz Europy (Unione Democratici per l'Europa), pod którą działała do 2004. Następnie przez kilka miesięcy występowała jako Sojusz Ludowców-UDEUR (Alleanza Popolare-UDEUR), jeszcze w 2004 przyjęła nazwę Popolari UDEUR.

  Unia, (wł. L’Unione), włoska koalicja partii o poglądach centrolewicowych, pod przewodnictwem Romano Prodiego, byłego włoskiego premiera oraz byłego przewodniczącego Komisji Europejskiej. Wybory parlamentarne we Włoszech w 2008 roku odbyły się w dniach 13 (8:00–22:00) i 14 kwietnia (7:00–15:00). Wraz z nimi przeprowadzane zostały wybory samorządowe w dwóch regionach i szeregu innych jednostek terytorialnych. Były to wybory przedterminowe, przeprowadzone po nieudanym głosowaniu nad wotum zaufania dla centrolewicowego rządu Romano Prodiego. W ich wyniku wybrano członków Izby Deputowanych i Senatu XVI kadencji. Wybory zakończyły się zwycięstwem federacyjnego Ludu Wolności i jego koalicjantów, co skutkowało powołaniem gabinetu Silvia Berlusconiego.

  Historia[ | edytuj kod]

  Partię powołano po rozłamie założonej przez Francesca Cossigę zaledwie pół roku wcześniej Unii Demokratycznej na rzecz Republiki. W 1999 UDEUR w wyborach do Parlamentu Europejskiego uzyskała 1,6% głosów, co dało jej jeden mandat. W 2001 przystąpiła do koalicji Demokracja to Wolność-Stokrotka, którą opuściła, gdy ta przekształciła się w jednolitą partię.

  Partia polityczna ("partia" od łac. pars, część) – dobrowolna organizacja społeczna o określonym programie politycznym, mająca na celu jego realizację poprzez zdobycie i sprawowanie władzy lub wywieranie na nią wpływu.Europejska Partia Ludowa (dawniej określana też jako Europejska Partia Obywatelska; fr. Parti Populaire Européen, PPE, ang. European People’s Party, EPP), EPL – europejska partia polityczna, w skład której wchodzą głównie partie proeuropejskie, chadeckie, ludowe, konserwatywno-liberalne i demokratyczne krajów Unii Europejskiej. Powstała 8 lipca 1976 z inicjatywy Europejskiej Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej wchodzącej w skład Międzynarodówki Chrześcijańsko-Demokratycznej.

  W 2004 UDEUR ponownie zdobyła jeden mandat w PE (z wynikiem 1,3% głosów). Kontynuowała działalność w ramach wielkiego centrolewicowego bloku pod nazwą Unii (L'Unione). W wyborach parlamentarnych w 2006 lista partyjna ludowców otrzymała 1,4% głosów, co przyniosło jej 14 posłów i 3 senatorów.

  Kampania (wł. Campania) – region administracyjny w południowych Włoszech, o powierzchni 13 595 km²; 5,7 miliona mieszkańców ze stolicą w Neapolu (1,2 miliona mieszkańców). Gęstość zaludnienia 419 os./km². Graniczy z Lacjum, Molise, Apulią i Basilicatą.Wybory do dwóch izb parlamentu Włoch odbyły się w dniach 9 i 10 kwietnia 2006. Głównymi kontrkandydatami do urzędu premiera Włoch byli pełniący tę funkcję lider centroprawicowego sojuszu Dom Wolności Silvio Berlusconi oraz lider centrolewicowej koalicji Unia, były premier i przewodniczący Komisji Europejskiej Romano Prodi.

  W drugim gabinecie Romano Prodiego Clemente Mastella objął tekę ministra sprawiedliwości. Został odwołany w styczniu 2008, co stało się jedną z przyczyn upadku koalicji rządowej i w rezultacie do rozpisania przedterminowych wyborów parlamentarnych. Na początku marca 2008 UDEUR zrezygnowała z udziału w tych wyborach, a część jej działaczy odeszła do innych ugrupowań.

  Chrześcijańska demokracja, potocznie chadecja (od skrótu ChD) – nurt w myśli politycznej i społecznej, który pojawił się pod koniec XIX wieku jako odpowiedź myśli katolickiej na rosnące wpływy socjalizmu, świeckiego w swym charakterze, a skrytykowanego w papieskiej encyklice Rerum novarum papieża Leona XIII. Przed tą encykliką już jednak rodziły się ruchy społeczne w Leuven i Mechelen, publikował swoje prace biskup Ketteler, w 1860 zatwierdzono formalnie prawną strukturę frakcji katolickiej w pruskim parlamencie tworząc partię Centrum-Frakcja Katolicka.Margherita (wł. Democrazia è Libertà – La Margherita, dosł. Demokracja to Wolność – Stokrotka, DL) – włoska centrowa partia polityczna skupiająca polityków o poglądach chadecko-liberalnych, działająca w latach 2002–2007.

  W 2010 partia, posiadająca w miarę zorganizowane struktury w Kampanii, przyjęła nową nazwę – UDEUR Ludowcy dla Południa, na czele którego pozostał Clemente Mastella (jako sekretarz generalny). Stronnictwo zadeklarowało chęć uzyskania strategicznego sojuszu z Ludem Wolności. W 2012 partia powróciła do poprzedniej nazwy, a w 2013 zintegrowała się z ugrupowaniem Forza Italia. W 2017 Clemente Mastella ogłosił reaktywację partyjnego szyldu na potrzeby wyborów w 2018.

  Forza Italia (FI) – włoska centroprawicowa partia polityczna formalnie utworzona 16 listopada 2013 z inicjatywy Silvia Berlusconiego, która zastąpiła jego poprzednie ugrupowanie - Lud Wolności. Nazwą nawiązuje do pierwszej inicjatywy politycznej byłego premiera.Parlament Europejski – instytucja Unii Europejskiej będąca odpowiednikiem jednoizbowego parlamentu, której członkowie są wybierani przez obywateli państw należących do UE na 5-letnią kadencję. Oficjalną siedzibą Parlamentu jest Strasburg, ale w Brukseli odbywa się większość obrad parlamentu i mieszczą się biura poselskie, a także komisje parlamentarne i władze klubów. W Luksemburgu znajduje się sekretariat generalny, biblioteka i część zaplecza technicznego.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. La resa di Mastella "Non mi presento" (wł.). la Reppublica.it, 7 marca 2008. [dostęp 2016-04-17].
  2. Rinuncio all' Isola dei famosi (wł.). corriere.it, 26 czerwca 2010. [dostęp 2016-04-17].
  3. Mastella: Annuncia fine UDEUR e nascita di Popolari per il Sud (wł.). asca.it, 25 czerwca 2010. [dostęp 2016-04-17].
  4. Chi non muore si rivede: Mastella 'resuscita' l'Udeur (wł.). today.it, 15 grudnia 2017. [dostęp 2018-01-25].  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.