• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pop 100

  Przeczytaj także...
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Digital download – sposób zakupu utworu muzycznego, singla (digital single) lub albumu drogą pobierania plików (np. w formacie MP3). Zakup taki może być zrealizowany w sklepie internetowym. Popularne serwisy tego typu to m.in. iTunes Store, Beatport, Junodownload, DJDownload, Trackitdown, Audiojelly, DanceTunes, Traxsource, DJ Tunes lub Napster.
  Top 40 Tracks – nieaktywna lista przebojów opracowywana niegdyś przez amerykański magazyn muzyczny Billboard. Została stworzona w 1988 roku, kiedy Billboard zmienił zasady tworzenia Hot 100 Airplay, aby zwiększyć w zestawieniu obecność muzyki R&B, country i rockowej.

  Pop 100 – jedna z list przebojów opracowywanych przez amerykański magazyn muzyczny Billboard. Notowania tworzone są na podstawie obecności piosenek na antenach radiowych, a także sprzedaży sklepowej oraz cyfrowej singli.

  Historia[ | edytuj kod]

  Pop 100 powstało w odpowiedzi na krytykę najpopularniejszego zestawienia Billboard, Billboard Hot 100. Notowaniu zarzucano, że piosenkom popowym, rockowym i country jest bardzo ciężko dostać się do czołowej dziesiątki. Na przykład w 2004 roku każdą piosenkę, która była na szczycie Billboard Hot 100, wykonywał artysta hip-hopowy lub R&B. W czasie, gdy powstała Pop 100, tylko jednej piosence country w ciągu dwudziestu lat udało się uplasować na miejscu 1. Hot 100.

  Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.Hip-hop – miejska kultura i gatunek muzyczny, powstały w afroamerykańskich społecznościach w Nowym Jorku w latach siedemdziesiątych XX wieku.

  Kiedy powstała lista Pop 100, Billboard Hot 100 zmieniła swój format. W tworzeniu notowań przestano brać pod uwagę wyniki sprzedaży cyfrowej, a liczyć zaczęła się wyłącznie obecność na antenach radiowych oraz sprzedaż sklepowa singli.

  Równocześnie do Pop 100, swoją działalność rozpoczęło notowanie Pop 100 Airplay, oparte na obecności piosenek na antenach radiowych.

  Zakończenie działalności[ | edytuj kod]

  Dnia 10 czerwca 2009 magazyn Billboard opublikował informację, iż zakończono monitorowanie popularności popowych singli, ze względu na malejącą popularność systemu airplay, zaś rosnącą digital download. W oświadczeniu poinformowano, iż monitoring obecności utworów w stacjach radiowych przejmuje lista Top 40 Tracks.

  Muzyka country, utożsamiana mylnie z filmową country and western music – odmiana muzyki rozrywkowej, powstała w USA w pierwszym dziesięcioleciu XX wieku z ballad kowbojskich i traperskich, śpiewanych przez wędrownych grajków, wyposażonych w bardzo skromne instrumentarium - banjo, gitara, skrzypce itp.Billboard (The International Music-Record-Tape Newsweekly) – amerykański tygodnik poświęcony przemysłowi muzycznemu w Stanach Zjednoczonych.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Chart Beat: Pink, Black Eyed Peas, Shinedown | Billboard, www.billboard.com [dostęp 2017-11-26].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Pop 100 na oficjalnej stronie Billboard (ang.)
 • Warto wiedzieć że... beta

  Airplay – termin używany w przemyśle radiowym na określenie częstości odgrywania utworu w danej stacji radiowej. Termin jest także używany w muzycznych stacjach telewizyjnych dla określenia częstości pokazywania danego teledysku.
  Muzyka pop – ogólnie muzyka popularna, termin ten jest jednak wieloznaczny, w najszerszym sensie oznacza każdy rodzaj muzyki rozrywkowej, niezależnie od jej charakteru.
  Pop 100 Airplay – powstała w 2005 roku, jedna z wielu list przebojów opracowywanych regularnie przez amerykański magazyn muzyczny Billboard. Mierzy częstotliwość nadawania poszczególnych piosenek na antenach stacji radiowych i wraz z Hot 100 Singles Sales i Hot Digital Songs stanowi trzy siostrzane notowania, które kształtują zestawienia Pop 100.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.