• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Poopó

  Przeczytaj także...
  Pustynia – teren o znacznej powierzchni, pozbawiony zwartej szaty roślinnej wskutek małej ilości opadów i przynajmniej okresowo wysokich temperatur powietrza, co sprawia, że parowanie przewyższa ilość opadów. Na gorących pustyniach temperatury sięgają do 50 °C (najwyższa zanotowana temperatura to 57,7 °C), nocą zaś dochodzą do 0 °C, charakterystyczne są dla nich też znaczne amplitudy dobowe temperatury, stały deficyt wilgotności oraz silne nasłonecznienie.Andy (hiszp. Los Andes, Cordillera de los Andes) – góry fałdowe znajdujące się w Ameryce Południowej na terenie Wenezueli, Kolumbii, Ekwadoru, Peru, Boliwii, Chile oraz Argentyny. Góry ciągną się wzdłuż Oceanu Spokojnego od zatoki Paria na północy po Ziemię Ognistą na południu, na przestrzeni ponad 9000 km, co sprawia, że jest to najdłuższy łańcuch górski na Ziemi. Szerokość Andów wynosi 200–800 km. Najwyższe szczyty to Aconcagua (6962 m n.p.m.), Ojos del Salado (6893 m n.p.m.) oraz Nevado Pissis (6793 m n.p.m.).
  Jezioro Ballivián - duże morze śródlądowe, które istniało aż do końca plejstocenu. Pokrywało znaczną część płaskowyżu Altiplano w Andach. Jego linia brzegowa była o 45 metrów wyższa niż obecny poziom jeziora Titicaca.
  Zdjęcie satelitarne z września 1991 r.

  Poopó (Lago Pampa Aullagas) – wyschnięte bezodpływowe słone jezioro w Boliwii. Położone w środkowych Andach, było trzecim pod względem wielkości wysokogórskim jeziorem na Ziemi.

 • Powierzchnia: 1340 km²
 • Głębokość maksymalna: 3 m
 • Wysokość: 3690 m n.p.m.
 • Jezioro Poopó było zasilane w wodę przez jedyną rzekę wypływającą z jeziora Titicaca, Desaguadero. Brzegi były zabagnione, muliste, zasiedlone przez kolonie flamingów. Jest jedną z pozostałości dawnego jeziora Ballivián.

  Titicaca (hiszp. Lago Titicaca) – drugie pod względem wielkości jezioro w Ameryce Południowej, położone w północnej części zagłębienia Altiplano, pomiędzy wschodnimi i zachodnimi pasmami Andów (obszar Andów Środkowych) na terenie Peru i Boliwii. Jest to najwyżej położone jezioro żeglowne dla dużych statków i zarazem największe jezioro wysokogórskie na Ziemi.Jezioro słone – rodzaj jeziora, w którego wodach rozpuszczona jest znaczna (przyjmuje się, że ponad 20‰) ilość chlorku sodu, siarczanu magnezu, związków potasu i innych soli (zasolenie). Jeziora słone są charakterystyczne dla obszarów suchych i gorących, ponieważ nagromadzenie soli następuje w wyniku silnego parowania w połączeniu z brakiem odpływu wód do morza. Jeziora słone zawierają ponad 40% wód wszystkich jezior świata. Najwięcej, bo przeszło ¾ objętości niemorskiej słonej wody zawiera Morze Kaspijskie.

  Wyschnięcie jeziora[]

  W latach 90. XX wieku jezioro zaczęło zanikać. Na przestrzeni kolejnych lat miały miejsce znaczne wahania stanu wód. Początkowo niedobory były uzupełniane opadami deszczu, jednak opady były coraz mniejsze. Pod koniec 2015 roku jezioro Poopó całkowicie wyschło i obecnie na jego miejscu rozciąga się pustynia.

  Boliwia, Wielonarodowe Państwo Boliwia (hiszp. Bolivia, Estado Plurinacional de Bolivia) – państwo na kontynencie południowoamerykańskim. Graniczy z Brazylią na północy i wschodzie, Paragwajem i Argentyną na południu oraz z Chile i Peru na zachodzie. Państwo nie posiada dostępu do morza.Flaming karmazynowy, czerwonak, flaming, flaming amerykański, flaming karaibski, czerwonak różowy (Phoenicopterus ruber) – gatunek dużego ptaka brodzącego z rodziny flamingów (Phoenicopteridae), zamieszkujący półwysep Jukatan, Antyle i Galapagos.

  Przypisy

  1. Lake Poopo, Bolivia's 2nd-largest lake, dries up. CBC News, 2015-12-18. [dostęp 2015-12-23].
  2. Lake Poopo dries up. Reuters.com, 2015-12-17. [dostęp 2015-12-23].  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.