• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pontiac  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Pontiac - wódz Indian z plemienia Ottawa. Urodził się około 1720 r. Jego ojciec pochodził z plemienia Ottawa, matka zaś - z plemienia Odżibwejów. Około 1755 roku Pontiac został wodzem plemienia Ottawa. Imię Pontiac pochodzi od algonkińskiego słowa obwendiyaq oznaczającego "Ten Który Uśmierza Ból".Pontiac Bonneville – model samochodu produkowanego przez Pontiaca, należącego do General Motors, w latach 1958-2005. Wprowadzony został jako unikatowa wersja modelu Star Chief w roku 1957, osobnym modelem stał się w 1958. Bonneville, jego wersja na rynek kanadyjski zwana Parisienne oraz oparty na tej samej płycie podłogowej model Grand Ville, to jedne z największych Pontiaców, jakie kiedykolwiek produkowano; w wersji kombi długość pojazdu wynosiła 5,8 m, masa pojazdu była równa 2,5 t (5000 funtów) co czyniło model najcięższym w swojej klasie.
  Pontiac Trans AM 76
  Pontiac Phoenix
  Pontiac Fiero
  Pontiac Montana
  Pontiac G3

  Pontiacamerykańska marka samochodów osobowych. Należała do koncernu General Motors Corporation.

  Spis treści

 • 1 Historia
 • 1.1 Upadłość marki
 • 2 Modele Pontiaca
 • 2.1 Modele koncepcyjne
 • 3 Przypisy
 • 4 Linki zewnętrzne
 • Wizerunek firmy (ang. Image) – wyobrażenie o firmie istniejące w bezpośrednim otoczeniu, głównie u klientów, obejmujące zbiór pozytywnych skojarzeń wywoływanych przy usłyszeniu nazwy firmy lub ujrzeniu jej znaku graficznego. Wyobrażenie to nie musi pokrywać się z rzeczywistością, może być również jedynie subiektywnym obrazem przedsiębiorstwa lub jego oferty.Pontiac Catalina - pełnowymiarowy samochód osobowy produkowany przez amerykańsą firmę w latach 1950–1981. Dostępny jako: 2-drzwiowe coupé, 2-drzwiowy kabriolet, 4-drzwiowy sedan oraz 5-drzwiowe kombi. Następca modelu Chieftain. Do napędu używano silników V8 i V6. Moc przenoszona była na oś tylną poprzez automatyczną bądź manualną skrzynię biegów. Samochód został zastąpiony przez model Parisienne.


  Podstrony: 1 [2] [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Indianie – najliczniejsza i najbardziej zróżnicowana z trzech – obok Inuitów (Eskimosów) i Aleutów – grup ludności tubylczej (rdzennej, autochtonicznej) zamieszkujących oba kontynenty amerykańskie, obejmująca – zarówno dawniej, jak i dziś – setki ludów, plemion i grup o bardzo różnym charakterze i stopniu rozwoju. W tradycyjnej antropologii zaliczani są do rasy żółtej.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  General Motors Company (w skrócie GM) – amerykański koncern przemysłowy. Jedno z największych przedsiębiorstw na świecie. General Motors, najlepiej znany jest z produkcji samochodów, lecz także obecny jest na rynku produkcji silników okrętowych, instalacji przemysłowych, technologii komunikacyjnych oraz usług finansowych. Spółka publiczna od 20 grudnia 1916 roku notowana na Giełdzie Nowojorskiej (NYSE): GM (tzw. „Wall Street”). Główna siedziba znajduje się w Detroit w stanie Michigan. Koncern zatrudnia około 212 tys. pracowników (2012 r.).
  Pontiac Parisienne - pełnowymiarowy tylnonapędowy samochód osobowy oparty na płycie podłogowej GM B-body sprzedawany pod marką Pontiac w Kanadzie w latach 1958 - 1986 oraz USA w latach 1983 - 1986. Wersja Parisienne wagon produkowana była do roku 1989 pod nazwą Safari. Przez cały okres produkcji powstały cztery generacje modelu. Parisienne dostępny był jako: sedan, coupé, kabriolet oraz kombi. Montowano w nim silniki znane z luksusowych Chevroletów takie jak: 283, 327, 350, 396, 409, 427, napęd przenoszony był skrzynie biegów takie jak automat Powerglide czy Turbo-Hydramatic.
  Pontiac Vibe - kompaktowy samochód w wersji hatchback produkowany w Fremont (Kalifornia) w USA przez NUMMI (New United Motor Manufacturing, Inc), joint venture pomiędzy General Motors i Toyotą, sprzedawany pod marką Pontiac. Modelem bliźniaczym sprzedawanym w Japonii była Toyota Voltz, różniła się tylko oznaczeniem marki, została po krótkim czasie wycofana ze sprzedaży z powodu słabego zbytu. Samochód reklamowany jest jako modny, prawie-SUV (lub Station wagon) dla młodych ludzi. Prototyp został zaprezentowany na North American International Auto Show w Detroit w styczniu roku 2000, produkcja ruszyła w roku 2002 jako rocznik 2003. Vibe jest od strony mechanicznej kopią samochodu Toyota Corolla Matrix, oparty jest na płycie podłogowej Toyoty Corolii, E. Produkowana jest obecnie druga generacja modelu. Jej produkcja, podobnie jak w przypadku innych modeli tej marki zostanie zakończona w 2010 roku. Powodem tego jest ogłoszona 27 kwietnia 2009 przez GM upadłość marki Pontiac.
  Pontiac Grand Am - model samochodu produkowanego przez wydział General Motors, Pontiaca. Montaż modelu Grand Am odbywał się w trzyletnich okresach: w latach 70. (od 1973 do 1975) oraz ponownie od 1978 do 1980. Grand Am oparty był na płycie podłogowej GM A-body. Produkcję modelu anulowano w 1980, został wtedy zastąpiony przez Pontiaca 6000. Grand Am został wprowadzony do produkcji ponownie w roku 1985 aby zastąpić model Phoenix. Był to w tym czasie najlepiej sprzedający się samochód Pontiaca. Został zastąpiony przez model G6. Wszystkie samochody wyprodukowane pomiędzy 1985 a 2005 zostały zmontowane w Lansing, Michigan w Lansing Car Assembly.
  Pontiac 6000 - średniej klasy samochód wprowadzony pod marką Pontiac w roku 1981 jako rocznik 1982 jako uzupełniający lukę pomiędzy modelami Bonneville i Phoenix. Pontiac 6000 dzielił płytę podłogową z samochodami: Buick Century, Chevrolet Celebrity, Oldsmobile Cutlass Ciera i Oldsmobile Cutlass Cruiser station wagon. Produkcja trwała do 1991 roku. Model występował w wersjach: sedan, coupe oraz kombi.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.049 sek.