• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pontchartrain - jezioro

  Przeczytaj także...
  Huragan Katrina – jeden z trzydziestu najbardziej morderczych huraganów, jakie kiedykolwiek nawiedziły Stany Zjednoczone. Wśród zarejestrowanych atlantyckich cyklonów był to szósty pod względem siły wiatru. Huragan uformował się 23 sierpnia 2005 roku na Bahamach. Wkrótce potem przeszedł przez południową Florydę, powodując pierwsze ofiary śmiertelne, jeszcze jako huragan trzeciej kategorii w Skali Saffira Simpsona. Po przejściu nad Zatoką Meksykańską siła wiatru wzrosła do ponad 250 km/h. Katrina stała się wtedy huraganem piątej kategorii. Największe zniszczenia cyklon ten spowodował w Nowym Orleanie, w stanie Luizjana. System przeciwpowodziowy w mieście okazał się nieszczelny w ponad pięćdziesięciu miejscach – prawie każdy wał przeciwpowodziowy w mieście został ostatecznie zniszczony przez burzę. Zalane zostało 80% miasta. W wyniku huraganu zginęło 1836 osób, a 705 zostało uznane za zaginione. Ten bilans uczynił Katrinę najbardziej morderczym huraganem od czasu Huraganu Okeechobee, który nawiedził miasto w 1928 roku. Zniszczenia w samym Nowym Orleanie wyniosły ponad 81 miliardów dolarów. Tym samym był to jeden z cyklonów, które przyniosły w Stanach Zjednoczonych największe straty materialne.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Jezioro – naturalny śródlądowy zbiornik wodny, którego występowanie uwarunkowane jest istnieniem zagłębienia (misy jeziornej), w którym mogą gromadzić się wody powierzchniowe, oraz zasilaniem przewyższającym straty wody wskutek parowania lub odpływu. Większość jezior występuje na obszarach zajmowanych niegdyś przez lodowiec. Woda z topniejącego lodowca wypełniała doliny i tworzyła jeziora. Powstanie mis jeziornych wiąże się przede wszystkim z procesami geologicznymi. Zasilanie należy natomiast przede wszystkim od warunków klimatycznych. Jezioro różni się od stawu występowaniem strefy afotycznej – światło nie dociera do dna uniemożliwiając tam rozwój roślinności.
  Jezioro Pontchartrain

  Pontchartrainjezioro w stanie Luizjana, na południu Stanów Zjednoczonych.

  Drugie co do wielkości słone jezioro w tym kraju i największe w stanie Luizjana. Ze wschodu na zachód rozciąga się na ok. 65 km, z północy na południe na 39 km. Jego południowy brzeg stanowi północną granicę Nowego Orleanu.

  Z północy na południe, przez środek jeziora, biegnie Lake Pontchartrain Causeway – do 2011 najdłuższy most świata (38,6 km).

  Aglomeracja miejska (z łac. agglomeratio – nagromadzenie) – jednostka morfologiczna tworząca spójny zespół wzajemnie powiązanych jednostek osadniczych, powstały w wyniku koncentracji zabudowy i zagospodarowania.Lake Pontchartrain Causeway – most prowadzący przez jezioro Pontchartrain w stanie Luizjana, w Stanach Zjednoczonych. Na most składają się dwie nitki – pierwsza wybudowana została w 1956 roku; druga, równoległa, powstała w 1969 roku.

  Ze względu na specyfikę geologiczną regionu, jezioro Pontchartrain tworzy nieustanne zagrożenie powodziowe dla otaczającej go aglomeracji Nowego Orleanu. Nowy Orlean w większości leży poniżej poziomu jeziora, a od zalania chroni go system wałów przeciwpowodziowych i przepompowni.

  Nowy Orlean (ang. New Orleans, fr. La Nouvelle-Orléans) – miasto na południu Stanów Zjednoczonych, największe miasto stanu Luizjana.

  W 2005 roku na skutek spiętrzenia wód przez huragan Katrina wały chroniące miasto zostały przerwane w pięciu miejscach, wody jeziora zalały 80 procent powierzchni Nowego Orleanu.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Lake Pontchartrain Causeway
 • Luizjana
 • Nowy Orlean
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.008 sek.