• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Poniemuń - rejon pojeski

  Przeczytaj także...
  Język litewski (lit. lietuvių kalba) - język z zespołu wschodniobałtyckiego języków bałtyckich, wchodzących w skład języków bałtosłowiańskich, którym posługuje się ok. 5 mln osób. Oprócz Litwy językiem tym posługują się Litwini zamieszkujący na zachodzie Białorusi i północno-wschodniej Polsce (Suwalszczyzna), a także w Rosji, Łotwie oraz emigranci w USA, Kanadzie, Australii, Niemczech. Jest językiem urzędowym Litwy.Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.
  Litwa, Republika Litewska (lit. Lietuva, Lietuvos Respublika) – państwo w Europie, jeden z krajów bałtyckich, członek Unii Europejskiej i NATO; graniczy od zachodu z Rosją (obwodem kaliningradzkim), od południowego zachodu z Polską, od wschodu z Białorusią, od północy z Łotwą.

  Poniemuń (lit. Panemunė, niem. Brückenkopf) – miasto na Litwie, położone w okręgu tauroskim, 8 km od Pojeg w rejonie pojeskim. Jest to obecnie najmniejsze miasto litewskie, na początku 2012 roku liczyło tylko 296 mieszkańców.

  Znajduje się około 80 km na zachód od innej miejscowości o tej samej nazwie z zamkiem Giełgudów.

  Prawa miejskie 12 grudnia 1836.

  Zamek Giełgudów (lit. Panemunės pilis) – zamek na Litwie w okręgu tauroskim, Rejon jurborski na północnym brzegu rzeki Niemen, 15 km na wschód od Jurborka.Okręg tauroski (lit. Tauragės apskritis) – jeden z dziesięciu okręgów Litwy, ze stolicą w Taurogach, położony w zachodniej części kraju. Zajmuje powierzchnię 4411 km² i liczy 109 790 mieszkańców, gęstość zaludnienia wynosi 24,9 osób/km².

  Przypisy

  1. Lietuvos statistikos departamentas: Population at the beginning of the year by city / town and year (ang.). [dostęp 2-07-2012].
  2. Dziennik Praw, Tom 20, str. 310

  Linki zewnętrzne[]

 • Panemunė informacja o administracji • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.