• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Pomorzany (do 1945 niem. Pommerensdorf) – część miasta i osiedle administracyjne Szczecina, będące jednostką pomocniczą miasta, położone w rejonie Zachód, nad Odrą.Wydział Lekarski Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie – jeden z czterech wydziałów Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Jego siedziba znajduje się przy ul. Rybackiej 1 w Szczecinie.
  SPSK nr 1. Klinika Pediatrii
  SPSK nr 2. Po prawej stronie Sala Wykładowa im. M. Kopernika (tzw. Nowa Sala)
  Biblioteka Główna PUM (dawniej: klub studencki „Trans”)
  Szpital przy ul. Siedleckiej w Policach (Osiedle Gryfitów)

  Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie – publiczna szkoła wyższa o profilu medycznym utworzona w 1948 w Szczecinie jako Akademia Lekarska (później przemianowana na Akademię Medyczną). Od 2010 uczelnia nosi obecną nazwę.

  Tadeusz Markiewicz (ur. 10 lipca 1905 w Poznaniu, zm. 13 lutego 1950 w Szczecinie) – polski lekarz neurolog i neuropatolog, profesor neurologii Akademii Lekarskiej w Szczecinie.Zbigniew Jańczuk (ur. 31 lipca 1924, Połaniec) – polski lekarz stomatolog, profesor nauk medycznych, zajmuje się periodontologią, stomatologią dziecięcą i stomatologią zachowawczą; jest redaktorem naczelnym Magazynu Stomatologicznego.

  Według Webometrycznego rankingu uniwersytetów świata ze stycznia 2013, opracowywanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas, uczelnia zajmuje 5. miejsce w Polsce wśród uniwersytetów medycznych, a na świecie 2479. pośród wszystkich typów uczelni.

  Historia[ | edytuj kod]

  W 1948 została utworzona Akademia Lekarska w Szczecinie. Pierwszymi jej organizatorami byli profesorowie: Jakub Węgierko (pierwszy rektor), Tadeusz Chorążak, Artur Chwalibogowski, Tadeusz Markiewicz, Czesław Murczyński, Tadeusz Sokołowski, Witold Starkiewicz, Kazimierz Stojałowski, Józef Taniewski, January Zubrzycki. Dołączyli do nich wkrótce m.in.: Adam Krechowiecki, Edward Gorzkowski, Edward Drescher i inni. W 1949 Akademia składała się z ośmiu klinik i dwóch zakładów. W latach 1949–1992 uczelnia nosiła nazwę Pomorska Akademia Medyczna im. gen. Karola Świerczewskiego. W 1992 uczelni nadano nazwę Pomorska Akademia Medyczna w Szczecinie, a w 2010 nazwę Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie.

  Tadeusz Mieczysław Sokołowski (do 1914 r. Gedeon Mieczysław), ps. Marcin (ur. 28 października 1887 w Worobinie w pow. rówieńskim, zm. 21 stycznia 1965 w Szczecinie) – polski lekarz-chirurg, pułkownik Wojska Polskiego; uczestnik m.in. walk I Brygady Legionów Polskich, wojny polsko-bolszewickiej, kampanii wrześniowej, kampanii włoskiej II Korpusu, jeden z założycieli i profesor Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie, jeden z pionierów transfuzjologii w Polsce i specjalista w dziedzinie traumatologii i chirurgii ręki.Erwin Mozolewski (ur. 8 kwietnia 1917 w Porażynie, zm. 17 lutego 2007) – polski lekarz, otolaryngolog, profesor nauk medycznych, nauczyciel akademicki, a w latach 1971–1978 rektor Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie.

  Kształcenie[ | edytuj kod]

  Obecnie PUM daje możliwość podjęcia studiów na dwunastu kierunkach prowadzonych w ramach czterech wydziałów:

 • Wydział Lekarski
 • kierunek lekarski (studia w języku polskim i angielskim),
 • Wydział Lekarsko-Stomatologiczny
 • kierunek lekarsko-dentystyczny (studia w języku polskim i angielskim),
 • higiena stomatologiczna,
 • Wydział Farmacji, Biotechnologii Medycznej i Medycyny Laboratoryjnej
 • biotechnologia
 • analityka medyczna,
 • farmacja
 • Wydział Nauk o Zdrowiu
 • pielęgniarstwo,
 • położnictwo,
 • kosmetologia,
 • ratownictwo medyczne,
 • zdrowie publiczne,
 • fizjoterapia,
 • dietetyka.
 • Od 1995 uczelnia prowadzi program anglojęzyczny dla obcokrajowców, głównie studentów norweskich. Obecnie - także niemieckojęzyczny dla studentów z Niemiec.

  Czesław Murczyński, Teofil Blühbaum (ur. 2 września 1900 w Krakowie, zm. 27 grudnia 1971 w Szczecinie – polski lekarz-radiolog, profesor Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie, twórca drugiego w Polsce Ośrodka Izotopowego (1957) oraz Oddziału Radioterapii (1964), członek Komitetu Nauk Medycznych PANWydział Nauk o Zdrowiu Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie – jeden z czterech wydziałów Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Jego siedziba znajduje się przy ul. ul.Żołnierskiej 48 w Szczecinie.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  Seweryn Wiesław Wiechowski (ur. 3 stycznia 1935 w Białymstoku, zm. 22 czerwca 2018) – polski lekarz, kardiochirurg, profesor nauk medycznych, działacz opozycji demokratycznej w PRL, w latach 1990–1996 rektor Pomorskiej Akademii Medycznej (PAM) w Szczecinie.
  PMID (ang. PubMed Identifier, PubMed Unique Identifier) – unikatowy identyfikator przypisany do każdego artykułu naukowego bazy PubMed.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Pielęgniarstwo – termin używany do różnego rodzaju zadań i działań zawodowych pielęgniarek i pielęgniarzy oraz nauki, wiedzy, techniki i sztuki z tymi czynnościami związanymi.
  Edward Gorzkowski (ur. 6 marca 1908 w Łodzi, zm. 8 lutego 1982 w Poznaniu) – polski lekarz-internista, naukowiec i nauczyciel akademicki, profesor Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie.
  Zdrowie publiczne – nauka zajmująca się zdrowiem na poziomie populacji ludzkiej. Profesor Uniwersytetu Yale, C.-E.A. Winslow, zaproponował w roku 1920 następującą definicję: “zdrowie publiczne jest nauką i sztuką zapobiegania chorobom, przedłużania życia, promowania zdrowia i sprawności fizycznej poprzez zorganizowane wysiłki na rzecz higieny środowiska, kontroli chorób zakaźnych, szerzenia zasad higieny osobistej, organizowania służb medycznych i opiekuńczych w celu wczesnego rozpoznawania, zapobiegania i leczenia oraz rozwijania takich mechanizmów społecznych, które zapewnią każdemu standard życia umożliwiający zachowanie i umacnianie zdrowia".
  Police (do 1945 niem. Pölitz) – miasto w północno-zachodniej Polsce, w woj. zachodniopomorskim, siedziba powiatu polickiego i gminy miejsko-wiejskiej Police, miasto satelickie Szczecina, położone nad Łarpią i Odrą-Domiążą na Równinie Wkrzańskiej. Port morski na lewym brzegu ujściowego odcinka Odry. Police otacza Puszcza Wkrzańska.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.035 sek.