Pomorski Park Naukowo-Technologiczny
Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Trolejbus – pasażerski pojazd drogowy zaprojektowany do przewozu więcej niż dziewięciu osób (wliczając kierowcę), napędzany energią elektryczną pobieraną z sieci trakcyjnej i nie poruszający się po szynach. Ma dwa odbieraki prądu połączone z zawieszoną nad jezdnią parą przewodów. Stąd nazwa od angielskiego słowa „trolley” i końcówki „bus” od omnibus (po łacinie – dla wszystkich). W Polsce trolejbusy korzystają z prądu stałego o napięciu 600 V.Unia Europejska, UE – gospodarczo-polityczny związek 27 demokratycznych państw europejskich. Unia powstała 1 listopada 1993 roku – na mocy podpisanego 7 lutego 1992 traktatu z Maastricht – jako efekt wieloletniego procesu integracji politycznej, gospodarczej i społecznej. Korzenie współczesnej integracji europejskiej sięgają okresu powojennego i ograniczały się do 6 państw zachodnioeuropejskich. Państwa te tworzyły wiele form i mechanizmów współpracy, powoływały organizacje, instytucje i organy, których celem było wzmocnienie jedności między nimi. W 1993 nadrzędną wobec wszystkich poprzednich organizacji została Unia Europejska, sama otrzymując nieznaną wcześniej hybrydową formułę sui generis.
Pomorski Park Naukowo-Technologiczny (PPNT) – w Gdyni powstał w 2001 roku jako inicjatywa stowarzyszenia Pomorskie Centrum Technologii i Miasta Gdyni. Park został założony z myślą o wspieraniu firm realizujących innowacyjne projekty. Jest największym obiektem tego typu w Polsce.
PPNT zajmuje obszar 6,1 hektara w Gdyni Redłowie.
Historia[ | edytuj kod]
Jest to zrewitalizowany i zagospodarowany dla potrzeb nowoczesnych przedsiębiorstw teren byłej zajezdni komunikacji miejskiej, którego remont współfinansowany był przy pomocy środków Unii Europejskiej (Program Phare 2003 SSG – „Wzmocnienie konkurencyjności regionu pomorskiego poprzez rozwój innowacji i technologii dla przedsiębiorczości – Pomorski Park Technologiczny”). Prowadzone prace budowlane objęły remont zespołu hal łukowych z czasów przedwojennych, przebudowę wewnętrznego układu komunikacyjnego i zagospodarowanie otoczenia.
W 2006 roku dla firm udostępniono 9000 m² nowej powierzchni biurowej i laboratoryjnej przygotowanej, sale konferencyjne i wystawiennicze, prototypownie, przestrzeń wypoczynkową oraz zaplecze gastronomiczne.
Obiekt po raz kolejny rozrósł się w latach 2010-2013 dzięki środkom przyznanym na rozbudowę w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, a także dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego w wysokości 52 mln zł. Dzięki temu PPNT stał się sześciokrotnie większy, a infrastruktura zwiększyła się do 76 000 m² powierzchni biurowych i laboratoryjnych, zdolnych pomieścić blisko 400 firm zatrudniających łącznie około 2 500 osób.
PPNT jest podmiotem podległym miasta Gdyni, rozwój projektu koordynuje Gdyńskie Centrum Innowacji. Jest siedzibą firm głównie z dziedzin biotechnologii i ochrony środowiska, informatyki, elektroniki i telekomunikacji, inżynierii, innowacji społecznych oraz nowoczesnego wzornictwa.
Podstrony: 1 [2] [3] [4]