• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pomorski Park Naukowo-Technologiczny  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Trolejbus – pasażerski pojazd drogowy zaprojektowany do przewozu więcej niż dziewięciu osób (wliczając kierowcę), napędzany energią elektryczną pobieraną z sieci trakcyjnej i nie poruszający się po szynach. Ma dwa odbieraki prądu połączone z zawieszoną nad jezdnią parą przewodów. Stąd nazwa od angielskiego słowa „trolley” i końcówki „bus” od omnibus (po łacinie – dla wszystkich). W Polsce trolejbusy korzystają z prądu stałego o napięciu 600 V.Redłowo (kaszub. Wësoké Redłowò) – nadmorska dzielnica mieszkalna Gdyni, granicząca z następującymi dzielnicami tegoż miasta: Wzgórze Św. Maksymiliana (od północy), Działki Leśne, Mały Kack (obie od zachodu), Orłowo (od południa), a od wschodu także z Morzem Bałtyckim.

  Pomorski Park Naukowo-Technologiczny (PPNT) – w Gdyni powstał w 2001 roku jako inicjatywa stowarzyszenia Pomorskie Centrum Technologii i Miasta Gdyni. Park został założony z myślą o wspieraniu firm realizujących innowacyjne projekty. Jest największym obiektem tego typu w Polsce.

  PPNT zajmuje obszar 6,1 hektara w Gdyni Redłowie.

  Laboratorium – pomieszczenie przeznaczone do przeprowadzania badań naukowych lub analiz lekarskich. Wyposażone w odpowiedni do tego celu sprzęt. Laboratorium postrzegane nie jako pomieszenie, lecz jako jednostka organizacyjna jest zespołem złożonym z ludzi, pomieszczenia i sprzętu.Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej Sp. z o.o. w Gdyni – przedsiębiorstwo zajmujące się usługami związanymi z rozkładowym transportem pasażerskim i transportem w komunikacji miejskiej. Jest największym przewoźnikiem w sieci ZKM Gdynia. Obsługuje 43% przewozów autobusowych w Gdyni i okolicznych gminach.

  Spis treści

 • 1 Historia
 • 2 Zadania
 • 3 Struktura
 • 3.1 Budynki
 • 3.1.1 Budynek I
 • 3.1.2 Budynek II
 • 3.1.3 Budynek III
 • 3.1.4 Budynek IV
 • 4 Zobacz też
 • 5 Uwagi
 • 6 Przypisy
 • 7 Linki zewnętrzne
 • Historia[]

  Jest to zrewitalizowany i zagospodarowany dla potrzeb nowoczesnych przedsiębiorstw teren byłej zajezdni komunikacji miejskiej, którego remont współfinansowany był przy pomocy środków Unii Europejskiej (Program Phare 2003 SSG – „Wzmocnienie konkurencyjności regionu pomorskiego poprzez rozwój innowacji i technologii dla przedsiębiorczości – Pomorski Park Technologiczny”). Prowadzone prace budowlane objęły remont zespołu hal łukowych z czasów przedwojennych, przebudowę wewnętrznego układu komunikacyjnego i zagospodarowanie otoczenia.
  W 2006 roku dla firm udostępniono 9000 m² nowej powierzchni biurowej i laboratoryjnej przygotowanej, sale konferencyjne i wystawiennicze, prototypownie, przestrzeń wypoczynkową oraz zaplecze gastronomiczne.
  Obiekt po raz kolejny rozrósł się w latach 2010-2013 dzięki środkom przyznanym na rozbudowę w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, a także dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego w wysokości 52 mln zł. Dzięki temu PPNT stał się sześciokrotnie większy a infrastruktura zwiększyła się do 76 000 m² powierzchni biurowych i laboratoryjnych, zdolnych pomieścić blisko 400 firm zatrudniających łącznie około 2 500 osób.

  Województwo pomorskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw, położone w północnej Polsce. Siedzibą władz województwa jest Gdańsk. Obejmuje obszar o powierzchni 18 310,34 km².Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  PPNT jest podmiotem podległym miasta Gdyni, rozwój projektu koordynuje Gdyńskie Centrum Innowacji. Jest siedzibą firm głównie z dziedzin biotechnologii i ochrony środowiska, informatyki, elektroniki i telekomunikacji, inżynierii, innowacji społecznych oraz nowoczesnego wzornictwa.

  Biuro (fr. bureau) to miejsce pracy pracowników administracyjnych instytucji lub firmy albo administracyjna instytucja, wykonująca właściwe sobie prace urzędnicze.Park technologiczny (także park naukowo-technologiczny, technopark) – zespół wyodrębnionych nieruchomości wraz z infrastrukturą techniczną, utworzony w celu dokonywania przepływu wiedzy i technologii pomiędzy jednostkami naukowymi a przedsiębiorcami. Na ich terenie znajdują się zazwyczaj inkubatory technologiczne.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Zajezdnia (tramwajowa, trolejbusowa, autobusowa, mikrobusowa, kolejowa, metra, samochodowa) – baza, zakład eksploatacji pojazdów, szczególnie miejskich.
  Biurowiec (budynek biurowy) – budynek mieszczący biura i inne pomieszczenia służące za miejsce wykonywania pracy umysłowej.
  Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka 2007-2013 (PO IG) – dokument przyjęty przez Radę Ministrów dnia 19 grudnia 2006. Jego autorem jest Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. PO IG jest jednym z 6 programów krajowych Narodowych Strategicznych Ram Odniesienia. Finansowany jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (85%) oraz ze środków budżetu państwa (15%).
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej – centralny organ administracji rządowej utworzony 28 grudnia 1918, właściwy w sprawach z zakresu własności przemysłowej. Siedziba Urzędu Patentowego RP mieści się w al. Niepodległości 188/192 w Warszawie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.036 sek.