• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pomorska Odlewnia i Emaliernia

  Przeczytaj także...
  Edwin Brzostowski (ur. 28 kwietnia 1924 w Korytowie pow. Świecie, zm. 24 grudnia 1997 w Grudziądzu) - grudziądzki działacz kulturalny.Hydro-Vacuum S.A. – posiadający ok 60% rynku krajowego polski producent pomp i systemów pompowych z siedzibą w Grudziądzu. Spółki zależne od HV S.A. Grudziądz to: Hydro-Namo, Zakład Produkcyjno Usługowy Hydro-Vacuum Wąbrzeźno Sp. z o. o, TOV Hydro-Vacuum Ukraina.
  Herzfeld Józef (ur. 7 maja 1832, zm. 15 marca 1898) – założyciel, wraz z Karolem Victoriusem w 1862 roku, kuźni w Grudziądzu. Kuźnia rozwinęła się w odlewnię i emaliernię, stając się w końcu wieku największym zakładem produkującym wyroby emaliowane na wschodnich terenach Niemiec.

  Pomorska Odlewnia i Emaliernia – zakład metalurgiczny w Grudziądzu. Historię datuje się od 1862 roku, kiedy Józef Herzfeld i Karol Victorius założyli w Grudziądzu kuźnię H-V. Kuźnia rozwinęła się w odlewnię i emaliernię, produkującą odlewy i odkuwki, kotły, armaturę, a od 1934 roku również wiertarki i pompy.

  Metalurgia – nauka o metalach, obejmująca m.in. obróbkę plastyczną, odlewnictwo, metaloznawstwo i metalurgię ekstrakcyjną. Przedmiotem badań metalurgii jest obróbka rud metali aż do produktu końcowego (np. kabel miedziany, drzwi samochodowe, profile aluminiowe). W języku potocznym utożsamiana jest często z hutnictwem, przy czym hutnictwo zajmuje się wyłącznie metalurgią ekstrakcyjną. Obecnie procesy ekstrakcji metali stanowią niewielki odsetek przedmiotów badań metalurgii, która skupia się głównie na przetwórstwie metali, czyli wytwarzaniu przedmiotów użytkowych.Eugeniusz Chmielewski (ur. 22 listopada 1930 w Grudziądzu, zm. 11 marca 2008 tamże) - technik mechanik, grudziądzki historyk-regionalista.

  W 1911 rozbudowano zakład o filę w podgrudziądzkim (wówczas) Mniszku. W czasie II wojny produkowano (między innymi) części do rakiet V1.

  Po wojnie zakład znacjonalizowano i przemianowano na POiE. Produkcja rozwijała się, dołączono, jako filię, odlewnię w Wąbrzeźnie. Produkowano części pieców, kotły, wanny, korpusy bomb i granatów moździerzowych, pompy, a także zamrażarki „Śnieżka”, których produkcję przeniesiono później do Wrocławia.

  Logo - graficzny znak towarowy spełniający rolę marketingową a jednocześnie informacyjną, poprzez skrótowe, ale łatwo zauważalne i łatwo zapamiętywane przedstawienie symbolu firmy, instytucji, organizacji, lub też (np. flaga europejska) jakiejś idei, pomysłu, ale także mogące spełniać rolę jako charakterystyczne oznaczenie czegoś, czyli spełniające rolę znaku informacyjnego.Wąbrzeźno (niem. Frideck lub Briesen) – miasto i gmina w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie wąbrzeskim. Miasto położone jest pomiędzy trzema jeziorami: Zamkowym, Sicieńskim i Frydek, na Pojezierzu Chełmińskim, w centralnym punkcie historycznej ziemi chełmińskiej, 31 km na południe od Grudziądza i 43 km na północny wschód od Torunia.

  Po 1990 roku zakład skoncentrował się na produkcji pomp i armatury. W lutym 1992 zmieniono nazwę na Hydro-Vacuum i wrócono do przedwojennego logo. W tej chwili Hydro-Vacum SA jest spółką menadżersko-pracowniczą.

  Brama prowadząca na dawny teren zakładu w Mniszku, rok 2009

  W POiE byli zatrudnieni m.in. Edwin Brzostowski i Eugeniusz Chmielewski, grudziądzcy działacze kulturalni.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Hydro-Vacuum SA
 • Mniszek (niem. Mischke) – osiedle w granicach administracyjnych miasta Grudziądz od 1 stycznia 1955 roku. Obecna nazwa została wzięta od zlokalizowanej w pobliżu stacji kolejowej o tej samej nazwie. Wcześniejsza nazwa to Rudnik (niem. Rudnick).Karol Victorius - (ur. 19 października 1832, zm. 1 lutego 1906) założyciel, wraz z Józefem Herzfeldem, kuźni w Grudziądzu, która rozwinęła się w zakład odlewniczy i emalierski H-V, po wojnie znacjonalizowany jako Pomorska Odlewnia i Emaliernia.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  V-1 (niem. Vergeltungswaffe-1, broń odwetowa nr 1) – niemiecki samolot-pocisk z okresu II wojny światowej. Potocznie nazywany latającą bombą.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.007 sek.