• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pomocnik - piłka nożna

  Przeczytaj także...
  4-4-2 – jedno z najpopularniejszych ustawień taktycznych w piłce nożnej. Zgodnie z tym ustawieniem na boisku oprócz bramkarza jest czterech obrońców, czterech pomocników, i dwóch napastników. Ustawienie to pozwala na grę skrzydłowymi, oraz bocznymi obrońcami, którzy przeprowadzają dynamiczne akcje do przodu. Taktyka 4-4-2 jest jedną z najpopularniejszych (albo najpopularniejszą) z taktyk stosowanych przez trenerów. Ustawienie to jest często stosowane przez czołowe kluby europejskie, poprzez zachowanie indywidualnych cech danego zespołu.Obrońca – w piłce nożnej zawodnik, który ma za zadanie zapobiegać atakom napastników przeciwnika na bramkę. W dzisiejszym futbolu zadania obrońców wychodzą znacznie poza zwykłe bronienie własnego pola karnego.
  Real Madrid Club de Fútbol – hiszpański klub sportowy powstały w 1902 roku. Słynie głównie z sukcesów istniejącej od chwili założenia drużyny piłkarskiej, która trzydzieści dwa razy zdobyła mistrzostwo Hiszpanii, dziewięć razy Puchar Europy/Ligę Mistrzów, a także wiele innych trofeów, w tym przyznany w 2000 roku przez FIFA tytuł najlepszego klubu w XX wieku. Od 1947 roku drużyna ta rozgrywa domowe spotkania na stadionie Santiago Bernabéu, nazwanym na cześć byłego prezesa, za czasów którego klub zdobył najwięcej trofeów.

  Pomocnik (ang. midfielder) – zawodnik w piłce nożnej, który gra w środku pola między atakującymi napastnikami a broniącymi obrońcami. Rozróżnia się pomocników: defensywnych, środkowych, ofensywnych, bocznych oraz cofniętych skrzydłowych.

  Pomocnicy defensywni (ang. defensive midfielder – DM): grają najczęściej nieco cofnięci, bliżej linii obrony. Ich głównym zadaniem jest odbiór piłki przeciwnikowi i rozpoczęcie akcji ofensywnej. Często dysponują też mocnym strzałem z większej odległości.

  Pomocnicy środkowi (ang. central midfielder – CM): otrzymują zrównoważony podział obowiązków w defensywie i w ofensywie. W momencie posiadania piłki przez rywali przyjmują postawę defensywną, destrukcyjną, nastawioną na odbiór. Gdy ich drużyna posiada piłkę, przesuwają się nieco wyżej, biorąc udział w ataku pozycyjnym, obstawiając przedpole bramki przy stałym fragmencie gry.

  Piłka nożna (ang. football, amer. soccer) – gra zespołowa. Fani piłki nożnej twierdzą, że jest najpopularniejszą dyscypliną sportową na świecie.Ricardo Izecson dos Santos Leite, znany bardziej jako Kaká (ur. 22 kwietnia 1982 w Gamie) – brazylijski piłkarz występujący na pozycji pomocnika we włoskim klubie A.C. Milan oraz w reprezentacji Brazylii. Laureat Złotej Piłki z 2007 roku.

  Pomocnicy ofensywni (ang. attacking midfielder – AM): zwani niekiedy rozgrywającymi, grają bliżej napastnika/ów. Ich głównym zadaniem jest rozegranie akcji, najczęściej zakończonej podaniem do napastników, bądź oddaniem bezpośredniego strzału na bramkę. Często są przez trenera wyłączani z zadań defensywnych. Zazwyczaj są to zawodnicy o dużych umiejętnościach technicznych, za nich też płaci się największe pieniądze przy dokonywaniu transferów (np. transfer Kaki z AC Milanu do Realu Madryt za ok. 65 mln € w 2009 roku).

  Napastnik – zawodnik w piłce nożnej, który gra na pozycji najbliższej do przeciwnej bramki i dlatego w drużynie głównie to on jest odpowiedzialny za zdobywanie bramek.

  W dzisiejszym futbolu różnice między pomocnikami defensywnymi a ofensywnymi coraz częściej się zacierają, gdyż od obydwu wymaga się na boisku tych samych umiejętności i wyznacza się podobne zadania.

  Cofnięci skrzydłowi (ang. wing back – WB): wyróżnia się lewych (LWB) i prawych (RWB). Angielska nazwa sugeruje iż są to „skrzydłowi obrońcy” (back jest zazwyczaj określeniem obrońców); lecz obecnie, zawsze zalicza się ich do pomocników. Cofnięci skrzydłowi mają za zadanie wspomagać bocznych pomocników lub (częściej) skrzydłowych napastników. Pozycja ta wymaga olbrzymiej wytrzymałości, gdyż grający na niej zawodnik przez cały mecz musi biegać wzdłuż linii bocznej od jednego pola karnego do drugiego. Pozycja ta jest zazwyczaj stosowana w ustawieniu z trzema obrońcami lub trzema napastnikami, w wypadku standardowego ustawienia 4-4-2 stosuje się tylko bocznych pomocników.

  Pomocnicy boczni (ang. side midfielder – SMF): zwani często mylnie skrzydłowymi, tym różnią się od nich, że uczestniczą w grze obronnej zespołu, cofają się w momencie posiadania piłki przez rywali, zostają też dublowani przez bocznych obrońców. Wyróżnia się lewych (LMF) i prawych (RMF) pomocników bocznych. W dzisiejszym futbolu popularne jest ustawienie zwane rombem lub diamentem, w którym wyróżnia się pół-bocznych pomocników. Ich głównym zadaniem nie jest bieganie wzdłuż linii bocznej, a wspieranie środka pola w rozgrywaniu piłki.

  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.