• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pomnik ofiar NKWD w Rembertowie

  Przeczytaj także...
  Mińsk Mazowiecki – miasto i gmina we wschodniej Polsce, w województwie mazowieckim, siedziba powiatu mińskiego i gminy wiejskiej Mińsk Mazowiecki. Według danych z 2011 Mińsk zamieszkiwało 39 499 mieszkańców. Zaliczane do aglomeracji warszawskiej. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa siedleckiego.Zakłady Amunicyjne Pocisk Sp. Akc. – utworzone w 1919 w Warszawie i Rembertowie zakłady produkujące amunicję karabinową do Mannlichera, Mausera i Lebela. W skład zakładów wchodziła wytwórnia w Warszawie na Pradze przy ul. Mińskiej oraz wytwórnia w Rembertowie. Kapitał zakładowy wynosił 40 mln koron austro-węgierskich.
  Armia Krajowa (AK) – zakonspirowana organizacja zbrojna polskiego podziemia w latach II wojny światowej, działająca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, okupowanej przez Niemców, ZSRR i Słowaków.

  Pomnik ofiar NKWD – znajduje się na terenie Zakładów Amunicyjnych Pocisk w Rembertowie, przy skrzyżowaniu ul. Marsa i ul. Płatnerskiej. Odsłonięty został 21 maja 1995.

  Po wkroczeniu Armii Czerwonej do Rembertowa NKWD w budynkach fabryki Pocisk urządziło obóz koncentracyjny dla żołnierzy AK i NSZ (Obóz Specjalny NKWD numer 10, tzw. Obóz NKWD w Rembertowie). W nocy z 20 na 21 maja 1945 oddział AK w sile 44 ludzi pod dowództwem ppor. Edwarda Wasilewskiego ps. Wichura dokonał rozbicia obozu i uwolnił więźniów.

  Obóz w Rembertowie pod Warszawą – specjalny obóz NKWD Nr 10, założony w drugiej połowie września 1944 r. tuż po wkroczeniu Armii Czerwonej do Rembertowa (12.09.1944) na terenie przedwojennej fabryki amunicji "Pocisk" i pełniący rolę punktu zbornego przed wysyłką w głąb ZSRR. Teren obozu otoczony był dwiema liniami drutów kolczastych, z wieżami wartowniczymi, w budynku zwanym pałacem mieściła się komenda NKWD.Polskie Państwo Podziemne – tajne struktury państwa polskiego, istniejące w czasie II wojny światowej, od 27 września 1939 roku (utworzenie SZP) do stycznia 1945 (aresztowanie komendanta głównego AK Leopolda Okulickiego lub wyzwolenie ziem polskich przez Armię Czerwoną) podlegające Rządowi RP na uchodźstwie.

  Na pomniku umieszczono tablice o treści:

  "Więźniom obozu NKWD nr 10 w Rembertowie żołnierzom i działaczom Polskiego Państwa Podziemnego represjonowanym i mordowanym, których szczątki spoczywają na terenie dawnej fabryki amunicji "Pocisk" i na obszarach sowieckiego imperium".

  "Żołnierzom oddziału partyzanckiego Armii Krajowej Obwodu "Mewa Kamień" Mińsk Mazowiecki, który pod dowództwem ppor. Edwarda Wasilewskiego "Wichury" nocą z 20 na 21 maja 1945 r. rozbił obóz specjalny NKWD nr 10 w Rembertowie. Z obozu uwolniono ponad 500 więźniów. Akcja ta przerwała zsyłkę więźniów na Wschód".

  Ulica Marsa w Warszawie jest główną ulicą wylotową z centrum i wschodniej części miasta w kierunku na Rembertów i dalej na Sulejówek, Okuniew, Liw i Węgrów oraz Nieporęt, Zegrze i Nowy Dwór Mazowiecki. W związku z dużym natężeniem ruchu z tych kierunków, ulica ta jest często zakorkowana. Ulica przecina dwukrotnie tory kolejowe i kończy swój bieg przy stacji PKP Warszawa Rembertów. Większa część ulicy przebiega przez obszar zalesiony: Rezerwat przyrody Kawęczyn i Las Rembertowski. Na odcinku od ul. Płowieckiej do ul. Chełmżyńskiej jest ulicą dwujezdniową, a od ul. Chełmżyńskiej do ul. Cyrulików jest jednojezdniowa z jednym pasem w każdym kierunku ruchu, korkując się już we wczesnych godzinach porannych.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.044 sek.