• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pomnik Ludziom Morza

  Przeczytaj także...
  Głaz narzutowy, eratyk, narzutniak (z łac. errare – błądzić) – fragment skały litej, przyniesiony przez lądolód.Marynarz – w szerszym ujęciu każdy członek załogi jednostki pływającej bez względu na pełnioną funkcję oraz stopień. Pojęcie to dotyczy wtedy jednakowo: marynarki handlowej, marynarki wojennej oraz żeglugi śródlądowej.
  Dworzec Morski w Gdyni – zabytkowy dworzec morski w Gdyni z 1933 roku znajdujący się przy Nabrzeżu Francuskim na obszarze gdyńskiego portu w bezpośrednim sąsiedztwie kapitanatu portu Gdynia i Pomnika Ludziom Morza. Gmach dworca morskiego znajduje się przy placu Witolda Gombrowicza, choć jego adres to ul. Polska 1.

  Pomnik Ludziom Morza – znajduje się na obszarze portu gdyńskiego przy Skwerze Gombrowicza, w bezpośrednim sąsiedztwie Dworca Morskiego i kapitanatu portu.

  Kapitanat portu – jednostka organizacyjna urzędu morskiego sprawująca władzę nad ruchem statków w akwatorium portowym, przyległej redzie. W Polsce na czele kapitanatu stoi kapitan portu. W kapitanacie całodobowo pełnią służbę oficerowie dyżurni.Franciszek Fenikowski (ur. 15 maja 1922 w Poznaniu, zm. 15 listopada 1982 w Warszawie) – polski poeta, prozaik, reportażysta, autor popularnych powieści historycznych.

  Pomnik został odsłonięty 22 lipca 1965 roku. Widnieje na nim napis "Ludziom Morza" oraz cytat z Galla Anonima w przekładzie Franciszka Fenikowskiego: "Dziś synowie się nie trwożą burz ni szumu morskich wód". Całokształt pomnika to cztery głazy polodowcowe (wydobyte na powierzchnię podczas pogłębiania akwenu portu gdyńskiego) symbolizujące cztery zawody morskie: dokerów, marynarzy, rybaków i stoczniowców. Autorem pomysłu jest Adam Smereka, a autorem koncepcji rzeźbiarskiej Wiktor Tołkin.

  Pomniki gdyńskie upamiętniają głównie ludzi związanych z miastem jak i odzwierciedlają morski charakter miasta. Lista pomników, obelisków i tablic znajdujących się w Gdyni:Port Gdynia – handlowy port morski nad Zatoką Gdańską, w woj. pomorskim w Gdyni, położony na Pobrzeżu Kaszubskim. Jest trzecim co do wielkości portem morskim w Polsce (po Gdańsku i Szczecinie). W 2008 roku przeładunek kontenerów obejmował 610 767 TEU, przez co port zajmował 4. miejsce pod tym względem na Morzu Bałtyckim. W 2008 roku obroty ładunkowe portu wynosiły 15,467 mln ton towarów. W 2006 roku wynosiły 14,182 mln, co lokowało port na 2. miejscu pod względem przeładunku w Polsce.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Pomniki w Gdyni
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Encyklopedia Gdyni. Gdynia: Verbi Causa, 2006, s. 606. ISBN 83-921571-8-4.
 • Gall Anonim (zm. po 1116) – pierwszy kronikarz działający na ziemiach polskich, autor Kroniki polskiej, (łac.) Cronicae et gesta ducum sive principum Polonorum.Rybak – osoba trudniąca się rybołówstwem, utrzymująca się z połowu ryb i innych owoców morza (frutti di mare) – krewetek, małży itp. Słowem tym współcześnie określa się zarówno osoby wykonujące ten zawód w pojedynkę (na morzu – rzadko) lub w niewielkich, kilkuosobowych zespołach, pływających na kilkutonowych kutrach (rybactwo), jak również marynarzy wielkich jednostek oceanicznych (rybołówstwo przemysłowe). Na potrzeby rybactwa śródlądowego, na rzekach i jeziorach rybacy na ogół posługują się niewielkimi łodziami, kutry morskie są zazwyczaj większe i dysponują mocniejszymi silnikami.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.