• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pomnik Leszka Gieca w Katowicach

  Przeczytaj także...
  Leszek Giec (ur. 18 maja 1928 r. w Sanoku, zm. 30 października 2007 r. w Katowicach) − polski kardiolog, pedagog, autor licznych prac naukowych, profesor. Uznawany za ojca śląskiej kardiologii.Górnośląskie Centrum Medyczne w Katowicach – zakład opieki zdrowotnej znajdujący się w katowickiej dzielnicy Ochojec, w skład którego wchodzą Górnośląski Ośrodek Kardiologii (GOK) oraz Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 7 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
  Pierwsza wzmianka o Katowicach pojawiła się w zapisach księdza Kazimierskiego, wizytatora parafii boguckiej w 1598. Historię miasta wyznaczają jednak losy kilku znacznie wcześniejszych słowiańskich osad rolniczych z XIV i XVI w. oraz kuźnic żelaza, będących obecnie jego dzielnicami. To te ostatnie − powstałe w miejscach występowania płytko zalegających rud żelaza − zadecydowały o rozwoju przemysłu na terenach, które jeszcze do niedawna pokrywały leśne i bagniste ostępy, poprzecinane gęstą siecią rzek. Oczywiście wraz z kuźnicami powstawały osady − i taki rodowód mają dzisiejsze Katowice. Usytuowana nad brzegiem rzeki Rawy Kuźnica Bogucka została wspomniana po raz pierwszy w 1397 i był to jeden z najstarszych zakładów tego typu w Polsce. Funkcjonował aż do XVIII w., w którym pojawiły się wielkie piece hutnicze. Poza Kuźnią Bogucką w okolicy istniały jeszcze trzy podobne zakłady: załęski, szopieński i roździeński. Z tym ostatnim związana jest postać Walentego Roździeńskiego, autora poematu "Officina ferraria abo huta i warsztat z kuźniami szlachetnego dzieła żelaznego". Podobny rodowód ma kilka innych katowickich dzielnic. Najstarszą katowicką dzielnicą jest Dąb, o którym dokumenty wspominają już w 1299. Należał on przez kilkaset lat do klasztoru Bożogrobców w Miechowie. Następnie wspomniane są kolejne wsie, będące dziś dzielnicami miasta, wymienione w dokumencie księcia opawsko-raciborskiego Mikołaja z 15 grudnia 1360, potwierdzającego Ottonowi z Pilicy własność wsi Jaźwce, Załęże, Bogucice i miasta Mysłowice.

  Pomnik Leszka Gieca w Katowicach − pomnik w katowickiej dzielnicy Piotrowice-Ochojec, zlokalizowany przed gmachem Górnośląskiego Centrum Medycznego, przy ul. Ziołowej 45/47.

  Pomnik to popiersie profesora Leszka Gieca − polskiego kardiologa, twórcy i wieloletniego dyrektora Górnośląskiego Ośrodka Kardiologii w Ochojcu (ośrodek od 2008 nosi jego imię). Popiersie przy bramie wjazdowej do Górnośląskiego Centrum Medycznego odsłonięto w 2009 w obecności władz Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach i władz samorządowych.

  Architektura Katowic jest głównie tworem współczesnym rozwoju przemysłowego cechującego ostatnie 160 lat, nie licząc pewnych elementów pierwotnie wiejskich, które mogą być starsze.Piotrowice - Ochojec to dzielnica Katowic, położona w południowym zespole dzielnic. W jej skład wchodzą dwie historyczne dzielnice: Piotrowice i Ochojec.

  18 maja 2010 dokonano ponownego odsłonięcia popiersia, którego projektantem jest Zygmunt Brachmański.

  Zobacz też[]

 • Architektura Katowic
 • Historia Katowic
 • Przypisy

  1. Katowice: Odsłonięto pomnik prof. Leszka Gieca (pol.) www.money.pl [dostęp 2011-07-21]
  2. Katowice: pomnik prof. Leszka Gieca odsłonięty (pol.) www.rynekzdrowia.pl [dostęp 2011-07-21]
  3. Katowice: pomnik prof. Leszka Gieca odsłonięty (pol.) www.media.egospodarka.pl [dostęp 2011-07-21]
  4. Popiersie prof. Leszka Gieca stanęło w Ochojcu (pol.) www.katowice.gazeta.pl [dostęp 2011-07-21]
  5. Popiersie kardiologa odsłonięte po raz drugi (pol.) www.katowice.gazeta.pl [dostęp 2011-07-21]
  6. Popiersie kardiologa odsłonięte po raz drugi − Komentarz Judyty Watoły (pol.) www.katowice.gazeta.pl [dostęp 2011-07-21]
  Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach (skrót nazwy aktualnej: SUM, d. Śląska Akademia Medyczna im. Ludwika Waryńskiego w Katowicach) – publiczna szkoła wyższa o profilu medycznym, kształcąca lekarzy różnych specjalności oraz szeroko pojętego personelu medycznego (farmaceutów, pielęgniarki, położne, fizjoterapeutów, menedżerów ochrony zdrowia i in.), prowadząca działalność dydaktyczną, naukową i kliniczną.Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Zygmunt Brachmański (ur. 1936 w Rydułtowach) – polski rzeźbiarz i medalier. W 1959 r. ukończył studia na wydziale rzeźby w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jest wykonawcą pomników, jak również wystroju wnętrza kościołów (np. kościół parafii Podwyższenia Krzyża Świętego i Matki Bożej Częstochowskiej w Pszczynie). Jego dzieła to m.in. pomnik Wojciecha Korfantego w Katowicach, pomnik Harcerzy Września w Katowicach, statuetka Śląskiego Wawrzynu Literackiego, Laur Konrada - Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej "Interpretacje", statuetka Ambasador Jazzu - Śląskiego Festiwalu Jazzowego, popiersie Krystyny Bochenek w Centrum Kultury Katowice oraz kilka pomników Jana Pawła II, np. pomnik papieża w Rybniku.
  Ochojec (niem. Ochojetz) – osiedle wchodzące w skład katowickiej dzielnicy Piotrowice-Ochojec leżące w jej północnej części. Osiedle od północy graniczy z dzielnicą Brynów, a od południa z os. Odrodzenia. Do połowy XVII wieku był to teren leśny bez gęstej zabudowy mieszkalnej. Około 1650 powstał w miejscu Ochojca folwark założony przez rodzinę Promnitzów – właścicieli Pszczyny, który to właśnie otrzymał Ochojec. W 1770 w wyniku podziału folwarku powstała niewielka osada. Rozwój osady rozpoczął się dopiero po zakończeniu I wojny światowej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.