• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pomnik Electio Viritim

  Przeczytaj także...
  Kapitel (głowica) – najwyższa, wieńcząca część kolumny, filaru lub pilastra, będąca pośrednim członem konstrukcyjnym między podporą (np. trzonem kolumny) - od której jest szersza, co zapewnia bardziej stabilną konstrukcję całości - oraz elementami dźwiganymi (np. belkowaniem). Ze względu na swoje usytuowanie głowica pełni także funkcje dekoracyjne.Baza to dolna część, podstawa kolumny, pilastra lub filaru stosowana w porządkach architektonicznych. W starożytności nie występowała tylko w porządku doryckim, w którym trzon kolumny spoczywał bezpośrednio na stylobacie. Klasyczną bazę tworzy płyta otoczona wyprofilowanymi, kamiennymi wałkami zwanymi torus, które były rozdzielone trochilusem (wklęską). Dolny torus był z reguły większy. Zazwyczaj baza leżała na niewielkiej kamiennej płycie – plincie. Terminem baza określa się także inne kombinacje tych elementów.
  Pole Elekcyjne na Woli – obszar znajdujący się współcześnie w obrębie osiedla Koło, częściowo Młynowa i Powązek.

  Pomnik Electio Viritim – monument znajdujący się u zbiegu ulic: Młynarskiej, Jana Ostroroga i Obozowej w Warszawie.

  Pomnik upamiętnia Pole Elekcyjne na Woli, miejsce wyboru przez szlachtę królów polskich zgodnie z zasadą electio viritim.

  Opis[ | edytuj kod]

  Pomnik ma postać kolumny, której granitowy trzon (bez bazy i głowicy) pochodzi z rozbiórki spalonego we wrześniu 1939 roku pałacu Kronenberga. Kolumnę wieńczy korona odlana z brązu. Na trzonie kolumny od strony zachodniej umieszczono płaskorzeźbę, przedstawiającą trzy postacie z obrazu Canaletta Elekcja Stanisława Augusta. Poniżej znajduje się tablica z napisem:

  Kolumna – pionowa podpora architektoniczna o kolistym przekroju trzonu. Jeden z najstarszych i najpowszechniej stosowanych w architekturze elementów podporowo-dźwigowych pełniących funkcje konstrukcyjne, budowany od czasów starożytnych.Towarzystwo Przyjaciół Warszawy – organizacja pożytku publicznego, której sensem istnienia i najwyższym celem działalności jest według statutu dobro Warszawy i jej mieszkańców.

  Obelisk
  Electio Viritim
  wzniesiony w 400-lecie
  stołeczności Warszawy
  na dawnym
  polu elekcyjnym
  w miejscu
  szopy senatorskiej
  i koła rycerskiego
  gdzie w latach 1575–1764
  obrano 10 królów Polski

  Towarzystwo Przyjaciół Warszawy
  Oddział Wola
  1997 r

  Kolumna otoczona jest kamiennym kręgiem z tablicami informacyjnymi

  Pomnik jest dziełem rzeźbiarza Stanisława Michalika. Inicjatorem jego budowy był Oddział Wola Towarzystwa Przyjaciół Warszawy.

  Trzon to najważniejsza część kolumny. Ustawiano go na bazie albo bezpośrednio na stylobacie (np. w porządku doryckim). Na szczycie trzonu znajdowała się głowica (kapitel), która łączyła go z belkowaniem. W architekturze klasycznej trzon miał kształt walca o powierzchni gładkiej lub zdobionej kanelurami. Architektura baroku spopularyzowała kolumny o trzonach tordowanych (skręconych wzdłuż linii śrubowej) lub w formie wiązki skręconej z 2-4 prętów.Bernardo Bellotto (zw. Canaletto lub Canaletto młodszym, ur. 30 stycznia 1721 w Wenecji, zm. 17 listopada 1780 w Warszawie) ojciec: Lorenzo Antonio, matka Fiorenza Domenica ur. Canal – przedstawiciel weneckiego malarstwa wedutowego.

  Galeria[ | edytuj kod]

 • Kolumna

 • Płaskorzeźba i tablica na kolumnie

 • Korona wieńcząca kolumnę

 • Jedna z tablic informacyjnych

 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Irena Grzesiuk-Olszewska: Warszawska rzeźba pomnikowa. Warszawa: Wydawnictwo Neriton, 2003, s. 198. ISBN 83-88973-59-2.
  2. Irena Grzesiuk-Olszewska: Warszawska rzeźba pomnikowa. Warszawa: Wydawnictwo Neriton, 2003, s. 199. ISBN 83-88973-59-2.
  Pałac Leopolda Kronenberga zwany też Domem Kronenberga - nieistniejący budynek wybudowany w stylu eklektycznym ("ciężki, renesansowy budynek wzniesiony przez architekta z Berlina" – jak opisywał go przewodnik po Warszawie z 1904.) znajdujący się u zbiegu ulicy Królewskiej i placu Małachowskiego. Został spalony podczas działań wojennych we wrześniu 1939 i rozebrany w latach 1961-1962 w związku z budową hotelu Victoria w 1976.Elekcja Stanisława Augusta – obraz olejny namalowany przez włoskiego malarza Bernarda Bellotta zwanego Canaletto w 1778, znajdujący się wraz z 22 innymi obrazami Bellotta w Przedpokoju Senatorskim zwanym Salą Canaletta w Zamku Królewskim w Warszawie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Relief (płaskorzeźba) – kompozycja rzeźbiarska wykonana na płycie kamiennej, metalowej lub drewnianej z pozostawieniem na niej tła. Dzieło uzyskuje się poprzez rzeźbienie, kucie lub odlewanie. Pomimo że płaskorzeźby powstawały jako dekoracja architektoniczna, to często stanowią odrębne, pełnowartościowe dzieło sztuki.
  Elekcja viritim (łac. electio viritim - wybór osobisty) – elekcja, która oznaczała osobisty udział całej szlachty w wyborze króla.
  Granit – głębinowa kwaśna skała o budowie jawnokrystalicznej, zbudowana z kwarcu, skalenia potasowego i plagioklazu oraz biotytu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.755 sek.