• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pomnik Bohdana Stefanowskiego w Łodzi

  Przeczytaj także...
  Rok akademicki – jednostka miary czasu nauki i zajęć w szkołach wyższych, obejmująca w Polsce najczęściej okres od października do września. Rok akademicki składa się z dwóch semestrów (zimowego i letniego) kończących się zazwyczaj sesjami egzaminacyjnymi.Pomnik – w architekturze, dzieło rzeźbiarskie lub rzeźbiarsko-architektoniczne, posąg, obelisk, płyta itp., wzniesione dla upamiętnienia osoby lub zdarzenia historycznego.
  Bohdan Stefanowski (ur. 17 czerwca 1883 w Lublinie, zm. 3 stycznia 1976 w Warszawie) – polski termodynamik, jeden z głównych twórców warszawskiej szkoły termodynamiki, pierwszy rektor Politechniki Łódzkiej.

  Pomnik Bohdana Stefanowskiegopomnik Bohdana Stefanowskiego w Łodzi, znajdujący się pośród budynków Politechniki Łódzkiej.

  Politechnika Łódzka – państwowa uczelnia techniczna założona 24 maja 1945 roku w Łodzi. Aktualnie studiuje w niej ponad 20 tys. osób na 36 kierunkach na 9 wydziałach. Kształci ich 1370 nauczycieli akademickich, w tym 240 profesorów.

  Pomnik, mający formę popiersia, został odsłonięty w 1983 roku, w setną rocznicę urodzin uczonego; jego autorką jest łódzka rzeźbiarka Krystyna Fałdyga-Solska. Na początku roku akademickiego przedstawiciele władz uczelni tradycyjnie składają pod pod pomnikiem kwiaty.

  Przypisy

  1. Pomniki uczonych polskich: Pomnik Bohdana Stefanowskiego. forumakad.pl. [dostęp 2015-12-19].
  2. Początek roku akademickiego zwiastuje niespodzianki. mlodziwlodzi.pl. [dostęp 2015-12-19].  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.