• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pomnik Bitwy pod Oliwą

  Przeczytaj także...
  Marynarka Wojenna (MW) – jeden z czterech rodzajów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych i Wojsk Specjalnych. Marynarka Wojenna przeznaczona jest do obrony interesów państwa na polskich obszarach morskich, morskiej obrony wybrzeża oraz udziału w lądowej obronie wybrzeża we współdziałaniu z innymi rodzajami sił zbrojnych w ramach strategicznej operacji obronnej. Na podstawie umów międzynarodowych, Marynarka Wojenna zobowiązana jest do utrzymywania zdolności do realizacji zadań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa zarówno w obszarze Morza Bałtyckiego jak i poza nim. Podstawowym zadaniem Marynarki Wojennej jest obrona i utrzymanie morskich linii komunikacyjnych państwa podczas kryzysu i wojny oraz niedopuszczenie do blokady morskiej kraju. W czasie pokoju Marynarka Wojenna wspiera działania Straży Granicznej w obszarze morskich wód terytorialnych i wyłącznej strefy ekonomicznej. Trzon struktury Marynarki Wojennej tworzą flotylle okrętów, Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej, a także brzegowe jednostki wsparcia i zabezpieczenia działań oraz ośrodki szkolne.Bitwa pod Oliwą – bitwa morska pomiędzy flotą polską, a eskadrą okrętów szwedzkich, stoczona 28 listopada 1627 roku na redzie Gdańska. Nazwa ta jest nazwą tradycyjnie przypisywaną tej bitwie.
  Wojna polsko-bolszewicka (wojna polsko-sowiecka, wojna polsko-rosyjska 1919-1921, wojna polsko-radziecka) – wojna pomiędzy odrodzoną Rzeczpospolitą a Rosją Radziecką, dążącą do podboju państw europejskich i przekształcenia ich w republiki radzieckie zgodnie z doktryną i deklarowanymi celami politycznymi („rewolucja z zewnątrz”) rosyjskiej partii bolszewików.

  Pomnik Bitwy pod Oliwą – nieistniejący już pomnik, znajdujący się niegdyś na Oksywiu w Gdyni przed gmachem Dowództwa Floty na wysepce obecnego ronda Bitwy pod Oliwą. Upamiętniał zwycięską bitwę pod Oliwą stoczoną ze Szwedami w 1627. Został odsłonięty 10 lutego 1934, w dniu święta Marynarki Wojennej, przez dowódcę floty, kontradmirała Józefa Unruga. Fundatorem byli oficerowie, podoficerowie i marynarze Marynarki Wojennej RP.

  Józef Unrug (ur. 7 października 1884 w Brandenburgu, zm. 28 lutego 1973 w Lailly-en-Val) – polski wiceadmirał i morski oficer pokładowy okrętów podwodnych. Podczas I wojny światowej był dowódcą okrętów podwodnych i flotylli okrętów podwodnych w niemieckiej flocie. Następnie wstąpił do odrodzonej polskiej Marynarki Wojennej. Od 1925 do 1939 dowodził Flotą i Obszarem Nadmorskim, a w trakcie kampanii wrześniowej Obroną Wybrzeża. Po wyjściu z niewoli niemieckiej, pod koniec II wojny światowej, zajmował stanowisko I zastępcy szefa Kierownictwa Marynarki Wojennej.Oksywie (kaszb. Òksëwié, niem. Oxhöft) – nadmorska dzielnica Gdyni granicząca z następującymi dzielnicami tegoż miasta: Babie Doły (od północy), Obłuże (od zachodu) oraz Śródmieście (od południa), a także z Morzem Bałtyckim od wschodu.

  Pomnik składał się z monumentu o wysokości 5 m zbudowany na planie kwadratu o boku 1,5 m, na którym umieszczona była tablica z napisem: Na pamiątkę zwycięskiej Bitwy pod Oliwą – marynarze Polski Odrodzonej 1627–1927. Umieszczono również tablicę z nazwiskami poległych marynarzy w czasie wojny polsko-bolszewickiej. W dwie ściany monumentu (wschodnią i zachodnią) wmurowane zostały kamienne dzioby okrętów, po trzy na ścianie, jeden nad drugim. Niedaleko monumentu znajdowały się dwie armaty wydobyte z dna Zatoki Gdańskiej oraz kule armatnie i kotwica pochodzące z czasów bitwy. Armaty zostały wkomponowane w bramę Dowództwa Floty w specjalnych wnękach i znajdują się tam do dziś.

  Do wybuchu wojny, przed pomnikiem odbywały się różne uroczystości. Pomnik został zniszczony w 1939 podczas kampanii wrześniowej przez Niemców, po zdobyciu Oksywia.

  Bibliografia[]

  1. Na Oksywiu stanie pomnik bitwy morskiej pod Oliwą, Dziennik Gdyński, 23 sierpnia 1929
  2. Pomnik bitwy pod Oliwą, Dziennik Gdyński, 11 marca 1934
  3. Mieczysław Filipowicz. Wspomnienia z Oksywia. „Rocznik Gdyński”. nr 6, s. 203, 1985. 
  4. Robert Hirsh: Przewodnik po zabytkach Oksywia. Gdynia: Urząd Miasta Gdyni, 2006, s. 11. ISBN 83-907114-2-7.

  Linki zewnętrzne[]

 • Pomnik we wrześniu 1939, niezniszczony po zdobyciu Oksywia • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.